COVID-19 Sürecine Tasarım Odaklı Düşünme Yaklaşımı


Optimist Hub Team 24/04/2020
22/05/2022 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Sağlık Çalışanlarına Tasarımla Gelen Öncelik

COVID-19 / Koranavirüs Pandemisi ile birlikte, iş ve özel yaşamımızda çok farklı disiplinleri deneyimliyoruz. Empati, toplum yararına düşünme ve eyleme geçmenin en güzel örneklerinden birinden bahsedeceğiz. Global Endüstriyel Tasarım Ajansı olan Arman Tasarım, pandemi sürecinin ilk günlerinde, geleceğe dair büyük bir öngörü ve Tasarım Odaklı Düşünme yaklaşımıyla büyük bir başarıya imza attı.

Covid-19 sürecinde en büyük emeği veren ve korumamız gereken en önemli değer sağlık çalışanlarımızdı. Arman Tasarım da bir endüstri ürünleri tasarımı firması olarak bu konuda hızlı hayata geçirebilecek bir yüz kalkanı/siperlik projesi geliştirdi.

Firmanın Genel Müdürü Murat Armağan bu konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Murat Armağan - Arman Tasarım CEO"Arman Tasarım olarak bu ihtiyacı görüp sorumluluğu hissederek çözüm arayanlardan biri biz olduk. Bu doğrultuda kolay erişilebilir malzemelerle kullanıcıların evlerde bile kendileri üretebilecekleri bir Yüz Koruma Kalkanı tasarladık. Talimatları uygulayarak evde kişisel olarak da üretilebilecek ürün aynı zamanda yüksek adette hızla üretilerek bölgelerde ihtiyaç yerlerine ulaştırıldı. Önce 1.000, sonra 2.000, 5.000 ve ardından 10.000 adet olmak üzere artan bir hızla üretilebilen ürün Beylikdüzü Belediyesi ile işbirliği içinde öncelikle tüm sağlık çalışanlarına sonra da tüm belediye çalışanları ve esnafa Birlikte Başaracağız sloganıyla dağıtıldı."

Siperlikler, ilçedeki aile sağlık merkezleri ve hastaneler başta olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarına dağıtılmaya başlandı. Beylikdüzü Belediyesi, tüm birim ve ekiplerinin yürüttüğü yoğun çalışma programıyla korona virüs mesaisini sürdürüyor. Aldığı önlem ve tedbirlerle ilklere imza atan yerel yönetim, kahraman sağlık çalışanları için ilk olarak 6.000 adet yüz koruyucu siperlik üretti. Belediye ekiplerince tamamen steril bir ortamda hazırlanarak dezenfekte edilen siperlikler ilçe genelinde başta hastane ve aile sağlık merkezleri olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarına dağıtılmaya başlandı. İlk dağıtımı ekiplerle birlikte gerçekleştiren Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, tüm sağlık kurumlarına yerleştirilen dezenfektan paspasların ardından dağıtılacak siperliklerle sağlık çalışanlarının hayatlarını kolaylaştıracak dokunuşlar yapmaya devam ettiklerini vurguladı. Başkan Çalık aynı zamanda ihtiyaç halinde yüz kalkanı takviyelerinin de yapılacağını belirtti.

Empatiyle Üretilen bir Proje

Empatiyle düşünmeye ve empatiyle üretmeye hiç olmadığı kadar çok ihtiyacımız var. Empati her zaman sorunu ve ihtiyaçları tanımlama konusunda belirleyici olmuştur. Birlik içerisinde hareket etmenin son derece önemli olduğu bu süreçte, yaratıcılığın empati ile desteklendiği bir anlayış büyük fark yaratacaktır.

Hayat İçin Tasarlanmış Pratik Çözüm

Bu süreci bir fırsata dönüştürmek yaşamı ve yaşamayı etraflıca düşünmek ile mümkün olacaktır. Ürün ve hizmetleri hayat için tasarlamak geleceğin seyrini değiştirebilir. Büyük resmi görerek herkesin yararına olanı üretmenin yolları aranmalı. Gezegeni ve gelecek nesilleri hesaba katarak tasarımın gücünü katlamanın tam zamanı.

Yaratıcı Etkinin Gücü

Mücadele dönemlerinde sorun çözmek için her zaman yaratıcılığa ihtiyaç duyulur. Tanımlanması zor, çelişki içeren ve değişken gereksinimlere ihtiyaç duyan sorunlar bile doğru metodoloji ve yaratıcılıkla çözümlenebilir. Yaratıcı bir etki geliştirmek için fikir üretme sürecinde özgür olunmalı ve hem analitik hem sezgisel düşünceyi birleştirmeyi bilmek gerekir. Böylece zor zamanlarda bile yenilikçi çözümlerin önü açılmış olur.

Sizler de Pratik Yüz Kalkanı Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını merak ediyor, bu toplumsal etkileşime kendi imkanlarınız ile katılmak arzusunda iseniz, Arman Tasarım Blog'u ziyaret ederek öğrenebilir, yapım kılavuzu veya şemasını indirebilirsiniz.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

1 yorum

  1. Elif Aydın

    Arman Tasarım’ı yüz kalkanı-siperlik projesine katkılarından dolayı tebrik ediyorum. Blog yazılarını verdiğiniz link aracılığı ile okudum. Özellikle ürün tasarımı hakkında çok bilgilendirici yazıları var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?