SaaS İçerik Pazarlaması


Optimist Hub Team 01/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


SaaS (Sofware as a Service) İçerik Pazarlama Nasıl Oluşturulmalıdır?

SaaS içerik pazarlaması, bir yazılım-servis şirketinin, müşterileri çekmek, eğitmek ve dönüştürmek için kullanabileceği en güçlü araçlardan biridir. Başarılı uygulanabildiğinde, şirketin tüm pazarlama planı bir içeriğe göre düzenlenebilir. Hedefiniz ister bir kitle oluşturmak, ister bir satış yapmak olsun, bu pazarlama yaklaşımı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

SaaS içerik pazarlaması ile yazılım işinizi büyütmek için bir kaç ipucundan ve uygulamalardan bahsetmek yerinde olucaktır.

SaaS (Sofware as a Service) İçerik Pazarlaması Neden İşe Yarar?

SaaS pazarlamasının en önemli unsurlarından biri, müşterilerin ürünü anlamasına yardımcı olmaktır.

Müşterilere, yazılımın, sorunlarını nasıl çözdüğünü ve ayrıca aracı nasıl kullanacaklarını anlamalarına yardımcı olmalısınız. Müşterilerin yazılımla ilgilenmelerini sağlamak için eğitim ve bilgi önemlidir, bu nedenle içerik, SaaS ürünlerinin pazarlanması için harika bir araçtır.

SaaS içerik pazarlama sayesinde müşterilerinizi, ürününüzün nasıl çalıştığına ilişkin etkili bir şekilde eğitebilir, sorunlarını nasıl çözebileceğini onlara gösterebilirsiniz. Ayrıca araçlarınızı test etmeleri konusunda onlara rehberlik de edebilirsiniz.

Müşteriniz'in Alış Yolculuğu ile Başlayın

Etkili bir SaaS içerik pazarlama planı oluşturmaya, müşterilerinizin dönüşüm yolculuğuna bakarak başlamanız gerekir. Müşterilerin, sizin farkınıza vardıklarından müşteriniz olmaya başladıkları ana kadar geçen süredeki her önemli dönüm noktasını özetlemeniz, ortaya koymanız gerekmektedir.

SaaS pazarlamacılığında, bu süreç ya da dönüşüm bir huni gibi düşünülmekte ve de genellikle aşağıdaki aşamaları içermektedir.

 • Farkındalık
 • Potansiyel Müşteri
 • Deneme Aşaması
 • Ücretli Müşterilere Dönüştürme
 • Müşteri Tutma

Müşterilerin geçirmiş olduğu bu satın alma dönüşüm sürecini belirledikten sonra içeriği, alıcının bu yolculuğunun her aşamasında onları yönlendirmek için nasıl kullanabileceğinizi görmeye başlayabilirsiniz.

Etkili Bir SaaS İçerik Pazarlama Planı Oluşturma

Alıcının Yolculuğu'nun Her Aşaması İçin İçerik Oluşturmak

SaaS içerik pazarlama stratejinizin amacı tüm satış hunisi yani süreci boyunca değerli bilgiler sağlamaktır. Müşterilerin her aşamada ihtiyaç duydukları şeyleri almaları için yardım etmelisiniz. Bu yüzden içerik stratejinizde bu anlamdaki adımları atlamamanız gerekmektedir.

Birçok SaaS pazarlamacı, içerik oluşturmaya sadece farkındalık ve trafik amaçlı bakarak, içeriğin sürecin tümünde yönlendirebilecek potansiyelini kaçırabilmektedir. Bu nedenle SaaS içerik yaklaşımının tüm pazarlama sürecine odaklanması gerekir.

Dönüşüm hunisinin, sürecin başındaki bir içerik, kullanıcıları dönüşüm hunisine, sürecin içine taşıyabilir, ancak devam eden süreç boyunca müşterileri asıl hedeflenen doğrultuda yönlendiremez. Bu nedenle başarılı bir SaaS içerik pazarlama planını etkin bir şekilde yürütmek için dönüşüm sürecinin tamamanında etkili olabilecek bir içerik stratejisi belirlenip uygulanmalıdır.

Bu, yazılım şirketleri için içerik pazarlamasının nasıl çalışabileceğine, nasıl uygulanması gerektiğine dair ve bir SaaS şirketinin içerik pazarlama stratejilerini geliştirmek için her bir temas noktasını kullanması gerektiğine dair bir olgudur.

