Başa Dönün

E-Ticaret Sitenizi Daha Profesyonel Hale Nasıl Getirirsiniz?


Figen Yüzbaşıoğlu 24/01/2018
04/10/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 4 dakikada okunabilir."

Profesyonel görünen bir web site tasarımı nasıl olur?

Web tasarımı endüstrisi çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve eğilimler her zaman değişiyor. Teknoloji geliştikçe, kötü tasarımın tuzağına düşmek veya web sitenizde profesyonelce görünmeyen bazı eski eğilimleri takip etmek kolaydır. Çirkin bir düzen ve karmaşık web sitesi potansiyel müşterileri çevrimiçi mağazanızdan kolayca uzaklaştırır. Hiç kimse böyle bir siteden alışveriş yapmak istemez.

Yani, soru şu: Online mağazanıza ait web sitenizi kullanıcılara cazip hale getirmek için neler yapılabilir? İşte E-Ticaret sitenizi iyileştirmek ve daha profesyonel görünmesini sağlamak için bazı ipuçları.

Basit ve temiz tutun

Bazen web sitenizdeki tüm ürünleri ve hizmetleri kapsayan ancak sitenizi kolayca karmaşık hale getirecek her şeyi göstermek istersiniz. Sitenizin düzeninde, grafikleriniz ve beyaz alan arasında doğru bir oran kullanıcıyı web sitenizin içeriğine odaklanmaya devam ettirir. Çok fazla reklam, afiş, düğme, ürün resmi veya simge web sayfanızın çalışmasını ağırlaştırabilir. Günümüzde pek çok web tasarımcısı, web sayfalarını üç boyutlu olarak görmek yerine düz bir kullanıcı arayüzüne adapte ediyor. Peki, neden web endüstrisinin yönlendirdiği düz kullanıcı arayüzünü benimsemiyorsunuz ve çevrimiçi kitlenize karmaşık bir web sitesi sunuyorsunuz? Unutmayın, kullanıcı deneyimini geliştirmek için bazen daha az şey yeterlidir.

Düz ve ilgili logo= Marka

Benzersiz ve özel görünmesi için bir logo tasarlarken çok fazla gayret göstermek, işinizi bir marka olarak göstermeye yönelik büyük bir adım olarak görülebilir. Her zaman iyi bir logonun büyük bir fark yaratabileceğini akılda tutun. Rasgele bazı kelimeleri kullanmak yerine güzel ve benzersiz bir logo ile hatırlanmak daha kolaydır. Dolayısıyla, logolarınızı insanların sizi kolayca hatırlamasını sağlayan bir yüzünüz olarak oluşturmaya çalışın; çünkü insanların işinizle ilgili hatırlamaları gereken ilk şey budur. Online işinizi bir marka olarak tanıtmak için logonuzu ana sayfanıza ve web sitenizin diğer sayfalarına ayırt edin.

Renkleri ve metni stratejik olarak kullanın

Çevrimiçi mağazanıza ait web sitenizi şık ve modern görünmesi için, tarafsız bir renk paletini kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. Renklerin web sitenizde bütün halinde göründüğünde emin olun. Bir çok web tasarımcısı, iş logosunda kullanılan renkleri kullanarak renk temasını tutarlı tutmayı sever. Metninizi okunabilir hale getiren renklerden faydalanmak her zaman iyi bir tasarım uygulamasıdır. Tasarımınızda kontrastın iyi kullanılması, web sitenizi her zaman daha profesyonel hale getirir.

Metin, web sitenizin çok önemli bir parçasıdır. Web sitenizi bilgilendirici hale getirmek ve çevrimiçi ziyaretçinin sorularını cevaplamak için oradadır.

• Yazı Tipi Rengi – Yazı tipi rengi okunabilirlik açısından oldukça önemlidir. Beyaz bir arka plan üzerine sarı veya floresan renk veya mavi arka planda kırmızı rengi kullanmak gibi metnin okunmasını oldukça zorlaştıracak hataları önlemeyi deneyin.
• Sınırlı yazı tipi kullanımı – Web siteniz için iki veya üç yazı tipinden daha fazlasını kullanmayan bir tema oluşturmayı deneyin. İşte web tipografisi için bazı yönerge ve teknikler.
• Tutarlı olun – Hiyerarşideki tutarlılık, kullanıcı dostu bir düzen oluşturmak için önemli bir faktördür. Örneğin: Tüm üstbilgi veya başlıkların font yüzleri, boyutları ve renkleri aynı olmalıdır.

Mobil tasarıma dikkat edin

Profesyonel bir web sitesi, her yerde, yalnızca masaüstü bilgisayarlar veya dizüstü bilgisayarlar değil, her türlü mobil cihaz da dahil olmak üzere profesyonel görünen bir şeydir. Çevrimiçi mağaza sitenizin yazı tiplerini, renklerini ve düzenini seçerken, insanların çevrimiçi mağazanıza yalnızca masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan değil, farklı ekran boyutlarına sahip her tür mobil cihazdan da ulaşacağını göz önünde bulundurun. Bugün, tüm web siteleri akıllı telefonlar, tabletler, masaüstü bilgisayarlar, oyun konsolu tarayıcıları ve büyük ekran TV’ler için optimize edilmelidir.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

Bu makale faydalı mıydı?
 
903 Okunma   195 Beğeni

Önerilen Yazılar

1 yorum

  1. Habil Kantarcı

    Ziyaretçilerin web sitemi çok çabuk terk ettiğini tespit ettim. Daha detaylı sorun tespiti için sizinle iletişime geçmek istiyorum. İletişim bilgilerimi mail yoluyla ilettim. Bilgilendirme için teşekkürler.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir