Apple Eşya Takip Cihazına Dair Bilgiler


Optimist Hub Team 02/09/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Apple’ın Eylül ayında duyurması beklenen yeni ürünlerine dair bilgiler gelmeye devam ederken yakın zamanda dikkat çeken bu ürünlerden biri, Bluetooth tabanlı çalışan Tile Tracker (eşya takip cihazı) oldu.

Tile Tracker nedir sorusuna bir cevap olarak, kullanıcıların daha önceden tanıttığı kişisel eşyalarını kaybetmeleri durumunda bulmalarına yardım eden bir cihaz tanımını yapabiliriz.

Apple Faktörü

Benzer cihazların bir süredir varlığını sürdürmesi akıllara Apple’ın öne çıkmak adına ne gibi farklılıklar sunacağı sorusunu getiriyor. Aslına bakacak olursak, bu noktada Apple’ın kullanıcılarını kendisine bağlayan en büyük unsur olan işletim sisteminin farklı platformlarda birbirleriyle bir işlevsellik amacı güderek çalışması kapsamında Tile Tracker’ı da ekosistemlerine katmayı planladıklarını söylemek doğru olacaktır.

Bu entegrasyona dair ayrıntılara değinecek olursak; cihazın, kullanıcılarına ait kişisel eşyaların anlık konumlarına dair barındırdığı bilgilere “Find My”(iPhone’umu bul) uygulaması aracılığıyla, sahip olduğunuz iPhone, iPad veya Macbook gibi iOS platformunun uygulama bazında en büyük pay sahibi olduğu cihazlar tarafından ulaşabileceğinizi belirtebiliriz.

Nasıl Çalışacak?

Tıpkı AirPods için geçerli olduğu gibi, takip cihazı, eşleştirildiği diğer iOS cihazının menziline girdiğinde kullanıcının iCloud hesabına erişecek. Tahmin edileceği üzere, kullanıcı, daha önceden tanıttığı ve takip edilmesini istediği eşyalardan uzaklaştığı anda telefonlarında buna dair bir bildirim alacak ama bununla birlikte, cihaza, eşyalarınızı koyduğunuz ve güvenli olarak gördüğünüz bir alanı veya odayı tanıtabilir ve böylelikle eşyalarınızın mesafeden bağımsız olarak güvende olduğunu uygulamaya bildirebilirsiniz.

Bununla birlikte Tile Tracker’ı “kayıp modu”na almanız durumunda, söz konusu eşyanıza iletişim bilgilerinizi etiketleyerek diğer Apple kullanıcılarının da kaybettiğiniz eşyayı bulmaları halinde size ulaşmalarını sağlayabileceksiniz.

Artırılmış Gerçekliğin Hayatımıza Girebileceği Yeni Bir Uygulama

Apple’ın getireceği yenilikler hususunda önemli bir diğer unsuru da 17 Eylül’de resmi olarak yayınlanması planlanan iOS 13 işletim sistemine erken ulaşıma olanak sağlayan beta versiyonun içerdiği dosyalar gün ışığına çıkardı. Çeşitli kaynaklara göre, son zamanlarda öne çıkan “Augmented Reality”(Artırılmış Gerçeklik) çalışmalarının hayata geçirdiği uygulamalardan birine Tile Tracker da dâhil olacak.

Kaybettiğiniz eşyayı bulmak için uygulamadan yardım istemeniz durumunda artırılmış gerçekliğin devreye girdiği ve entegre edildiği kamera uygulaması vasıtasıyla etiketlediğiniz eşyanın üzerinde beliren baloncuğun bulunduğu konuma kadar takip etmenizi sağladığı olası bir senaryo, uygulamanın çalışma prensibini gözünüzde canlandırmak adına yararlı olacaktır.

Apple’ın henüz kendi ismini vermediği bu takip cihazına dair bilgiler kesin olmasa da, Eylül ayında gerçekleşeceğinden bahsettiğimiz lansman etkinliğinde bu ürünün duyurulması kuvvetle muhtemel.

İleri Okuma Kaynakları:

https://mashable.com/article/apple-tile-tracker-augmented-reality/ 

https://9to5mac.com/2019/09/01/apple-item-tracking-device/ 

 

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?