Misafirperver Web Sitesi


Optimist Hub Team 26/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Bir işletme sahibi olarak, insanlara web sitenizi sergileyebilmek hayati önem taşır. Bu, sitenizin gerçekten misafirperver hissettirdiği anlamına gelir. Bir konuk ana sayfanıza ilk kez geldiğinde, gelmesini ve sitenizi ziyaret etmesini bekliyor olduğunuzu hissetmeli.

Soyutta bu çok iyidir, ancak somut olarak ne anlama gelir? Bir web sitesi ziyaretçileri ile daha uyumlu ve daha misafirperver nasıl olur?

Web Sitenizi Anlamlı Kılın

Bir ziyaretçi web sitesine ilk girdiği an gördüğü ekranda, bu web sayfasının ne ile alakalı olduğu ve marka ya da işletmenin konusunun ne olduğu mesajını net bir şekilde alabilmelidir. Özellikle Ana Sayfa tamamı üzerinden değerlendirme yapacak olursak, bir internet gezgini için web site ana sayfası şu yanıtları veriyor olmalıdır:

  • Kimdir?
  • Ne iş yapar?
  • Referansları nedir?
  • Nerededir?

Yeni Misafirlere Her Zaman Hazır Olun

Tüm bağlantılarınızın çalıştığından emin olun. Birinin evine vardığınızda evin büyük bölümü dağınık ise bu genellikle varlığınızın beklenmediğinin bir göstergedir. Bir web sitesi de aynı şey geçerlidir. Misafirleri beklediğinizde, iç bağlantılarınızın tümünün doğru şekilde çalıştığından emin olun, böylece insanların sitenizde özgürce hareket edebilmelerini sağlamış olursunuz. Kırılmış bağlantılar için kapsamlı bir denetim yapmak ve kötü olanları kaldırmak veya onarmak gereken önemli bir adımdır.

Ziyaretçilerinizi Site Üzerinden Yönlendirin

Birinin evine ziyarete gittiğinizde, ev sahiplerinin size evi gezdirmesi ya da en azından banyonun yerini göstermesi son derece normaldir. Benzer şekilde, web sitenizi ziyaret eden misafirlerinizi, her sayfada ne yapacaklarına ve daha sonra nereye gideceklerine dair site üzerinden yönlendirmelisiniz.

İletişim Bilgilerinizi Sürekli Güncelleyin

Sitenizin her sayfasında adresinizi ve telefon numaranızı bulundurmak SEO açısından iyi bir site olmasını sağlar; ancak aynı zamanda insanların size ihtiyaç duyduklarında hazır bir şekilde etraflarında olduğunuzu öğrenmelerinin de önemli bir yoludur.

Kullanıcı Dostu Olun, Arkadaşça Davranın

İyi bir web sitesi kişisel olandır. Bu, profesyonelliğinizin yok olacağı anlamına gelmez fakat personel ve şirket özgeçmişi veya pazarlama materyallerinin sunulması kim olduğunuz ve nereden geldiğiniz hakkında bilgi verir.

Misafirlerinizi Rahat Hissettirin

Her şeyden çok, iyi bir ev sahibi tüm konukların rahat etmelerini ister. Benzer şekilde, siz de web sitenizi ziyaret eden misafirlerinizin kendilerini iyi ve güvende hissetmelerini istersiniz. Güven sembolleri, garantiler, sözleşmeler ve kullanıcı yorumları bu rahat ortamı sağlamanızda yardımcı olurlar.

İnsanları İçeriye Davet Edin

Her şeyden önce, konukların web sitenize geleceği zihniyetini benimsemek önemlidir ve onları davet etmeniz, sitenizde daha fazla zaman geçirmelerini istemeniz, bunun için teşvik etmeniz ve onların rahat olduklarından emin olmanız gerekmektedir. Pozitif kullanıcı deneyimi yaşatarak size güvenmelerini ve sitenizi tekrar ziyaret etmelerini sağlamış olursunuz. Kullanıcıların sitenize daha sık ve daha çok gelmesi için bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Mesela, site takipçileriniz neden sitenize gelsinler ve en önemlisi neden tekrar gelsinler? Bu iki sorunu çözdüğünüzde site trafiğiniz de artacaktır. Takipçilerinize nedenler verin. Google'un Arama Motoru ve kullanıcı dostu sayfalar oluşturulması doğrultusunda yönergelerini dikkate alın.

Kaynak: Semrush Blog (https://www.semrush.com/blog/)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. burak

    Kullanıcıyı yüzlerce alternatif arasından kendi sitemize çekmek, çektikten sonra da sitede vakit geçirmesini sağlamak son derece zorken, bunun nasıl yapılabileceğini kendinize has üslupla somut örneklerle açıklamışsınız, ellerinize sağlık, çok faydalı bir yazı olmuş.

  2. Çok teşekkür ederiz Burak Bey. Kullanıcıyı sitenizde tutmanın en önemli yollarından biri de doğru görseller ve videolar kullanmaktır. Bu nedenle “Görselin İçerik Açısından Önemi” başlıklı yazımızı okumanızı da öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?