Sosyal Medyada Beğeni Sayıları Tarih Olabilir


Optimist Hub Team 03/09/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Temmuz ayında beğeni sayılarını gizleme uygulamalarını yedi farklı ülkeye yayan Instagram’ın ardından, Facebook da kendi platformunda benzer testler yapmaya başladığını doğruladı. Uygulama kabul görür ve dünya geneline yayılırsa, tahmin edeceğiniz üzere, artık haber kaynağına düşen gönderilerin beğeni sayılarını bize ait olmadıkları sürece göremeyeceğiz.

Süreç Facebook İçin Farklı İşleyebilir

İlk olarak tersine mühendislik uzmanı Jane Manchun Wong’un Android uygulaması üzerinden farkına vardığı durumu daha sonra yöneltilen sorularla birlikte doğrulayan Facebook’un, henüz olayı Instagram kadar ciddi boyutlara taşıyıp taşımayacağı bilinmiyor.

“Bu soruları yönelttiğimizde, şirket, beğeni sayılarını kaldırmayı test ettiklerini bazı haber mecralarında doğruladılar. Ama uygulama henüz hiçbir kullanıcıya ulaşmış değil. Şirket ayrıca Instagram’a ait beğeni gizleme testi sonuçlarını açıklamayı, Facebook için bunu ne amaçla yaptıklarını veya gelecek testlere dair bilgiler vermeyi de reddetti.”

Açıklama her ne kadar bu şekilde de olsa, şirketin bu girişimindeki amacın, Instagram için kullandıkları “kullanıcıların beğeni sayısındansa paylaştıkları içeriğin kalitesine önem vermesini istiyoruz” ibaresinden farklı olduğunu düşünmek zor. Ayrıca şirket bunu hayata geçirmeye karar verse dahi reklam paylarında ciddi bir kan kaybına uğramamak adına kademeli bir şekilde uygulamaya dökmesi bekleniyor.

Kullanıcılardan Gelen İlk Yorumlar Olumlu

Instagram’ın ilk olarak Nisan ayında Kanada’da başlayan test sürecine daha sonra Temmuz ayında Brezilya, Avusturalya, Yeni Zelanda, İtalya, İrlanda ve Japonya’yı da eklemesi ve ardından Facebook’un da benzer bir yolu takip etmeye başlaması, konuya dair kullanıcılarından olumlu yorumlar aldığını ve şirket adına olumsuz etkilerine göre ağır bastığını da kanıtlar nitelikte.

İşin insan boyutuna gelecek olursak, sosyal psikoloji alanında yapılan çalışmaların birçoğu sosyal medya kullanımının ruh sağlığına olumsuz etkileri olmasıyla birlikte, azımsanmayacak bir sıklıkla depresyon ve çeşitli anksiyete bozukluklarına yol açtığını da ortaya koyuyor.

Günümüzde insanlar genellikle Instagram’ı günlük paylaşımlar için kullanırken Facebook daha çok görece önem arzeden mezuniyet, evlilik yani insan hayatında daha büyük yer taşıyan olayları paylaşmak adına kullanılıyor. Gel gelelim, bu mental sorun da sosyal medyadaki imajına büyük önem veren insanların yapmayı düşündükleri paylaşımın çevrelerindeki insanların gölgesinde kalacağını veya hayatlarındaki olayların yeterince ilgi çekici olup olmadığını sorgulamaya başlamasıyla gün yüzüne çıkıyor. Buna karşılık, popülerliğini önemsemekten ziyade sosyal medyanın insan yaşamına dair bahsettiğimiz olumsuz etkilerinin çok daha ciddi boyutlara gelebileceğini düşünüp olayı sosyal medya platformlarından nefret etme ya da görmezden gelme boyutuna getiren büyük bir kitle olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

 

“Beğeni sayılarını gizlemek tüm bu olumsuz durumları ortadan kaldırır mı?” sorusu, eğer Instagram ve Facebook bu uygulamayı hayata geçirirse kısa zamanda cevabını alacaktır. Ama şirketin bu tarz uygulamalara girişmesi dahi bahsi geçen olumsuzlukları tanıdığının bir göstergesi olarak görülebilir.

 

İleri Okuma Kaynakları:

https://techcrunch.com/2019/09/02/facebook-hidden-likes/

https://wongmjane.com/blog/fb-hiding-likes

https://9to5mac.com/2019/09/02/facebook-confirms-it-may-follow-instagrams-lead-and-start-hiding-like-counts/

 

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?