Kapsamlı SEO Kontrol Listesi


Optimist Hub Team 27/05/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Web Sitesi Sahipleri İçin Kapsamlı Bir SEO Kontrol Listesi

Arama motoru optimizasyonu, web siteler için tartışmaya kapalı bir şekilde önemli bir konu haline gelmiştir.

Oluşturulmuş iyi bir web sitesinin dışında, site için SEO veya “organik arama” hakkındaki yaklaşım  dijital pazarlama planında da oldukça önemlidir.

Bir web sitesi için bir SEO kontrol listesinden de bahsedebilmek mümkün.

  • Teknik SEO
  • Sayfa Optimizasyonu
  • Site Dışı Çalışmalar

İndeksleme ve sayfa içi öğeler bir web sitesi içinde kontrol edilebilir ögelerken, dış faktörler unutulmamalı ve devam eden süreçte bir SEO stratejisinin parçası olmalıdır.

 

 

Teknik SEO

Arama motorlarında sıralanmak istediğiniz içeriğe odaklanmadan önce, sitenizin dizine eklendiğinden ve taranabildiğinden emin olmanız gerekir.

Ve bunların hepsi teknik SEO kategorisine girer.

 

Ücretsiz Raporlama Platformları

Google Search Console, Bing Web Yöneticisi Araçları, Google Analytics ve Google Etiket Yöneticisi'nin sitenize bağlı olduğundan emin olarak başlayın.

Bu araçların hepsi size mükemmel teşhis ve analiz verileri getirir ve size süreç boyunca yardımcı olur.

 

XML Site Haritası

Bu, web siteniz için bir içerik tablosudur. Site haritası dosyası, sayfalarınızı arama motorlarına "göndermenin" modern yoludur.

Çoğu web sitesi platformu, sitenizdeki sayfalarla uyumlu, dinamik bir site haritası oluşturacak şekilde yerleşik veya eklentileri içerir. En azından birtakım ücretsiz araçlar ile üretebileceğiniz statik bir ürüne sahip olmalısınız.

 

Robots.txt

Bu dosya, arama motorlarına sitenin hangi sayfalarının veya bölümlerinin endekslenmeyeceğine ilişkin talimatlar sağlar. Varsayılan olarak, arama motorları bulabilecekleri tüm içeriğe bakar.

Arama motorlarının sitenizdeki herhangi bir sayfayı dizine eklemesini engellemek istemeseniz bile, şu dosyadan emin olun:

Doğru

Google Search Console ve Bing Web Yöneticisi Araçları'nda doğrulamalar.

Önemli içeriğin dizinlenmesini (veya sitenizin tamamını) yanlışlıkla engellemez.

 

Domains

Birincil alan adınızdan daha fazlasına sahipseniz, her bir alan adınızın ne yaptığını bildiğinizden emin olun. Park edilmişler ve kullanılmıyorlarsa, sorun değil.

Web sitenize yönlendiriyorlarsa, 301'e yönlendirildiklerinden emin olun (siteyi yansıtma ya da 302 yönlendirmesi yapılmamalı). Bu, yalnızca kontrol edilmesi ve devam etmesi için hızlı bir alan olabilir, ancak yinelenen içerikle ve alan adının gerçek olanla ilgili karışıklıklarla ilgili sorunlara neden olabileceğinden, göz ardı edilmemelidir.

 

Site Mimarisi

Gezinmenize ve sitenizin bölümlerine daha fazla hiyerarşi ve yapı ekleyebilir. Bu, kullanıcılara ve arama motorlarına fayda sağlayacak, organize konular ve içerikler sunacaktır. Dizin yapınızı ve URL'lerinizi sitenin içerik sayfası ve dosya yapısıyla eşleşecek şekilde elde etmek harika bir hedeftir.

Geri adım atıp site yapınızı veya site haritanızı haritalamak harika bir başlangıç noktasıdır. İçeriği, sitenizin belirli yönlerini nasıl önceliklendirdiğinizi ve kullanıcılarınızı (arama motorlarının yanı sıra) nasıl yönlendireceğinizi öğrenmek için sizi zorlar.

 

Hız 

Kullanıcıların, sıçramaya başlamadan önce daha az zaman harcadığını gösteren istatistikleri görmeye devam ediyoruz.