 

Farkındalık: Sektör ile ilgili en iyi anahtar kelimeleri hedefleyen, ilgi çekici içeriklerin oluşturulması gerekir. Bu SaaS içerik pazarlama adımının amacı, kullanıcıların yazılımınızın,  ihtiyaç duydukları ve sorunlarını çözebileceği bir ürün olduğunu keşfetmelerine yardımcı olmaktır.

 

Potansiyel Müşteri: Müşteriler yazılımınızın varlığından ve onlara yardımcı olabileceğinin farkında olduklarında, artık amaç markanızla olan etkileşimi arttırmak ve aracınıza olan güvenlerini kazanmalarını sağlamaktır. Ve bu aşamada MOFu pazarlama stratejileri kullanılması gerekmektedir. Ücretsiz ve yüksek değerli içerik sağlayarak potansiyel müşterilerinizi oluşturabilir ve bu müşterilerinizi e-posta kampanyaları ile besleyebilirsiniz.

 

Deneme Aşamaları: Bir sonraki aşamada ise, kullanıcıların yazılımı denemelerini ve onlara uygun olup olmadıklarına karar vermelerine yardımcı olmaktır. Bu dönüşüm sürecinde ücretsiz denemeler yapabilirsiniz.

 

Ücretli Müşterilere Dönüştürme: Müşterileriniz ücretsiz deneme ürününü kullandıktan sonra, onları artık daha gelişmiş ve ücretli bir yazılım için ikna etmeniz gerekmektedir. Bu anlamda da yazılım içinde değerli araçları bulmaları ve kullanmalarını sağlamaya ve ikna etmeye odaklı içerikleri sunmanız gerekmektedir.

 

Müşteriyi Elde Tutma: Satın alma işleminden sonra müşterinin yolculuğu, süreci tamamlanmış sayılmaz. Müşterileri kaybetmemek için, ürününüzü başarılı bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmalısınız. Araçlarınızın özellikleri hakkında onları eğiten ve yazılımınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanabilecekleri konusunda rehberlik edebilecek içerikler oluşturmaya devam etmeniz gerekir.

 

Müşteri Odaklı İçerik Fikirlerini Geliştirin

Müşterileri satın alma ve bu yöndeki karar süreçlerinde yönlendirebilecek içerikler geliştirmek için, tüm süreç boyunca her aşamada müşterilerin sorunlarına ve ihtiyaçlarına odaklanılması gerekmektedir.

Bu aşamadaki her düşüncenin aşağıdaki bilgiler dahilinde şekillenmesi gerekir:

 • Satın Alma İşleminde Adım
 • Hedef Kitle
 • İçerik Platformu
 • Endişe veya sorun tespiti

İçerik düşünce sürecinizde bazı araçlardan faydalanabilirsiniz. Alexa, SaaS içerik pazarlama fikirlerini araştırmak için çok sayıda araç sunmaktadır.

En iyi arama terimlerini belirleyebilmek için Alexa’nın Anahtar Kelime Zorluk Aracı’nı kullanabilir ve stratejinizde hedefleyebileceğiniz diğer ifadeleri keşfetmek için sektörünüzle ilgili bir terim girerek başlayabilirsiniz.

Alexa Anahtar Kelime Zorluk Aracı

Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri belirleyebilmek için de Alexa’nın Rakip Anahtar Kelime Matrisi'ni kullanabilirsiniz. Rakiplerinizin trafik aldığı en iyi terimleri gösteren bu raporu kullanarak içeriğinizde hedeflemek üzere daha fazla anahtar kelime bulabilirsiniz.

Alexa Rakip Anahtar Kelime Matrisi

Dönüşüm odaklı terimler bulmak için ''alıcı anahtar kelime'' filtresini kullanabilirsiniz. Rakip Anahtar Kelime Matrisi, yalnızca satın alma amacına sahip olan terimleri gösteren bir filtreye sahiptir. Dönüşüm hunisinin alt kısmında hedeflenebilecek anahtar kelimeleri bulabilmek için bu filtreyi kullanabilirsiniz. Anahtar Kelime Zorluğu aracında, yalnızca belirli bir deyimi içeren sonuçları gösterecek şekilde filtreleme yapabilirsiniz. Siteniz için ''alıcı anahtar kelimelerini'' zaten biliyorsanız, bu seçeneği kullanarak bu anahtar kelimeleri ve bunlarla ilgili olanları filtreleyebilirsiniz.

