Apple’ın Arka Plandaki Kahramanları


Optimist Hub Team 26/05/2019
28/05/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Tim Cook’un Apple’ı Yönetmesine Yardım Eden İnsanlarla Tanışın

Tim Cook, Apple Inc.’in yedinci CEO'su olarak yükselişinin yedinci yılını kutladı. 2011’de Apple kurulunun yöneticileri,  Cook’u CEO olarak 11 yıllığına seçtiler. Cook, Apple'ın yüzü ve tasarım üstadı Jony Ive tartışmalı olarak bir sonraki en önemli yönetici. Ancak 100'den fazla insan, dünyanın en değerli şirketini güçlü bir şekilde ayakta tutmaya yardımcı oluyor.

Apple nadiren başarı planını tartışıyor. Cook, görevini yakın vadede terk edecek olsaydı bu isimlerin arasında kuşkusuz Apple'ın içinde ve dışında sürekli olarak yükselen operasyon patronu Phil Schiller ve Baş Operasyon Müdürü Jeff Williams da olurdu. Diğer yetenekli liderler arasında, Eddy Cue, yazılım lideri Craig Federighi, üst çip mühendisi Johny Srouji, donanım lideri Dan Riccio, yarı-emekli araba projesi sorumlusu Bob Mansfield ve tabii ki Ive bulunuyor. Genel müdür Angela Ahrendts ve Baş Danışman Yardımcısı Luca Maestri, göreceli olarak yeni gelen General Counsel Kate Adams, diğer şirketlerden liderlik deneyimini getirdi.

Bunların altında onlarca başkan yardımcısı var ve Bloomberg bugünün elması ve yarının şirketi için çok önemli olan 15’i seçti. Apple konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

 

Greg Joswiak Apple Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı

 

Greg Joswiak | Başkan Yardımcısı, Ürün Pazarlama

Joswiak (veya Apple'da bilindiği gibi Joz), şirketin yönetici profilleri sayfasında bulunmayan en önemli yönetici olabilir. Ürün lansmanlarının merkezi haline geldi ve kısa süre önce öğrenciler için düşük fiyatlı bir iPad'i piyasaya sürdü. Ürün tanıtımları için merkezi bir konuma geldi ve son zamanlarda öğrenciler için düşük fiyatlı bir iPad kullanmaya başladı. Birkaç yıl önce Joz, iPhone'lardan iPad'lere, Apple TV'lere, Apple Watch'lara ve uygulamalara kadar tüm Apple ürünleri için pazarlamayı denetledi.

Joswiak, yeni ürünleri hayal etmeye yardım ediyor ve şirketin başarısı için kritik önem taşıyor. Schiller'e doğrudan rapor ediyor ve içeridekiler, sonunda patronun başarılı olabileceğine inanıyor. “Apple'da başka bir büyük sorun varsa; göz kulak olacak adam o olur.” diyor şirkete aşina birileri.

 

Tim Twerdahl | Başkan Yardımcısı, Apple TV Pazarlama

Twerdahl, Fire TV işini yürüttüğü Amazon'dan 2017'de Apple'a katıldı. Apple TV asla hit olmamıştı. Steve Jobs bunun olacağını umuyordu ama set-top box daha iyi iş yapıyor. Şirketin son kazanç bildirisinde Cook, 4K versiyonunun çift haneli büyümenin keyfini çıkardığını söyledi. Twerdahl, Apple TV ürününü, Apple cihazları arasında önceden yüklenmiş olan TV uygulamasıyla birlikte, Apple'ın gelecek orijinal içerik çalışmaları için ideal aşamaya dönüştürmekle sorumludur. Joswiak'a rapor veriyor.

 

Stan Ng | Başkan Yardımcısı, Wearables Marketing (Giyilebilir Cihaz Pazarlama)
Ng, Apple'ın sorumluluğunu üstlenmeden önce bir Mac pazarlama müdüründen daha üst düzey iPod ve iPhone pazarlama konumuna geçti. Yaklaşık 20 yıldır Apple'da çalışıyor. Ng, iPod tanıtım videolarında yer aldı ve müzik çaların en yeni özellikleriyle ilgili basında konuştu. Apple'da pazarlama, reklamlarda bir ürünü tasvir etmek veya neyi arayacağımı anlamaktan ibaret değildir; Pazarlama grubu yeni ürünleri hayal etmeye, yeni özellikler hayal etmeye ve daha sonra tüketiciler tarafından sevilmeye yardımcı oluyor. Apple Watch, AirPod'ları ve Ng’nin püf noktası altındaki diğer giyilebilir cihazlar sadece bir yan iş ancak iPhone'ları satmaya yardımcı olan ve diğer teknoloji şirketlerinin gıpta ettiği bir iş.