Arama motorları, sayfa hızını sıralama faktörlerine dahil etmek için yıllar içinde çalışmışlardır. Sayfalarınızda JavaScript kullanımını ve ağır yükleme kodlarını en aza indirmenin yollarını arayın ve öğeleri harici olarak önbelleğe alma veya yükleme yolları bulun.

Sayfanızın yükleme sürelerini rekabetçi seviyelere çıkarmak için kendi web sitenizde optimize etmek için doğru alanları belirlemenize yardımcı olabilecek bazı harika geliştirici araçları vardır.

 

Mobil Uyumlu

Mutlaka sitenizin mobil uyumlu olması gerekiyor. Ancak, sitenizi duyarlı tasarım gibi bir mobil çerçeve içinde oluşturduğunuz için gerçekte doğrulanmış olduğundan emin olun.

Sitenizin, Google’ın mobil cihaz testine uygun çalıştığından emin olun. Ayrıca, kullanıcılarınız için kullanmayı düşündüğünüz tüm cihazlarda gerçekten çalıştığından emin olmak için mümkün olduğunca fazla kullanıcı deneyimi (UX) ve kalite güvence (QA) testi yapın.

 

404 Sayfaları

Özel bir 404 sayfası oluşturmayı ve bu konuyla ilgili yararlı bilgiler eklemeyi unutmayın. Varsayılan bir tarayıcı hatası oluşarak sitenizin ziyaretçi kaybetmesini istemezsiniz.

Yararlı bağlantılar, gezinme, site arama işlevi ve kişi seçeneklerini içeren bir 404 sayfası oluşturmalısınız.

 

SSL

Mobil cihazlara ve site hızındaki ihtiyaçlara uygun, güvenli bir siteye sahip olmak önemlidir. Web siteniz bir SSL’nin altında değilse, Chrome’da veya diğer tarayıcılarda bir güvenlik uyarısı gördüklerinde sitenize ulaşmadan kullanıcıları kaybedebilirsiniz.

Sitenize bir SSL sertifikası uygulamak için basit bir adım atıp web sitenize güvenin.

 

Eklentiler veya Uzantılar

Bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız, zaten güvendiğiniz eklentileri veya diğer kod uzantılarını kullanmanız gerekir. Çoğu platformda, sitenize ekleyebileceğiniz, SEO ve analiz işlevleri üzerinde ek kontrol sağlayan araçlar bulunur.

İster WordPress SEO eklentileri, ister Drupal, Magento, vb. İçin olsun, size maksimum kontrol ve işlevsellik kazandıran güvenilir eklentileri izlemelisiniz.

 

Önceden Var Olan Sorunlar

Sayfada yaptığınız optimizasyona başlamadan önce neye baktığınızı bilmek önemlidir. Birden fazla yinelenen sayfanız varsa, iyi bir nedenden ötürü, kanonik bir strateji veya dizin oluşturma için robotları nasıl kullanmak istediğinizi düşünmek istersiniz.

Sayfa düzeyinde optimizasyona zaman ve çaba harcamamadan önce farkında olmanız ve sıralamanız önemlidir. Copyscape, en sevdiğim araçlardan birisidir ve Screaming Frog ile birlikte, sayfa içi şeyleri tek tek incelmenize gerek kalmadan, analiz ederek hataları bulmanıza yardımcı olmaktadır.

 

Tek Sayfalık SEO

Çoğu kişi, SEO’dan bahsedildiği zaman sayfa içi faktörleri (örn: anahtar kelimeler, içerik, başlık etiketleri) düşünmeye eğilimlidir. Ancak, sayfaların veya web sitelerinin yalnızca tek bir bölümünde optimizasyon yapıldığı günler geride kaldı.

Arama motorları içeriğe daha fazla önem verir, bu nedenle meta etiketleri veya gövde metnini güncellemeyi ikinci planda tutun.

İçerik oluşturma şeklimiz, sayfadaki tüm sayfa içi öğelerde yer alır ve ardından sayfaların bölümler ve sitenin gezinmesi içinde birbirleriyle nasıl ilişkilendiğini düşünür.

