Japonya 21 Şirketle Uçan Araba Üretecek


Optimist Hub Team 10/05/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Japonya’nın Uçan Araba Planında Uber ve Airbus Var

Japonya, Uber Technologies Inc. ve Boeing Co.'nun da dahil olduğu, hükümetin öncülük ettiği bir grupla birlikte uçan araba üretecek.

Geçtiğimiz Cuma günü yapılan açıklamaya göre Cartivator, ANA Holdings Inc., Japan Airlines Co., Yamato Holdings Co., Toyota Motor Corp., Airbus SE, NEC Corp. olmak üzere 21 şirket ve kuruluşla birlikte bir yol haritası belirleyecek. Delegelerin, bu yıl bir yol haritasının çizilmesine yardımcı olmak için 29 Ağustos’ta toplanacakları belirtildi. Ticaret Bakanlığı “Japon hükümeti, kabul edilebilir kuralların oluşturulması gibi, uçan araba konseptini gerçekleştirmeye yardımcı olacak uygun desteği sağlayacaktır.” dedi.

Sıkışık yolların üzerinde hareket edebilen uçan arabalar, birçok insanın düşündüğüne nazaran gerçeğe daha yakın. Dünyanın dört bir yanındaki faaliyetler, yakın zamana kadar sadece bilim kurgu alanında bulunan küçük uçakları takip ediyor. Japon şirketleri elektrikli araçlar ve kendi kendine giden arabalar üretmeye başladı. Hükümet ise uçak teknolojisine yoğunlaşmakta.

Tokyo merkezli Japon Havacılık Yönetimi Araştırması'nda çalışan araştırmacı Yasuo Hashimoto, “Hükümetin liderlik yapması ve güvenlik standartlarını belirlemek için koordine etmesi gerekiyor” dedi.

 

Japonya'nın Uçan Araba Tasarımları

Uçan Arabalar 2020’de Piyasada

Japonya Ekonomi Bakanı Hiroshige Seko, bu ay gazetecilere verdiği demeçte, uçan arabaların şehir trafiğini hafifletebileceğini, uzak adalarda veya dağlık alanlardaki felaket bölgelerine zamanında ulaşılacağını ve turizm endüstrisinde kullanılabileceğini belirtti. Boeing şirketi ise önümüzdeki on yıl içinde uçan taksiler satmaya hazırlanıyor. Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığının, uçan araba projesi için gelecek yıl performanslı akü, motor ve diğer ekipmanların üretilmesine destek amacıyla özel sektöre 40,4 milyon dolarlık bütçe ayırdığı belirtildi. Proje kapsamında, uçan arabanın 2020 yılında piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Şirketlerin birçoğu yarışa çoktan başladı. Paris'teki yeni bir tesiste uçan araba hizmetleri geliştirmek için önümüzdeki beş yıl içinde 20 milyon euro yatırım yapacak olan Uber, 2023 yılına kadar hava taksi işinin ticari faaliyetlerine başlamayı hedefliyor. Kitty Hawk, Haziran ayında Google'ın Larry Page tarafından kurulan ve desteklenen California'da kurulu Mountain View, bir uçak prototipine bakış attı: tek kişilik bir eğlence aracı.

Bu yeni ulaşım biçimini öngören diğer küresel şirketler arasında Volkswagen AG, Daimler AG ve Çinli otomobil üreticisi Geely Automobile Holdings Ltd. yer alıyor. Japon otomobil üreticileri henüz uçan arabalar geliştirme planlarını açıklanmadı.


Kaynak Link: https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-24/uber-airbus-are-said-to-be-enlisted-in-japan-s-flying-car-plan

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?