 

Susan Prescott Apple Apps Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı

 

Susan Prescott | VP, Apps Pazarlama
Prescott, 2015 yılında Apple News uygulaması başlatıldığında bir ürün duyurusunda sahnede konuşan ilk kadın Apple yöneticilerinden biri oldu. Bugün Apple’ın uygulamalarının pazarlamasını denetliyor ve kısa bir süre önce şirketin 2018 yazılım geliştirici konferansında yeni Mac Stokları, Sesli Notlar, Ev ve Haber uygulamalarını duyurdu. Apple gelirlerinin çoğu donanım ve hizmetlerden oluştururken, uygulamalar Apple ekosistemini bir araya getirmenin anahtarıdır.

 

Sabih Khan | VP, Operations
Son yıllarda, Khan, yüzlerce, milyonlarca cihazı tüketen küresel tedarik zinciri operasyonları için daha fazla sorumluluk aldı. Khan, iPhone'un diğer cihazlarının yanı sıra günlük üretimini de yürütüyor. Ekibe tasarım sürecinde girdiği için konuya en başında hakim oldu. Cook ve Williams'ın yanı sıra, “trenleri zamanında sürdürebilmek” konusunda da önemli bir rol oynuyor.

 

Mike Fenger | VP, IPhone Satışı
Bir milyardan fazla satılan cihazları ile iPhone kendini satabilir gibi görünebilir. Ancak, iPhone'u dünya çapında satmak için yapılan çarpıcı anlaşmaların sorumluluğu, 2008 yılında Apple'ı Motorola'dan ayrıştıran bir satış yöneticisi olan Fenger'in omuzlarına düşüyor.

 

Isabel Ge Mahe Apple Çin Başkan Yardımcısı

 

Isabel Ge Mahe | Başkan Yardımcı, Çin
Ge Mahe, yıllarca Çin'i çalıştırmak için Cook onu seçene kadar bir Apple yazılım mühendisliği yöneticisi olarak çalıştı. Bu çok önemli bir rol çünkü Çin'in geçen sene Apple'ın satışlarının yaklaşık yüzde 20'sini oluşturması, şirketin Amerika ve Avrupa'nın arkasında üçüncü en önemli pazar olmasını sağladı. Orada ivme kaybettikten sonra Apple, tekliflerini altın bir iPhone ve mobil ödemeler de dahil olmak üzere Çinli tüketicilere uyarladı ve güçlü hizmetlerin büyümesine odaklandı. Ge Mahe’nin en zorlu görevlerinden biri: Apple'ın Çin'deki dönüşünü Pekin'e kötü davranmadan sürdürmeye devam etmesi.

 

Doug Beck | Başkan Yardımcısı, Amerika ve Kuzeydoğu Asya
Beck, doğrudan Tim Cook'a rapor veriyor ve ürünlerin doğru yerlere satılmasını sağlıyor ve Apple'ın cihazlarını mağazalarda alıp Japonya ve Güney Kore de dahil olmak üzere Amerika ve Asya ülkelerindeki işletmelerde kullanılan fırsatları koordine ediyor. Neredeyse on yıldır Apple'da kaldı ve kademeli olarak satış çabalarına bakış açısını genişletti. Aynı zamanda ABD Deniz Kuvvetleri Koruma Görevlisi ve yurtdışında da görev yaptı.

 

Sebastien Marineau | Başkan Yardımcısı, Yazılım
Marineau, 2014 yılında Apple'a katıldı ve Camera ve Photos uygulamaları ve sistem güvenliği için kilit cihaz yazılımını, işveren için kritik öneme sahip iki alanı yönetiyor. Marineau’nun neredeyse yirmi yıllık tecrübesi onu Federighi’nin iç çemberine soktu ve Marineau, Apple’ın yıllık yazılım konferansının geliştirici merkezli bölümlerinin temel temsilcisi olmaya başladı.

 

Jennifer Bailey Apple Pay Başkan Yardımcısı

 

Jennifer Bailey | Başkan Yardımcısı, Apple Pay
Bailey, önemli bir Apple hizmetleri yöneticisidir. 2014 yılında Apple Pay'ın lansmanını ve geliştirilmesini denetledi. Perakendeciler ve finansal ortaklarla yapılan toplantılarda itici güç olmaya devam ediyor. Şimdiye kadar, Apple Pay, Loup Ventures'ın analizine göre, 127 milyondan fazla aktif kullanıcı topladı, ancak perakende satış noktalarındaki global penetrasyonunun hala büyümek için yeri var. Eğer Apple, 2021 yılına kadar hizmetlerini yıllık 50 milyar dolarlık bir işe çevirme hedefine ulaşacaksa, yükselmeye devam etmesi için Apple Pay gibi ürünlere ihtiyacı olacak. Apple Pay'ı büyütmeden önce, belki de şirketin en önemli satış kanalı olan Apple'ın çevrimiçi mağazasını yönetti.