 

Anahtar Kelimeler ve Konular

Gerçekten içerik oluşturmaya odaklanabilmeniz için, neyi oluşturmak istediğinizi bilmek zorundasınız. Anahtar kelime araştırması yapmadıysanız veya hedef kitleniz üzerinde daha geniş bir araştırma yapmamışsanız, kitlenizin hangi konuları ve kelime öbeklerini kullanacağını öğrenmek için burayı duraklatmanız ve biraz zaman ayırmanız gerekir.

Sayfalara veya etiketlere terimlerin doldurulduğu günlerin eskide kaldığını unutmayın.

Doğru terimleri, cümleleri ve yaptığımız işe uygun konuları ortaya çıkarmak için SEO araçlarını kullanmak zorundayız. Oradan, site mimarisine uygulamak için tek tek kelimeleri inceleyebiliriz.

Temel olarak, önemli terimleri bilmeniz, içeriğinizle eşleştirmeniz ve ardından takip etmek için sayfadaki faktörler listesinin geri kalanı üzerinde çalışmanız gerekir.

 

Anahtar Kelimeler ve Konular

 

İçerik

İçerik, alaka düzeyini göstermek için gereklidir.

Web sitenize birkaç kelimeniz ve yönünüz varsa, sağlam ve içerik dolu sitelerle rekabet etmek zordur. Yüksek kalite kesinlikle yüksek miktarda yazı anlamına gelmez. Ancak, ikisine birden ulaşırsanız daha da iyi bir yerde olursunuz.

Onlarla rezonansa giren ve arama motorlarına açık olan kullanıcılar için yazılmış zengin içerikler, başarı kazanmanızı sağlayacaktır. Kullanıcı deneyimini zedeleyecek ve sizi arama motorları ile sorun yaşamanıza neden olan modası geçmiş taktikleri kullanmayın.

 

URL

Bu, bir sayfanın bazen ilk göz ardı edilen öğesidir. Arama motorları çirkin, yönlü URL'leri çok iyi endeksleyebilir.

Bununla birlikte, URL, sayfanın neyle ilgili olduğuna dair anahtar kelimeler ve bağlam içeren temiz bir dizin yapısı sunmak için bir fırsattır. Sitenizin fırsatını kaçırmayın, URL yollarını özelleştirebilirsiniz.

 

Başlık

Yine, başlık etiketi tek başına sizin için fazla bir şey yapmayacaktır. Bununla birlikte, her sayfa için alakalı, benzersiz bir title etiketinizin olması gerekir.

Uzunluk için en iyi uygulamaların ve sayfa konusuyla en alakalı anahtar kelimelere dikkat edin ve statik etiketler yazıp uygulayın ya da başlığı dolduracak dinamik formüllere sahip olduğunuzdan emin olun.

 

Meta Açıklaması

Başlık etiketi gibi, her sayfa için özel ve topikal olarak alakalı bir meta açıklamamızın olması gerekir. İster statik ister dinamik olsun, kullanıcı için yararlı olduğuna, içerikle alakalı anahtar kelimeler içerdiğine ve başlık etiketi ile içerik oluşturmaya yardımcı olduğundan emin olun.

 

Başlıklar ( H Etiketleri) 

SEO için başlık veya “H” etiketlerinin önemi tartışılmaktadır. Yine, tek bir öğeye odaklanmıyorum, ancak tüm öğeler bağlam oluşturmak için birlikte çalışmaktadır.

Başlık etiketlerini kullanabiliyorsanız, bunu organize bir şekilde yapın ve alakalı anahtar kelimeler kullandığından emin olun. Sadece bir tane H1 etiketi kullanmaya çalışın.

Genellikle web sitesi platformları veya geliştiricileri bunları CSS amaçları için kullanır, böylece bir sayfada H1 etiketi ve bir grup H6 etiketi bulunmayabilir. Bunlara dikkat edin ve kodunuza ve içeriğinize nasıl dokunulduğunu öğrenin.

 

Gövde Kopyası

Eski okulun büyük bir kısmı gizli anlamsal indekslemeye, anahtar kelime yoğunluğuna ve bir sayfada kaç kelimenin görünmesi gerektiğine ilişkin formüller üzerinde dururken, sayfadaki gövde kopyasının genellikle en büyük bloğu hesaba kattığı gerçeği göz ardı edemezsiniz.

Odak anahtar kelimelerinizi gövde kopyasına dahil etmeyi unutmayın, çünkü bu noktaya kadar diğer alanlarda oluşturduğunuz içeriğe bağlanmanız gerekir.

