Başa Dönün

WhatsApp’ın 4 Yeni Özelliği


Meriç Leventler 23/08/2019
25/08/2019 Tarihinde Güncellendi


WhatsApp'ın dünya üzerinde 1.5 milyar kullanıcısı bulunmakta. Bu muazzam popülerliğe rağmen, WhatsApp platformuna sahip olan Facebook bu mesajlaşma uygulamasını sürekli güncelleyerek yeni özellikler ekliyor. Böylelikle yeni kullanıcılara ulaşmayı, aynı zamanda var olan kullanıcıları her geçen gün daha da tatmin etmeyi amaçlıyor. Ayrıca bazı güncellemeleri gündem oluşturacak nitelikte.

Yeni Güncellemeleri

WhatsApp, hem Android hem de IOS sistemlerinde yeni güncellemelerin yer alacağını duyurdu.  Bunlar, çoklu platform desteği, WhatsApp QR kod, sessize alınmış durumları gizleme gibi birden çok yenilik içeriyor. Kısa bir süre önce, "sıkça iletilen mesajlar" özelliği, gizlilik bölümünde "parmak izi kilidi" ve "art arda gelen ses kayıtlarının otomatik oynatılması" özelliklerini aktif etmişti. Henüz Türkiye'de aktif olmasa da ilerleyen günlerde hayatımıza girecek olan bu 4 yeni özelliği gelin birlikte inceleyelim.

1. Sıkça İletilen (Forwarded) Mesajlar

WhatsApp bu özelliği sıklıkla yenilemekte. Güncelleştirmenin ardından uygulamada sıkça iletilenler etiketini belirli mesajlarda görebileceksiniz. Bu özellik aslında son dönemde sıklıkla karşımıza çıkan sahte haberler ve onların sosyal medyada hızla yayılması ile alakalı. Bu etiket sayesinde iletilen mesajların hangilerinin çok sık iletildiğini anlayabilecek ve doğruluğu konusunda şüphe edebileceksiniz. Bu özellik maalesef şuan için ülkemizde aktif değil ancak ilerleyen günlerde kullanıma açılacağı öngörülmektedir.

2. Parmak İzi Kilit Özelliği

WhatsApp'ın bir diğer özelliği, güvenlik başlığı altında yer buluyor. Android işletim sisteminde aktif olacak bu özellik ile kullanıcılar, uygulamaya sadece parmak izlerini okutarak girebilecek ve bildirimlerde görünen belirli içerikleri gizlemeyi seçebilecekler. IOS işletim sistemi için ise Face ID veya Touch ID ile bu kilidi açmak mümkün.

3. Ses Kayıtlarının Otomatik Oynatılması

Bu özellik, ses kaydederek konuşmayı seven, birden çok ses kaydedip yollayan kullanıcılar açısından son derece kullanışlı olacak. Bu güncellemeden önce her kaydı tek tek dinlerken artık bir kaydı oynatmaya başlattığınızda diğerlerini art arda dinleyebileceksiniz. Böylelikle, her ses kaydı bittiğinde öbürünü açmakla uğraşıp zaman kaybetmeyeceksiniz.

4. Grup Davetiyesi

Kullanıcıların en büyük sıkıntılarından biri, birden fazla grupta yer almak ve buralardan gelen birçok bildirimle karşılaşmak. Bu gizlilik özelliği sayesinde kişi, WhatsApp gruplarına ya hiç kimseden davet almayabileceğini ya da sadece rehberinde bulunan kişilerden davet alabileceğini ayarlayabilecek. Ayrıca bir kişi, kullanıcıyı gruba davet ettiğinde bu davetiyenin ömrü yalnızca 72 saat olacak.

Son olarak, yeni güncelleme sonrasında, ayarlar bölümünün alt tarafında "WhatsApp from Facebook" (Facebook'tan WhatsApp) yazısı yer alacak.

54 Okunma   12 Beğeni
Bu makale faydalı mıydı?
Meriç Leventler

Meriç Leventler

Dijital pazarlama ve sosyal girişimcilik konularına meraklı, dijitaldeki gelişmeleri takip eder.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar