Google, Flash Tabanlı İçerikleri İndekslemeyecek


Optimist Hub Team 01/11/2019

Okunma   Beğeni


Flash tabanlı içerikler, daha zengin bir internet ve bilgisayar ortamı yaratmak amacıyla ilk kez Adobe aracılığıyla 1996 yılında hayatımıza girmişti. 2000’li yılların ortalarına kadar popülerliğini korumuş olsa da, zaman geçtikçe tarayıcılar teker teker desteğini kesmeye başladı. Son zamanlarda tamamen hayatımızdan çıkacağı konusu yılan hikayesine dönmüşken, geçtiğimiz günlerde Google da arama motorunun artık Flash içerikleri indekslemeyeceğini açıkladı.

Google Algoritmaları Artık Hesaba Katmayacak

Evet, bu yılın sonlarından itibaren Google Search, Flash içerikleri görmezden gelmeye başlayacak. Peki birçok web sitesi zaten kullanmayı bırakmışken neden bugüne kadar beklendi? Muhtemelen eskiden beri hâlâ kullanılmaya devam eden uygulamalar olduğu içindir diye tahmin ediyoruz. (Ara sıra da olsa Flash oyunları oynamaya devam eden birileri vardır herhalde)

Google Algoritmaları Artık Hesaba Katmayacak

© techcrunch

Elbette ki, Flash içeriklerin indekslenmemesi tamamen yok olacakları anlamına gelmiyor. Ama o içerik üzerinden geçen kullanıcı bilgisi, oyun veya video açıklaması gibi her türlü veri Google botları tarafından görmezden gelinecek. Bu sebeple, sayfalarınızda Flash içerik kullanmanız, muhtemelen Google algoritmaları tarafından aşağı çekilmenize sebep olacaktır.

Google: “Çoğu Kullanıcı Bundan Etkilenmeyecektir.”

Google gibi biz de çoğu web sitesinin bundan etkilenmeyeceğini düşünüyoruz; zira Flash kullanan sitelerin çoğu zaten sıralamalarda pek üst basamaklarda değiller ve belli başlı tarayıcıların hepsi hâlihazırda Flash içerikleri engellemekte. Kaldı ki, Adobe bile 2020 yılından itibaren Flash’ı desteklemeyeceğini ve yeni güncellemelerin gelmeyeceğini açıklamıştı.

Eğer hâlâ web sitenizde flash tabanlı içerikler kullanmaya devam ediyorsanız bir güncellemeden geçmenizde fayda var. Google ise bu bağlamda HTML5 alt yapısının kullanılmasını öneriyor. Eski Flash oyun tutkunlarının ise endişe etmesini gerektirecek bir durum yok. Şimdi olduğu gibi bundan sonra da aradıklarını bulabileceklerdir diye tahmin ediyoruz; zira nostalji tutkunlarına hitap etmeyi düşünen web siteleri belki bundan 10 yıl bile geçse varlığını sürdürecektir.

Peki bir dönem internet alemini yönlendirmeyi başarmış olan Flash, bu son gelişmeyle tamamen hayatımızdan çıkacak mı? Muhtemelen hayır, yine bir yerlerde karşınıza çıkıp güncellemenizi isteyecektir; ama şu anki haliyle de pek varlık gösterdiği söylenemez.

İleri Okuma Kaynağı:

https://techcrunch.com/2019/10/29/the-slow-death-of-flash-continues-as-google-begins-to-remove-it-from-search/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?