Web Sitesindeki Makul Bağlantı Sayısı Kaçtır?


Optimist Hub Team 26/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


"Belirli bir sayfadaki bağlantıları makul bir sayıda tutun."
* Google web yöneticisi kuralları

 

Sayfa Başına Makul Miktarda Bağlantı Miktarı Kaçtır?

Bu, cevaplanması zor bir sorudur çünkü "makul olan" gerçekten birçok faktöre bağlıdır.
Bir hotdog standı hakkında üç sayfalık bir web sitesinde yirmi ya da otuz bağlantı olması makul olur ve CNN gibi önemli bir haber sitesi iseniz, 500 bağlantı olması makul olur.
Bunu okuyan insanların büyük çoğunluğu için, bir sayfada olması gereken bağlantıların gerçek üst sınırı 100'dür ve Google'ın tavsiye ettiği de budur.

 

Kullanıcılarınızı Düşünmelisiniz

Ziyaretçilerin genellikle internette hızlı bir şekilde bilgi bulması gerektiğini bilmek önemlidir.

• Bir konuyu kapsayan kaynaklara düzinelerce bağlantı varsa, o konuda yeni bir sayfa hazırlamayı ve bağlantılarınızı o sayfaya taşımayı düşünün. Bu, ziyaretçilerin aradıklarını bulmaları için daha kullanıcı dostu bir yol sağlar.

• Genel olarak bir sayfada sahip olduğunuz bağlantı sayısı arttıkça, o sayfayı o kadar organize etmeniz gerekir. Bazı sitelerde (örneğin Google.com gibi) 100'den fazla bağlantıya sahip sayfalar da vardır; ancak bu sayfalar iyi organize edilmiş ve kullanıcıların aradıklarını bulabilmesi için açık bir şekilde düzenlenmiştir.

• Sayfanız iyi düzenlenmiş olsa bile, 100'den fazla bağlantı varsa o sayfayı yeniden düzenlemek isteyebilirsiniz.

Ayrıca, web sayfanızın ne kadar iyi bağlantı kurduğunu düşünebilirsiniz. Bir web sayfası birçok kaliteli bağlantıya işaret ediyorsa, bu web sayfası birçok bağlantıya (hatta 100'den fazla) sahip olabilir; ancak belirli bir sayfada çok fazla bağlantıya sahip olmamanızın nedenlerini hatırlamak önemlidir.

Bir web sayfası 100'den fazla bağlantıya sahipse, bir kullanıcının gezinmesi genellikle kolay değildir ve başka bir sayfa oluşturarak daha net hale getirilebilir.
Web topluluğunda, 100 bağlantı veya daha fazlasına sahip sayfaların genellikle "link çiftlikleri" olduğunu düşünen bir görüş vardır.
Öte yandan, bazı web sayfaları 100'den fazla bağlantıya sahiptir ve doğru bilgi kaynaklarıdır.
İnternetin ilk günlerinde, insanlar için yüzlerce bağlantıyı diğer kaynaklara bağlayan listeler olması oldukça yaygındı. Bunun temel nedeni, internette bilgi bulmak zordu, çünkü insanlar alanlarıyla alakalı bir şey bulduklarında kendilerine yardımcı olmak için bir bağlantı kurarlardı ve başkaları onu tekrar bulurdu.
İnternet artık sıralamayı kolaylaştırıyor. Çoğu zaman ziyaretçiler, bir dolu bağlantıyı takdir etmez.

 

Googlebot

Google webcrawler (Googlebot olarak anılır), sayfada ne kadar çok bağlantı olduğunu anında takip etme yetisine sahiptir.
Google web yöneticisi kuralları ilk çıktığında, 100'den az bağlantı önermelerinin nedeni, Googlebot'un izleyeceği sınır olmasıydı.
Ancak bu artık geçerli değildir. Googlebot'un izleyeceği bağlantıların üst sınırı yoktur.

 

Sayfa İpucu

Pagerank konusunda endişeleriniz varsa, bir sayfanın üzerindeki bağların sayısının artmasıyla birlikte, pagerank’in azalacağını da unutmayın. Bir sayfada 1000 bağlantı varsa, bu bağlantıların her biri yalnızca her biri pagerank’in 1/1000'ine sahip olacak.

 

Anahtar kavramlar

Bu kılavuz bir web sitesinden değil, bir web sayfasından bahsetmektedir. Web siteniz istediğiniz kadar çok bağlantıya sahip olabilir ve mantıksız miktarda bağlantı olan sayfalar olmadığı sürece bu kılavuzu takip etmeniz gerekmeyebilir.
Tüm sayfalarınızı ziyaretçilerinizi düşünerek yapın.

 

Web Sitenizin Bu Kılavuzu İzleyip İzlemediğini Nasıl Belirleyebilirsiniz?

Bir sayfada kaç bağ bulunduğunuzu belirlemek için Google kılavuz aracını kullanın.
Bağlantılarınız 100'ün üzerinde ise araç bir uyarı gösterecektir.

Kaynak: (https://varvy.com/)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

3 yorum

  1. zehra aydın

    Kendi blogumdan bilmeden çok fazla link çıkışı vermişim diye ceza aldığımı sıralamamın düştüğünü biliyorum. Sonra kontrol ettiğimde anladım ki hem sınırı fazlasıyla aşmışım hem de hatalı link çıkışları yapmışım. Dediğiniz gibi çıkış yapan sitenin içerik girme oranı ve ziyaretçisi yüksek olması gerekiyor , aksi halde bir işe yaramadığı gibi zarar da verebiliyor.

  2. yılmaz

    düzenli giriş yaptığım blogların ortak özelliği sayfalarının link çiftliğine dönmemiş olmaları. Yazınızda aslında biz kullanıcılar için aradığımıza ne kadar kolay ulaşırsak o sayfayı nasıl daha sık ziyaret edebileceğimizi ele almışsınız da denebilir ve bog sahiplerinin, site sahiplerinin feyz almaları gerekir. Ellerinize sağlık.

  3. Link sayısı kadar önemli olan diğer bir kriter de sayfada kırık linklerin olmamasıdır. Bunun için düzenli olarak kontroller ve düzenlemeler yapılmalıdır. Kırık linkler ile alakalı detaylı bilgi almak isterseniz https://www.optimisthub.com/kirik-baglantilar.html yazımızı okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?