Ödeme & Kargo Sistem Entegrasyonları Nelerdir?


Osman Yıldırım 24/01/2018
25/12/2018 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


İyi bir E-Ticaret sistemi, gelen siparişin hemen sonrasında sanal pos aracılığı ile ödeme alır ve siparişin hayata geçmesini sağlar. E-Ticaret sitenizde kredi kartı ile online ödeme almak için, sitenize entegre edilen Sanal Pos, Paypal, BKM Express, PayU ve Iyzico gibi ödeme sistemlerini kullanmanız gerekir.

Ödeme sistem entegrasyonuna ek olarak, ürün veya hizmet satışı yapan E-Ticaret sitenize yönelik müşteri memnuniyetinizi arttırarak zaman ve maliyet tasarrufu yapabilmeniz için kargo şirketlerinin sistemleri ile de entegrasyon yapmanız gerekir. Müşteri memnuniyetini maksimum düzeye çıkartan bu entegrasyonların farklı adımları vardır.

Sipariş hazırlandığında bu durum firmanız tarafından kargo şirketine bildirilir. Siparişin tutarının kapıda mı alınacağı yoksa ödemenin önceden mi alınacağı lojistiği sağlayan kargo şirketinin bilgisi dahilindedir. Müşterinin yazdığı adres kargo şirketine birebir aktarıldığı için; adresin eksik yazılması, yanlış okunması gibi durumlar minimuma indirilmiştir. Genellikle kargo şirketleri, adreste oluşabilecek eksikliklerin yaratacağı sorunları gidermek için ilgili E-Ticaret sitesinden barkod bilgilerini de isteyip kutunun üzerine bastırmaktadırlar.

Kargo şirketleri gelen kutuların barkodlarını bir el terminaline okutur ve özel bir yazılım sayesinde kargonun lojistik şirketine ulaştığı bilgisi müşteriye otomatik olarak gider. Bu durum, yazılım ile e-ticaret sitesinin entegrasyonu sayesinde gerçekleşir. Müşteriye bu bilgi; e-posta veya SMS olarak gelir. Siparişin durumu hakkındaki bilgiler; yazılımın SMS ve e-posta şirketlerine entegre olabilmesi sebebiyle, ilerleyen zamanlarda da müşteriye ulaştırılır. Bu müşteriyi hem rahatlatan hem de güvenini arttıran bir durumdur.

Müşteri geliştirilen bu teknoloji sayesinde; kargonun nerede olduğunu, ürünün kargo şirketinden yola çıkıp çıkmadığını, ne zaman kendisine ulaşacağını SMS veya e-posta yardımıyla kolaylıkla öğrenir. Ayrıca ürünün durumunu mesaj beklemeden kendisi sorduğunda, hızlıca dönüş alabilir. Bunun için telefon etmesine dahi gerek yoktur. Kendi müşteri panelinden bu işlemlerin hepsini yapabilir. Bütün bu endişelerin giderilmesi, müşteriyi kullandığı e-ticaret sitesine bağlayan bir durumdur.

E-Ticaret sitenizdeki ürün veya hizmetlerinizin online satış aşamalarındaki ödeme ve kargo süreçlerini otomatik olarak takip etmenizi sağlayan entegre ve sürdürülebilir çözümler sunulmalıdır.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Osman Yıldırım

Osman Yıldırım

Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?