Anahtar Kelime Araştırmasında Rekabet Unsuru


Optimist Hub Team 12/08/2019
27/08/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Anahtar kelime rekabeti veya zorluğu, SEO çalışmalarında anahtar kelime araştırması yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlardan biridir. Rekabet ne kadar yüksekse, bu kelimeyi kullanan sitelerle rekabetten dolayı sıralamada 1. sıraya çıkmak da o kadar zordur.

Aylık arama hacmi ve arama sonuçları analizi, bahsettiğimiz unsura dikkat ederken bakmamız gereken önemli metriklerdir. Doğru rekabet unsuruna sahip anahtar kelimeyi seçmeniz size, SEO anlamında pozitif sonuçlar vermede, Google Ads reklamlarında doğru teklifler vermemizde ve daha birçok konuda avantaj sağlayacaktır. Özetle yol haritamızı çizerken, bizim daha rahat ileriyi görmemize yardımcı olur.

Anahtar Kelime Rekabeti Nasıl Ölçülür?

Bu rekabeti veya zorluğu ölçmek için birden fazla etken devreye girmektedir. Bunlar:

  • Domain Otoritesi
  • Sayfa Otoritesi
  • Atıfta Bulunma Akışı (Bir linkin niceliği ile ilgilenir, kaç sayfanın o linke bağlı olduğuna bakar.)
  • Güven Akışı (Bir linkin niteliği ile ilgilenir, şüpheli bağlantılar içeren bir siteden gelen link puanı düşük olur.)

Ölçümün Aşamaları

Mangools SEO hizmetleri sunan internet sitesi aracının ölçümlemesinin aşamalarından yola çıkarak aşamalar aşağıdaki gibidir.

  1. Google arama sonuçlarında ilk sırada yer alan her websitesi için genel Bağlantı Profili Gücü (Link Profile Strength) hesaplanır.
  2. Her bir metrik, sonuçların gerçek sıralamalarda nasıl geliştiğini tahmin etmesini sağlamak adına farklı ağırlıklara sahiptir.
  3. Son olarak, genel anahtar kelime rekabetini hesaplamak adına hem yüksek hem düşük Bağlantı Profili Gücü değerleri dikkate alınır.
  4. Nihai değer, belirlenen kelimenin arama sonuçlarında 1. sırada başlamasının ne kadar zor veya kolay olduğunun belirlenmesidir.

Ayakkabı Anahtar Kelime Zorluğu

İşimize Yarayacak Değerler Nedir?

Anahtar kelime rekabeti veya zorluğu kimi zaman yüksek, orta, düşük şeklinde kimi zamansa 0'dan 100'e ölçeklendirilerek verilir. Zorluğu veya rekabeti düşük olan kelimeler arama sonuçları sıralamalarında, birinci çıkmanıza daha fazla olanak sağlar. Bu noktada rekabeti düşük olan kelimeler genellikle, "ayakkabı" gibi ana başlık kelimeler değil de, bu tip kelimelerden türeyen"erkek deri ayakkabı" gibi uzun kuyruklu kelimeler olabilmektedir.

Rekabet ve zorluk seviyesi çok yüksek olan kelimelerden, özellikle bu çalışmalara yeni başlamış bir marka ise kaçınmalı. Çünkü bu tip kelimeleri sayfa ve domain otoritesi yüksek sayfalar da kullanmakta, dolayısıyla bu tip yeni markaların üst sıralara çıkma imkanını engellemektedir.

 

Toparlayacak olursak eğer, anahtar kelimelerde zorluk derecesi veya rekabet unsuru, SEO çalışmalarınızda tek başına dikkat edilmesi gereken bir konu değildir. Ancak yolda her bileşeninizi doğru şekilde oluşturmanız size olumlu şekilde geri dönüşler sağlayacaktır. Böylelikle, kelime araştırmasında markanız veya işletmenizle alakalı daha niş, rekabeti düşük kelimeler bulup, hangilerinin sizin işinize yaradığını ölçerek yolunuza devam etmeniz gerekmektedir. Bu aşamada arama trendleri, aylık arama hacimleri gibi metrikleri de dikkate almalısınız.

 

Kaynak:

https://mangools.com/blog/what-is-keyword-seo-difficulty/

 

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?