Alexa Alıcı Anahtar Kelime Filtresi

Kitleniz hakkında bilgi edinmek ve rakiplerinizin içerik araştırmasını öğrenmek için Alexa’daki Kitle Çakışma Aracı’nı kullanabilirsiniz. Hedef kitlenizin de kullandığı web sitelerinin bir raporunu oluşturmak için sitenizi veya rakiplerinizden birini girerek ileryebilirsiniz. Bu bilgi, kitlenizin ilgi alanlarına ilişkin bilgi edinmenize yardımcı olur. İçerik stratejinizi yönlendirebilecek üzere, diğer sitelerin, araçların ve konuların ilgi alanlarını görebilirsiniz. Sektörünüzde var olan rakipleri keşfedebilir ve tanımlayabilirsiniz; bu da ürettikleri içeriği araştırabilmenize olanak tanır.

Alexa Kitle Örtüşme Aracı

İçerik Stratejilerinize Hedefler Belirleyin

Müşterilerin yolculuğunuzdaki farklı sorunları ve zorlukları ele almak için içerik oluştururken, her bir SaaS içerik pazarlama parçasının ve bunların her bir parçanın başarısını izleyebilmek ve tespit edebilmeniz için bunların, kullanabileceğiniz ölçülebilir hedeflere sahip olduğundan emin olunması gerekir.

 • Dönüşüm Hunisi İçeriğinin başı için trafik ve tıklama tabanlı hedeflerin kullanılması,
 • Dönüşüm hunisi içeriğinin ortası için etkileşim ve satış hedeflerin kullanılması,
 • Dönüşüm hunisi içeriğinin sonu için satış hedeflerinin kullanılması gerekmektedir.

Oluşturduğunuz her içerik pazarlama stratejisinde, dönüşüm sürecini geriye dönük ele alarak düşünmeniz gerekmektedir.

10.000 TL'lik bir satış oluşturmak için 10 potansiyel müşteri ve 1.000 web sitesi ziyaretçisinin hedeflenen potansiyel müşteri kitlesini oluşturması gerekiyorsa, her bir müşterinin 1.000 TL değerinde olduğunu ve her bir web sitesinin ziyaretçi başına 10 TL değerinde olduğunu düşünebilirsiniz. Dönüşüme olan bu türden bir yaklaşımdan elde edilen bu veriler, ekibinizin gereken trafiği belirlemesine ve müşterileri dönüşüm hunisine daha derinlemesine çekebilecek potansiyel müşteri oluşturma hedeflerine yardımcı olabilir.

 

İçeriğinizden En İyi Şekilde Yararlanın

İçerik pazarlamasının faydalarından biri de, SaaS tanıtım stratejinizin geri kalanında da sürdürülebilir ve kullanılabilir olmasıdır. İçeriği yeniden pazarlama ve pazarlama stratejinizin diğer alanlarında yeniden kullanabilirsiniz.

 • Bloğunuzda yayınladığınız içeriği e-postaları ile kullanabilir ve sosyal medya kanallarınızda paylaşabilirsiniz.
 • İçeriğinizi oluştururken, markanıza bağlantılar ve nitelikli trafik çekmek için etkileyici pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz.
 • İçeriğinizi, fikirleri genişletmek, podcast'ler ve videolar gibi diğer platformlar aracılığıyla potansiyel müşteri adaylarıyla bağlantı kurmak için kullanabilirsiniz.

 

SaaS İçerik Pazarlamanızı Doğru Araçlarla Geliştirin

Bir SaaS içerik pazarlama planı geliştirirken, müşterilerin, söz konusu dönüşüm sürecinde istenilen tüm askiyonları almasına yardımcı olup, bu yolculuklarında yönlendirici olabilecek tam kapsamlı bir strateji oluşturmak için yayında belirtilen araçların ve uygulamaların kullanılması gerekmektedir.

Plan, bu yayında belirtilen tüm araç ve raporları ve diğer anahtar kelime, rakip ve endüstri analiz araçlarını içerir. Başarılı içerik pazarlaması, doğru bir planlama ve dikkatli bir uygulama gerektirir.

 

Kaynak: https://blog.alexa.com/saas-content-marketing/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?