Başa Dönün

4 Adımda “Nasıl Yapılır” İçeriği Hazırlama


Oylum Savlak 04/11/2018
04/11/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 3 dakikada okunabilir."

Yaratıcı içerik pazarlaması, en önemli SEO stratejilerinden biridir. Genel olarak kullanıcılara yardımcı olmayı hedefleyen “nasıl yapılır” temalı içerikler, öğretici içerik dediğimiz kategoriye girer ve kullanıcıların günlük hayatlarında en çok ihtiyaç duyduğu içerik türlerindendir, iyi hazırlanmış içerikler site trafiğini de artırır.

İşte, “Nasıl yapılır” içeriklerini hazırlarken unutulmaması gereken dört nokta:

Adım 1) Araştırma yapın

“Nasıl yapılır” içeriği için konu bulmak kimi zaman kolay, kimi zaman da zor olabilir. Eğer yeni bir ürün ya da hizmet geliştirdiyseniz ve tanıtmanız gerekiyorsa, içeriğiniz için güzel bir konu olur ve kolayca bulmuş olursunuz. Geri kalan zamanlarda araştırma kısmı devreye girer.

İçerik hazırlamaya hemen girişmeden önce, doğru yönde gitmek için belli sorularla araştırma yapın. Bu adımda kendinize veya ekibinize sormanız gereken en önemli soru, kullanıcılarınızın ne gibi konularda zorlandığıdır. Bunları belirlemek için anketleri, saha araştırmalarını ve şirketler tarafından hazırlanmış istatistikleri incelemek yararlı olacaktır.

Adım 2) Planlama safhası

Üzerine içerik hazırlayacağınız konuyu bulduktan sonra karar verilmesi gereken diğer şey de bu içeriği okuyucuyla buluşturma şeklinizdir. Blogda yer vermek ile e-mail ile yollamak arasındaki farkın düşünülmesi gerekir. Videolar da son zamanlarda Youtube, Instagram gibi çeşitli platformlarla trend olan yollardan biri.

Adım 3) SEO bunun neresinde?

İçerik hazırlarken yalnızca anahtar kelimelerin yerleştirildiği günler geride kaldı. Amaç arama motorları için değil, onları kullanan insanlar için içerik üretmek. Bu sebeple, SEO hakkında kaygılarınız varsa rahatlayabilirsiniz, çünkü bu zaten tam da Google’ın benimsediği yaklaşım. Bu yaklaşım ile arama motorlarının da ilgisini çekebilecek daha okunabilen, keyif alınabilen ve bilgilendiren bir içerik hazırlayabilirsiniz. Okuyucunun ilgisini çekmeye çalışırken zaten doğal olarak SEO alanına girilmekte, arama motoru kullanıcılarının akıllarındaki soruya cevap ararlarken yaptıkları aramalar genelde “nasıl yapılır/nasıl yaparım” gibi kalıpları içerir.

Arama motoru yerine kullanıcılara odaklandığınızda doğal dil kullanımından anahtar kelime bulmanız kolay hale gelir.

Adım 4) Görselleri unutmayın

Her ne kadar video formatı sunmasanız bile, görseller yazı içeriği için önemli bir yer tutar. Görseller olmadan yalnızca yazı halinde verilen öğretici içerik, kimi zaman okuyucular için sıkıcı olabilir. Anlattığınız konuya dair açıklayıcı görsellerin belirli yerlerde yazıyı bölmesi okuyucu açısından da dikkat çekicidir ve düşündürmeye sevk eder.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.searchenginejournal.com/how-to-create-how-to-content/275451/?ver=275451X3)
(https://www.verticalmeasures.com/blog/digital-marketing/how-to-create-awesome-content-people-actually-want-071916/)

Bu makale faydalı mıydı?
 
307 Okunma   38 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir