Neden Arama ve SEO Önemlidir?


Optimist Hub Team 06/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Bill Gates, 2009 yılındaki bir akşam yemeği konuşmasında, insanların arama kutularına yazdığı kelimelerden ziyade insanların neden arama yaptıgı konusunun daha önemli olduğunu vurgulamıştır.

Aramanın neden önemli olduğunun anlaşılabilmesi için insanların neden arama yaptığının anlaşılması gerekmektedir.

 

İnsanlar Neden Arama Yapıyor?

İnsanlar eskiye nazaran artık çok daha çeşitli konular için aramalar yapabilmektedir. Günümüzdeki aramalar, sorunlarını çözebilmek, işlerini tamamlamak için yapılmaktadır. Bir uçuş rezervasyonundan, bir şeyler satın almak, güncel şarkıları öğrenmek veya fotoğraf ve görsel bulmak gibi çok çeştili ve hayal dahi edilemeyecek nedenler ile aramalar yapılabilmekte.

Ve bir kullanıcı bir arama başlattığında, bir yolculuk başlar. Bu yolculuğa, pazarlamacılar “tüketici (müşteri) yolculuğu” olarak adlandırılan bir ifade kullanırlar. Bu, kullanıcının bir nedenden dolayı arama yapmaya başlamasından, arama sonucunu bir şekilde aldığı ve başarılı şekilde tamamlamış olduğu ana kadar olan yaşamış olduğu süreç için kullanılır ve bu yolculukların çoğu bir arama ile başlar.

Tüketici yolculuğu son on yılda, arama ekosisteminde giderek daha büyük bir rol oynamaya başladı. Başlangıçta, kullanıcıların farkındalıktan düşünmeye ve satın alma işlemine geçtikleri bu yolculuk bir huni olarak tasvir edilmiştir. Ancak daha da karmaşık olduğu anlaşılan tüketici davranışlarından,  tüketici yolculuğu için kullanılan bu huni benzetmesi artık geçerliliğini yitirmiştir.

 

Arama Evrimi ve Tüketici Yolculuğu

Modern tüketici-müşteri yolculuğu, birden fazla cihazdaki çok çeşitli kullanıcı davranışları ile artık bir huniden ziyade, oldukça karmaşık ve dağınık görünen bir saman yığınına benzemektedir.

Arama, bu daha karmaşık yolculuk modeline uyum sağlamak ve yolculuğun her aşamasındaki tüketici niyetini anlamak için evrim geçirdi. Arama için kullanılan anahtar kelime anlayışı da, kullanıcıların istediklerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için doğru zamanda, doğru içeriği, doğru kullanıcıya sunma konusunda evrimleşmiştir.

Daha karmaşık olan bu yolculuk modelinde tüketici, yolculuğu artık tek bir cihazda gerçekleştirmiyor. Kullanıcılar mobil cihazlarda bir arama başlatabilir, tabletlerinde veya bilgisayarlarından çalışmaya ve araştırmaya devam edebilip, satın alma işlemlerini de yine bu cihazlardan birinde gerçekleştirebilmektedir.

Bugün artık aramalar; bilgisayar, telefon ve tablet gibi cihazlar ile de sınırlı değildir. Kullanıcılar artık saatler, akıllı gözlükler, bluetooth hoparlör asistanları ve hatta mutfak aletleri gibi çok çeşitli cihazlardan arama yapabilmektedir. Arama pazarlamacılarının bu durumu göz önünde bulundurup, çeşitli cihazların birbiriyle nasıl bir ilişki içinde olduğunun farkında olması ve bu ilişkinin kullanıcının arama deneyiminde nasıl bir rol oynadığını anlaması gerekmektedir.

Ve böylesine aşırı bağlantılı bir ekosistemde SEO ‘gerçek pazarlamaya’ dönüştü.

Bugünün SEO'su şu konulara odaklanır:

  • Kullanıcı davranışlarını anlamak
  • Veriye dayalı analizler
  • İçerik stratejisi
  • Teknik problem çözme

 

Herhangi Bir Pazarlama Stratejisinin veya Kampanyasının 3 Temel İlkesi

Arama, bu alanların üçüne değinir:

Çekmek

Etkileşim

Dönüştürmek

Fakat arama ilk aşamada yani “Çekme” aşamasında daha çok yoğunlaşıyor.

Harika bir ürüne sahip olmak artık yeterli değil. Müşterileri çeşitli kanal ve satış yolları ile aktif olarak çekmek zorundasınız. Bu yüzden de, aslında her web sayfası aslında bir SEO sayfasıdır.

Bir web sayfası ziyaretçileri çekmek, ziyaretçilerin etklileşimi ve ziyaretçi dönüşümleri ile ilgiliyse, bu sayfa önemli bir SEO bileşenidir.

 

Günümüzde İyi SEO

 

Günümüzde İyi SEO

İyi bir SEO sadece içeriğe odaklanmaz, aynı zamanda:

  • Aynı sayfanın birden çok versiyonunda gezinmenizi,
  • İçeriğin arama motorlarına uygun olmasını sağlayan teknik sorunları çözebilmenizi,
  • Uygun sunucu ayarlarına sahip olmanızı,
  • Sosyal medya, içerik, kullanıcı deneyimi, ücretli arama veya analytics ile entegre olmanızı,
  • Sitenizi hızlandırma yollarını bulmanız,

gibi konularda da yardımcı olur.

İyi bir SEO profesyoneli ya da uzmanı, sadece kullanıcıyı değil, aynı zamanda rekabet ortamını da anlaması gerekir. Sadece kullanıcı niyetlerini anlamak yeterli değildir. Arama pazarlamacıları pazardaki diğer seçeneklerin neler olduğunu, kullanıcıların niyetlerini karşılayabilmek ve onlar için iyi bir seçenek olmanın yollarını arar.

SEO profesyonelleri içerik geliştirme, bilgi üretimi, kullanıcı deneyimi, içerik stratejisi, pazarlama, sosyal ve ücretli medya ekipleri arasında bağlantı kurabilirler. Bu, arama motorları ve kullanıcıları için bulunma ve alma oyunudur.

 

Peki Neden Arama Önemlidir?

Kullanıcılar önemli olduğu için arama da önemlidir.

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, SEO'lar da arama yapmanın yeni yolları, yeni arama cihazları ve yeni arama türleri ile ilgileneceklerdir. İster sesli arama yöntemleri, ister beyaz eşyalardan yapılan aramalar gibi çeşitli cihazlardan yapılan farklı arama türleri olsun, sabit kalacak şey insanların arama yapmalarının devam edecek olmasıdır.

 

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/seo-101/why-is-search-important/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?