Avast Rastgele Parola Oluşturucu


Optimist Hub Team 10/08/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Avast Rastgele Parola Oluşturucu | Random Password Generator ile oluşturulan parolaları, yerel/lokal olarak kendi cihazınızda depolayabilirsiniz. Adınıza verilmiş olan parolalar, başka bir hafızada depolanmaz ve ikinci bir kişi ile paylaşılmaz. Avast hafızası bile oluşturulan parolayı göremez.

Basit Parola Nedir?

İnsanların çoğu rastgele bir parola oluşturmak konusunda başarısızdır. Kendileri için bir şey ifade eden kelimeleri ya da sayıları kullanarak güvencede olmaya çalışırlar. Bunlar; evcil hayvan adı, annelerinin önceki soyadı, çocuklarının doğum günü, plaka kodu ya da sevdikleri bir ünlü ve kitaplardan oluşur. Bu noktadaki sorun, oluşturulan parolanın kolay tahmin edilebilmesi ya da kısa olduğu için, başkası tarafından kolayca kırılması - çözülebilmesidir.

Atlamamanız gereken nokta, bu süreçte tahmin işini yapanın insan değil, bir bilgisayar hafızası olduğudur. Normal kapasitedeki bir bilgisayar saniyede yüz milyonu aşkın parola test edebilir. GPU tabanlı bir şifre kırma aracı kullanılıyorsa, bu sayı saniyede milyarlarca parola tahminine çıkar. Bu yüzden, parolanın uzun ve karmaşık olması önemlidir.

Sizi Güvende Tutabilecek Bir Parola

İyi bir parola en az 16 karakter uzunluğundadır. Ancak, bir parolanın uzun olması kadar rastgele olması da oldukça önemlidir. 16 karakter uzunluğunda kullanılması parolayı zorlaştırır ama rastgele yapılması parolanın tahmin edilebilme ihtimalini düşürür. Bu noktada, sayıların harflerin ve noktalama işaretlerinin random - rastgele bir şekilde yazılması gerekir.

Uzun ve rastgele parolaları hatırlamak zordur. Özellikle de her hesabımız için ayrı ayrı oluşturduğumuz uzun ve rastgele parolalar ise tam bir kafa karışıklığına sebep olur. Avast sizin için yalnızca uzun ve rastgele parolalar oluşturmuyor, aynı zamanda bu parolaları sizin yerinize hatırlayıp oturumunuzu otomatik olarak açıyor.

Bir tane uzun ve rastgele parola oluşturduktan sonra, tüm hesaplarınızda onu kullanmanız sizi yeterli derecede korumaz. Bilgisayar korsanlarının (hackerların) hesaplarınızdan yalnızca birinin parolasını öğrenmesi, geri kalan tüm hesaplarınızın da çalınması anlamına gelir. Her hesap için farklı, benzersiz parolalar kullanmanız en doğru yöntemdir.

Hackerları Tek Bir Ünlem İle Durduramazsınız!

Parolanızı kısa ve sizi ifade edecek şekilde oluşturduktan sonra, sonuna güvenlik amaçlı ünlem işareti veya başka bir karakter eklemeniz parolanızı kırılamaz ya da tahmin edilemez bir seviyeye çıkartmaz. Bilgisayar korsanları bu karakterleri de kolaylıkla kırabilir.

Hackerlar Şokta!

Peki, “Benden daha kötü parola oluşturanlar var mıdır acaba?” diye merak ediyor musunuz? 2017'nin en kötü 10 parolasını paylaşarak içinizi biraz rahatlatalım. Eğer hesaplarınıza erişilmesini istemiyorsanız, kullanmamanız gereken parolalar şu şekilde:

  1. 123456
  2. Password
  3. 12345678
  4. Qwerty
  5. 12345
  6. 123456789
  7. Letmein
  8. 1234567
  9. Football
  10. Iloveyou

» Kendinizi ve kullandığınız tüm hesaplarınızı en iyi şekilde güvence altında tuttuğunuzdan emin olun.

Kaynak: https://www.avast.com/random-password-generator

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?