 

Peter Stern | Gwnwl Müdür Yardımcısı, Hizmetler
Stern, Apple'a birkaç yıl önce Time Warner Cable'dan katıldı. Bu yılın başlarında, Cue’nin hizmetler bölümünde küçük bir organizasyonun parçası olarak Stern'e video, haber, kitap, iCloud ve reklamcılık hizmetleri veriliyordu. Tüm bu ürünler, Apple'ın önümüzdeki yıllarda bir hizmet şirketinden daha fazlasına geçmesi için kritik öneme sahip.

 

Apple iPhone X

 

Richard Howarth | Başkan Yardımcısı, Endüstriyel Tasarım
Howarth, şirketin cihazlarının görünümünü hayal eden ünlü tasarım ekibinin radarı altında uçtu. Her iPhone modelinin ve orijinal Apple Watch'un geliştirilmesinde kilit rol oynadı. Daha sonra, 2015 yılında Howarth, yeni Apple Park kampüsünün gelişimine odaklanmak için günlük tasarım ekibi yönetiminden vazgeçtiğinde daha halka açık bir rol üstlendi. Bu süre zarfında Howarth, Apple’ın en önemli son ürünlerinden biri olan iPhone X’in tasarımını inceledi. Tasarım ekibini 2017'nin sonuna kadar sürdürmek için Ive geri döndü ama yine de tekrar adım atmak zorunda kaldı. Howarth en iyi tasarım işini devralmak için apaçık bir adaydı.

 

Mike Rockwell | VP, AR/VR
Bir Dolby Labs ustası olan Rockwell, artırılmış gerçeklikten sorumludur. Bu çok büyük bir iş çünkü Cook'un AR'nin kullanıcıları tecrit edeceğine inandığı sanal gerçeklikten daha büyük olacağına inanıyor. AR, sayısız potansiyel tüketici ve ticari uygulama sunan dijital oyunlar hakkında bilgi veriyor; oyunlar sırasında taraftarlara basketbol istatistiklerini aktarıyor, söylüyor ya da karmaşık ekipmanları tamir eden tamircilere talimatlar gönderiyor. Apple, iPhone'un yerini alması için Cook'un işlemekte olduğu AR gözlükleri üzerinde çalışıyor. Rockwell çıkarırsa, önümüzdeki yıllar boyunca Apple ürün ilanlarının yıldızı olacak.

 

Greg Duffy | Özel Projeler Donanım
Rockwell gibi, Duffy bir Apple moonshot üzerinde çalışıyor. Daha önce kamera donanım şirketi Dropcam'ın CEO'su ve Alphabet Inc.’in Nest biriminde bir yönetici olan Duffy, uydu uzmanlarıyla dolu gizli bir donanım ekibi oluşturmak için bir kaç yıl önce Apple'a katıldı. Geçtiğimiz yıl, Google’ın en iyi iki uydu görüntü yönetmenini avlayarak, yeni donanım ekibinin Apple haritalarına görüntü çeken uyduları içeren potansiyel bir girişim üzerinde çalıştığını ileri sürdü. Twitter profilinde, Duffy sadece “yeni bir şey üzerinde çalışıyor!” diyor.

 

David Paul Morris / Bloomberg

 

John Ternus | Genel Müdür Yardımcısı, Donanım Mühendisliği

Ternus, geçtiğimiz yıl düzenlenen geliştiriciler konferansında iMac masaüstü ve MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarının yeni sürümlerini duyurduktan sonra Apple'ın Mac donanım çalışmalarının genel bir yüzü haline geldi. Ayrıca, Apple’ın şirket tarafından giderek önemini göz ardı eden profesyonel Mac kullanıcılarına yönelik yenilenmiş odağını açıklayan bir yönetici oldu. Yeni Mac'lerin geliştirilmesini denetlemenin yanı sıra, iPad ve AirPod gibi önemli aksesuarların geliştirilmesine de öncülük ediyor. iPad donanım mühendisliğinin önde gelen yöneticisi Dan Riccio, tüm Apple donanım çalışmalarına liderlik eden kıdemli başkan yardımcısı oldu. Ternus en üst düzey donanım işi için en sonunda yönetici olabilir.

Kaynak : https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-23/meet-the-people-helping-tim-cook-run-apple

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?