Google Keyword Planner Yeni Güncellemesi


Optimist Hub Team 01/08/2019

Okunma   Beğeni


Google Keyword Planner yeni güncellemesi, yani; Google'ın Ads aracının içinde yer alan, arama motoru ve görüntülü reklam kampanyaları öncesi hazırlık aşamasında, reklam verenlerin büyük yardımcısı. Aynı zamanda, anahtar kelime planlayıcısı da denilir. Yeni güncellemesine geçmeden önce, ne tür bir işlevi var, birlikte inceleyim.

Bu araç ile belirlediğiniz anahtar kelimelerin performanslarını görebilir ve inceleme sonrası etkisi az olan kelimeleri listenizden çıkarabilirsiniz. Ayrıca, anahtar kelime planlayıcısı, reklam kampanyanızda kullanmak için rekabetçi teklifler ve bütçeler seçmenize de yardımcı olur. Ücretsiz olarak kullanılabilen bu araç, anahtar kelime araştırmasında, size aylık arama hacmi istatistiğini, rekabet oranlarını sıralıyor. Bir diğer özelliği ise belirlediğiniz kelime listelerini araca ekleyerek size öngörüler çıkartıyor olması. Bu öngörüler; tahmini tıklamalar, dönüşüm oranları gibi metrikler ile; teklif ve bütçe için nasıl bir performans göstereceğiniz hakkında size fikir sunar. Ayrıca, bu öngörüler, kampanyanıza uygun teklif ve bütçeyi de belirlemenize yardımcı oluyor. Bütün bunları yapabilmeniz için ise tek yapmanız gereken, ücretsiz bir Google Ads hesabı açmak.

Yeni Güncelleme İle Artık Daha Alakalı Sonuçlar

Google'ın 29 Temmuz 2019 tarihinde yaptığı yeni güncellemesiyle Keyword Planner artık daha alakalı seed anahtar kelime (sektörel veya belirli konu başlığı ile alakalı, değiştirilmez ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir. Örnek: Ticaret) fikirleri verecek.

Bu güncelleme ile Keyword Planner, reklam verenin karşısına seed keyword ile en alakalı olan kelimeleri çıkaracak. Örneğin, seed anahtar kelimeniz "bot" olsun, sizin karşısına öneri olarak muhtemelen "kar botları", "yürüyüş botları" çıkacaktır. Ancak siz, seed anahtar kelimenize önerilen diğer kelimeleri de ekleyerek, seçenekleri  genişletebileceksiniz.

Google Keyword Planner Yeni Özellik

 

Ayrıca, bu güncelleme ile iki farklı özellik daha ekleniyor.

İnternet Sitesi Filtrelemesi: Anahtar kelime fikirlerini, bu filtre ile sadece kendi işletmenizle (kendi internet siteniz) alakalı olarak incelemenizi sağlar.

Belirli Markaları Hariç Tutmak: Marka ile alakalı olan kelimeleri içeren anahtar kelime önerilerini, bu filtre ile hariç tutabileceksiniz.

Google Keyword Planner Marka ve İnternet Sitesi Özelliği

İlk etapta bu güncelleme sadece İngilizce kelimeleri desteklense de yakın zamanda Türkçe olarak da desteklenecek ve kampanyalarınız öncesi daha etkili anahtar kelime düzenlemeleri yapabileceksiniz.

Kaynak:

https://www.searchenginejournal.com/google-keyword-planner-updated-to-show-the-most-relevant-keyword-ideas/318703/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?