Ancak, 37 kez bir anahtar kelime kullanma konusunda takıntı yapmayın. Doğal olanı yapın ve büyük resme odaklanın ve iyi durumda olursunuz.

 

Görüntü Alt Nitelikleri

Erişilebilirlikten elde ettiğim en büyük kırmızı bayraklardan biri, sayfa içi denetim raporlama araçlarının alt metninin eksik olmasıdır. Alt metin, arama motorlarının bir resmin neyle ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Bu, anahtar kelimeleri bir sayfada çalışmak için başka bir fırsattır. Ayrıca, ekran okuyucusunu kullanan ve sitenizin tamamen erişilebilir olduğundan emin olan kitlenizdekileri göz önünde bulundurmanız gerekir.

 

Yapısal Veri

Schema.org işaretlemesi, her ne kadar doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da yapı içeriğinin kalbine doğru gider.

Web sitesi içeriğiniz için uygun yapısal veri işaretlemesini kullanmak, arama motorlarına, konunun hangi segmentte veya kategoride olduğu konusunda başka bir ipucu sunmanıza yardımcı olabilir.

 

Off Page SEO

 

Dış SEO Faktörleri

Bu bölüm, bonus bölümüdür.

Dış etkenler, web sitenizde kontrol edemediğiniz şeylerdir ve mutlaka bir kontrol listesine girmez. Bununla birlikte, yapmanız gereken tek şey indeksleme ve sayfa içi şeylerdir. Ve bu işlemlerle arama motorlarının üst sıralarına çıkacaksınız.

Sayfa içi faktörler içeriğinizin arama motorlarına olan ilgisini ve güvenini etkiler. Harici faktörler “yetki” statüsünü etkiler ve sitenizi konu uzmanı olarak doğrular.

 

Bağlantılar

Web sitenize gelen linkler (a.k.a., backlink) güvenilir ve yetkili web sitelerinden SEO'da büyük bir rol oynamaktadır. Ayrıca önemli olmayan linkler (alıntılar, atıflar) ve web sitenizin web'de ne kadar konuşulduğu da önemlidir.

İnsanların doğal olarak bağlantı kurmak istedikleri harika içerikler oluşturma konusunda söylenecek çok şey var. Müthiş içeriğinizi desteklemek için, sektörünüzdeki doğal ilişkiler, akreditasyon ve olası trafik kaynakları aracılığıyla kaliteli bağlantı kaynaklarına bakmaktan zarar gelmez.

Çabalarınızı, konuyla alakalı kaliteli kaynaklara odaklamak ve arama motorlarının ilgili yönergelerini ihlal edecek şekilde bir link için ödeme yapmamalısınız.

 

Bölgesel Arama

Fiziksel bir işletmeniz varsa, yerel dizin ve arama sitesi alıntıları önemlidir.

İlanınızı sahiplenmek ve doğru bir şekilde sahip olmak, markanızı temel düzeyde korumanıza yardımcı olurken, adınızın, adresinizin ve telefon numaranızın (NAP verileri) ilgili yerel ve sosyal dizin listeleme sitelerinde doğru ve tutarlı olduğundan emin olmanız gerekir.

Yerel bir dizin ekosistemi var ve en azından NAP verilerini ele alabilirseniz, iyi bir temel oluşturursunuz.

 

Sosyal Medya

Web sitenizin sahip olduğunuz ve aktif sosyal medya hesaplarınızla bağlantı kurduğundan emin olun.

Bunun ötesinde, etkileşim seviyenizin yüksek sıradaki rakiplerinizle eşit olduğundan emin olmanız gerekir. Bu göreceli bir ölçektir, ancak ne şekilde rekabet etmeniz gerektiğini anlayarak, Sosyal Medya hesaplarınızı SEO yönünden ele almanız gerekmektedir.

 

Sonuç

Web sitenizi optimize etmek hızlı, kolay veya tek seferlik bir çalışma değildir. Ama bir yerlereden başlamak zorundasınız.

Teknik SEO'nuzu, sayfa optimizasyonunuzu ve site dışı etkenleri doğru yönetebilirseniz web sitenizi başarıya ulaştırırsınız.

 

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/complete-seo-checklist-for-website-owners/261327/#close

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?