E-Ticaret Sitenizi Daha Profesyonel Hale Nasıl Getirirsiniz?


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Profesyonel Görünen Bir Web Site Tasarımı Nasıl Olur?

Web tasarımı endüstrisi çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve eğilimler her zaman değişiyor. Çağı yakalayamayan, çirkin, düzensiz ve karmaşık bir web sitesi; potansiyel müşterileri çevrimiçi mağazanızdan uzaklaştırır. Hiç kimse böyle bir siteden alışveriş yapmak istemez.

Yani, soru şu: Online mağazanıza ait web sitenizi kullanıcılara cazip hale getirmek için neler yapılabilir? İşte e-ticaret sitenizi iyileştirmek ve daha profesyonel görünmesini sağlamak için bazı ipuçları:

Basit ve Temiz Tutun

Bazen web sitenizdeki tüm ürünleri ve hizmetleri kapsayan; ancak sitenizi kolayca karmaşık hale getirecek her şeyi göstermek istersiniz. Oysa bu çok yanlış bir tavırdır. Site düzeninizde, grafikleriniz ve beyaz alan arasında kuracağınız doğru bir oran; kullanıcıyı web sitenizin içeriğine odaklanmaya devam ettirir. Çok fazla reklam, afiş, düğme, ürün resmi veya simge; web sayfanızın çalışmasını ağırlaştırabilir. Günümüzde pek çok web tasarımcısı, web sayfalarını üç boyutlu olarak görmek yerine düz bir kullanıcı arayüzüne adapte ediyor. Unutmayın, kullanıcı deneyimini geliştirmek için bazen daha az şey yeterlidir.

Düz ve İlgili Logo= Marka

Logo tasarlarken çok fazla gayret göstermek; işinizi bir marka olarak göstermeye yönelik büyük bir adımdır. Her zaman iyi bir logonun büyük bir fark yaratabileceğini akılda tutun. Rastgele bazı kelimeleri kullanmak yerine güzel ve benzersiz bir logo ile hatırlanmak daha kolaydır. Dolayısıyla, logolarınızı insanların sizi kolayca hatırlamasını sağlayacak şekilde oluşturmaya çalışın; çünkü insanların işinizle ilgili hatırlamaları gereken ilk şey budur. Online işinizi bir marka olarak tanıtmak için; logonuzu ana sayfanıza ve web sitenizin diğer sayfalarına yerleştirin.

Renkleri Stratejik Olarak Kullanın

Çevrimiçi mağazanıza ait web sitenizi şık ve modern görünmesi için, tarafsız bir renk paleti kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. Renklerin web sitenizde bütün halinde göründüğünden emin olun. Bir çok web tasarımcısı, iş logosunda kullanılan renkleri kullanarak renk temasını tutarlı tutmayı sever. Tasarımınızda kontrastın iyi kullanılması, web sitenizi her zaman daha profesyonel hale getirir. Metninizi okunabilir hale getiren renklerden faydalanmak da her zaman iyi bir tasarım uygulamasıdır.

Metnin İçeriği Ve Biçimi Nasıl Olmalı?

Metin, web sitenizin çok önemli bir parçasıdır. Web sitenizi bilgilendirici hale getirmek ve çevrimiçi ziyaretçinin sorularını cevaplamak için oradadır.

• Yazı Tipi Rengi - Yazı tipi rengi okunabilirlik açısından oldukça önemlidir. Beyaz bir arka plan üzerine sarı veya floresan renk veya mavi arka planda kırmızı rengi kullanmak gibi metnin okunmasını oldukça zorlaştıracak hataları önlemeyi deneyin.
• Sınırlı yazı tipi kullanımı - Web siteniz için iki veya üç yazı tipinden daha fazlasını kullanmayan bir tema oluşturmayı deneyin. İşte web tipografisi için bazı yönerge ve teknikler.
• Tutarlı olun - Hiyerarşideki tutarlılık, kullanıcı dostu bir düzen oluşturmak için önemli bir faktördür. Örneğin: Tüm üst bilgi veya başlıkların font yüzleri, boyutları ve renkleri aynı olmalıdır.

Mobil Tasarıma Dikkat Edin

Profesyonel bir web sitesi yalnızca masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar da değil; her türlü mobil cihazda profesyonel görünmelidir. Çevrimiçi mağaza sitenizin yazı tiplerini, renklerini ve düzenini seçerken; insanların sitenize yalnızca masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan değil, farklı ekran boyutlarındaki her tür mobil cihazdan da ulaşacağını göz önünde bulundurun. Günümüzde web siteleri; akıllı telefonlar, tabletler, masaüstü bilgisayarlar, oyun konsolu tarayıcıları ve büyük ekran TV’ler için aynı şekilde optimize edilmelidir.

Kaynak: Nopcommerce Blog

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

1 yorum

  1. Habil Kantarcı

    Ziyaretçilerin web sitemi çok çabuk terk ettiğini tespit ettim. Daha detaylı sorun tespiti için sizinle iletişime geçmek istiyorum. İletişim bilgilerimi mail yoluyla ilettim. Bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?