İçerik Pazarlama Sonuçlarınızı 10 Kat Artırın


Optimist Hub Team 05/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


İçerik Pazarlama Sonuçlarınızı Karşılıklı Pazarlama İle 10 Kat Nasıl Artırırsınız?

İçerik pazarlaması zaman ve çaba gerektirir.  Blog oluşturma, anahtar kelimelerle optimize edilmiş açılış sayfaları ve arada bir konuk gönderi gibi taktikler yalnızca ortalama sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Blog yazarları, içerik oluşturma konusunda artık diğer blogerlar ile birlikte çalışarak faydalı ve uzun vadeli ilişkiler kuruyor. Makalelerinde diğer blogerların yazılarını da konu ederek daha fazla etkileşim sağlıyorlar. Bu şekildeki işbirlikleri içeriklere daha değerli geri dönüşler sağlıyor.  Bu taktiğe “karşılıklı pazarlama” adını verebiliriz.

Bu makalede, karşılıklı pazarlama taktiği ile nasıl sayfa etkileşiminizi arttıracağınızı sizlerle paylaşacağız.

Şunu belirtmeliyiz ki bu taktikle bir gecede etkileşimleriniz tavan yapmayacaktır. Bu taktik zaman alan bir taktiktir, uzun vadede iyi sonuçlar verecektir.

 

Özetle Karşılıklı Pazarlama

Karşılıklı pazarlama veya ortak pazarlama, iki işletmenin birbirlerinin ürünlerini veya içeriğini tanıttığı ve karşılıklı fayda sağladığı her taktiği içerir. İşletme ve pazarlamada kilit bir ilkedir ve uzun zamandan beri uygulanmaktadır. Ancak pek çok şirket bunu sistematik, süreç tabanlı bir yaklaşım içinde kullanmıyor.

Bu, içerik pazarlamacılığına ve konuk makalelere karşılıklılık kazandırmak için yapacaklarımızı sizin için adım adım hazırladık.

 

Konuk Makaleleriniz İçin Doğru Kaynakları Seçin

Diğer içerik pazarlamacıları ile bir ilişki kurmanın ve sürdürmenin en akıllı yolu, içeriklerini düzenli olarak kendi makalelerinizde veya konuk makalelerinizde paylaşmaktır.

Bir içerik yazarken kaynaklar, sayılar veya örnekler eklerken, yalnızca bir Google araması yaparak makalenize eklenecek en iyi sonuçları seçebilirsiniz.

 

  1. Değer Katın

Makalenizde yer alan her link, bağlantı kurduğunuz makalenin yazarı ile profesyonel bir ilişki kurma fırsatı olduğunu unutmayın. Her şeyden önce, makalenize değer katan ve ziyaretçileriniz için anlamlı olan linkleri seçmeye özen göstermelisiniz.

 

  1. Diğer Seçenekleri Araştırın

Google arama sonuçları ve sıralamaları yalnızca birkaç büyük şirketin hakim olduğu bir dünya değil. Bu belirgin seçeneklerin ötesine bakmaya çalışın ve daha küçük web sitelerinden daha fazla kaynak bulmak için çabalayın. Bu makalelerin genellikle daha az jenerik olduğunu, daha fazla ayrıntıdan oluştuğunu ve daha fazla uygulanabilir / tekrarlanabilir örneklere sahip olduğunu göreceksiniz.

 

  1. Bağ Oluşturmak

İşletmenize benzer büyüklükteki şirketler için çalışan yazarları seçmek, güçlü bağlar oluşturmanıza olanak sağlar. Büyük yayınların küçük işletmelerle birlikte çalışma olasılığı daha düşüktür, ancak küçük işletmeler de büyük şirketlerin var olduğu platformda var olacaktır! Buradaki en iyi haber, benzer hedef kitle ve hedeflere sahip çok sayıda küçük işletme olduğu.

Yaklaşım basit: Birlikte büyük işletmelere karşı durmak için diğer işletmelerle yeterince ilişki geliştirin.

 

Hangi Yazarlarla İşbirliği Yapmak İstediğinize Karar Verin

En ünlü pazarlamacıların peşinden gitmek yerine, mikro-etkileyicileri aramaya çalışın. Kendi pazarlarında pazarlama konusunda çok aktif olan ve kendinize benzer büyüklükte bir şirket için çalışan (veya sahip olan) insanlara ulaşmak en doğru karar olacaktır.

Doğru kişiyi ararken dikkat etmeniz gerekenleri sizin için sıraladık.

 

  1. Sık Sık Misafir Blogger Olup Olmadıklarını Kontrol Edin

BuzzStream Discovery sizin için doğru misafir bloggerları bulmak için harika bir araçtır. Sadece belli bir konu girmeniz yeterlidir ve konu hakkında makaleler yayınlayan tüm bloggerları size gösterir. Ayrıca, hangi tür yayınlarda tam olarak ne yayınladıklarını da görebilirsiniz. Bir kişinin işletmenize uygun içerikler yazıp yazmadığını, ne sıklıkla misafir blogger olduğunu hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

 

BuzzStream Discovery

 

  1. Web Sitelerinin Kalitesini Kontrol Edin

Sizin işletmenize benzer büyüklükteki firmalarda çalışan kişileri aramaya çalışın. Moz tarafından Google Chrome eklentisi, size etki alanı yetkilisi ve bağlantı vermek istediğiniz sayfaların kalitesi hakkında hızlı bir fikir verir. Alan Kurumu (DA) BuzzStream Discovery aracında da filtreleyebilirsiniz.

 

Moz Google Chrome Eklentisi

 

  1. İçeriklerinin Çeşitliliğini Ve Değerini Kontrol Edin

Kendi yazılarınıza link vermek için uygun içeriğe sahip güçlü makaleler arayın. Bir yazarın ürettiği içerik esas olarak ürünlerine veya hizmetlerine odaklanıyorsa, bu kaynaklar link veremeyeceğiniz kadar ticari olabilir. O nedenle ticari amaç için yazılan yazılar değil, daha lifestyle yazılara yönelin.

 

  1. Yazarın İş Ünvanını Kontrol Edin

Uzun vadeli ortak pazarlama fırsatları aradığımız için, hedeflemek istediğimiz bloggerın sizin ile aynı odağa sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Sadece içerik pazarlamaya adanmış makaleleri yazanlar (örneğin bir ajans veya freelancer yerine) bir CMO veya Content Marketer, influencer gibi kişilerin yazıları sizin için daha doğru bir hamle olacaktır.

Tüm bu adımları izlediğinizde ve sürekli olarak makalelerinizde karşılıklı pazarlama taktiğini uyguladığınızda içeriklerinizin etkileşim oranının mevcut orandan çok daha fazla olduğunu göreceksiniz.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?