4 Adımda “Nasıl Yapılır” İçeriği Hazırlama


Optimist Hub Team 04/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Yaratıcı içerik pazarlaması, en önemli SEO stratejilerinden biridir. Genel olarak kullanıcılara yardımcı olmayı hedefleyen “nasıl yapılır” temalı içerikler, öğretici içerik dediğimiz kategoriye girer ve kullanıcıların günlük hayatlarında en çok ihtiyaç duyduğu içerik türlerindendir. İyi hazırlanmış içerikler site trafiğini de artırır.

İçerik Pazarlaması: "4 Adımda Nasıl Yapılır?" İçeriği

İşte, “Nasıl yapılır” içeriklerini hazırlarken unutulmaması gereken dört nokta:

Adım 1) Araştırma yapın

“Nasıl yapılır” içeriği için konu bulmak kimi zaman kolay, kimi zaman da zor olabilir. Eğer yeni bir ürün ya da hizmet geliştirdiyseniz ve tanıtmanız gerekiyorsa, içeriğiniz için güzel bir konu olur ve kolayca bulmuş olursunuz. Geri kalan zamanlarda araştırma kısmı devreye girer.

İçerik hazırlamaya hemen girişmeden önce, doğru yönde gitmek için belli sorularla araştırma yapın. Bu adımda kendinize veya ekibinize sormanız gereken en önemli soru, kullanıcılarınızın ne gibi konularda zorlandığıdır. Bunları belirlemek için anketleri, saha araştırmalarını ve şirketler tarafından hazırlanmış istatistikleri incelemek yararlı olacaktır.

Adım 2) Planlama safhası

Üzerine içerik hazırlayacağınız konuyu bulduktan sonra karar verilmesi gereken diğer şey de bu içeriği okuyucuyla buluşturma şeklinizdir. Blogda yer vermek ile e-mail ile yollamak arasındaki farkın düşünülmesi gerekir. Videolar da son zamanlarda Youtube, Instagram gibi çeşitli platformlarda trend olmanın yollardan biridir.

Adım 3) SEO bunun neresinde?

İçerik hazırlarken yalnızca anahtar kelimelerin yerleştirildiği günler geride kaldı. Amaç arama motorları için değil, onları kullanan insanlar için içerik üretmektir. Bu sebeple, SEO hakkında kaygılarınız varsa rahatlayabilirsiniz, çünkü bu zaten tam da Google’ın benimsediği yaklaşımdır. Bu yaklaşım ile arama motorlarının da ilgisini çekebilecek, daha okunabilen, keyif alınabilen ve bilgilendiren bir içerik hazırlayabilirsiniz. Okuyucunun ilgisini çekmeye çalışırken zaten doğal olarak SEO alanına girilmektedir. Arama motoru kullanıcılarının, akıllarındaki soruya cevap ararlarken yaptıkları aramalar genelde “nasıl yapılır/nasıl yaparım” gibi kalıpları içerir.

Arama motoru yerine kullanıcılara odaklandığınızda doğal dil kullandığı için anahtar kelime bulmanız kolay hale gelir.

Adım 4) Görselleri unutmayın

Her ne kadar video formatı sunmasanız bile, görseller yazı içeriği için önemli bir yer tutar. Görseller olmadan yalnızca yazı halinde verilen öğretici içerik, kimi zaman okuyucular için sıkıcı olabilir. Anlattığınız konuya dair açıklayıcı görsellerin belirli yerlerde yazıyı bölmesi okuyucu açısından da dikkat çekicidir ve düşündürmeye sevk eder.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.searchenginejournal.com/how-to-create-how-to-content/275451/?ver=275451X3)
(https://www.verticalmeasures.com/blog/digital-marketing/how-to-create-awesome-content-people-actually-want-071916/)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. Hilal

    İçerik hazırlamada başlangıç aşamasından olan birisi olarak heveslendirici bir içerik olmuş teşekkür ederiz.

  2. Teşekkürler Hilal Hanım, geri bildirimleriniz bizler için değerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?