E-Ticarette Ödeme Süreci Optimizasyonu


Optimist Hub Team 26/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


İnsanların online alışverişi yapmayı tercih etmelerinin en önemli sebepleri arasında; her yerden her şeyin satın alınabilir olması ve müşterilere hızlıca fiyat karşılaştırması yapıp en uygun ürünü bulma fırsatı sağlaması vardır. Bu satın alma işleminin önemli bir kısmı ödeme sürecidir. Her işletmenin hedefi daha iyi dönüşüm elde etmek, daha fazla satış yapmaktır.

Daha önce alışveriş sepetinin terk edilmesinin e-ticarette oldukça yaygın olduğunu ve herhangi bir firma sahibi için çok sinir bozucu olabileceğini söylemiştik. Online alışveriş yapan kişilerin alışveriş sepetini terk etmelerinin ana nedenlerinden birisi de kötü ödeme sürecidir. Zayıf veya karmaşık bir ödeme süreci genellikle müşterileri yavaşlatır ve müşterilerin siteden hiçbir şey almadan ayrılmalarına neden olur.

Misafir Ödeme (Kayıt veya Giriş Olmadan Ödeme)

Birçok web sitesi; satış yaparken müşterilerin tüm bilgilerini elde etmeye de önem verdiğinden, alışveriş yapan kişilerin ödeme sürecinde ilerlemesi için kayıt yaptırmaya zorlar. Ancak bu süreçte birçok işletme, müşterinin fiziksel bir mağazada alışveriş yapmak için form doldurmadığını unutmaktadır. Kayıt formları, zaman ve çaba gerektirdiği için alışveriş yapan müşterilere genellikle bir engel oluşturmaktadır. Unutmayın, müşteriler daha elverişli olduğu ve daha az çaba gerektirdiği için çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih eder. Dolayısıyla, siteniz çok fazla çaba harcamayı gerektiriyorsa neden oradan bir şey satın alsınlar ki?

Ödeme işlemi sırasında mağaza sitenizde “misafir ödeme” seçeneğine sahip olduğunuzdan emin olun. Müşterilerinize, yalnızca kayıt işlemini isteğe bağlı hale getirerek karar verme özgürlüğünü vermek önemlidir. Çoğu alışveriş yapan kişi, web sitelerine kişisel bilgiler sunmaktan hoşlanmaz ve onların esas amacı; yalnızca ürünü / hizmeti, minimum çaba sarf ederek satın almaktır. Müşteri, ödeme deneyiminden memnunsa, web sitenizde bir hesap oluşturması daha olası olacaktır.

İlerleme Çubuğu Görüntüleme

Müşteriler dışarıdan baktıklarında hangi ödeme aşamasında olduklarını net bir şekilde görebilmeliler. Ödeme sürecinin hangi aşamasında olduklarını tam olarak biliyorlarsa, bu sürecin ne kadar zaman alacağını da net bir şekilde görmüş olurlar. İlerleme çubuğuna sahip olmak müşterilere kontrol hissi verir ve genel ödeme sürecini daha kullanıcı dostu yapar.

Güvenlik Özellikleri

Müşterilere, özellikle de ödeme bilgileri verdikleri sırada size güvenebileceklerini gösterin. Müşterilere tüm kişisel bilgilerin korunduğunu ispatlamak için SSL sertifikanızın ve rozetlerin bulunduğundan emin olun. Ödeme sürecinin her adımında güven sinyalleri eklerseniz; müşteriler kesinlikle ödeme bilgilerinin tamamen güvenli olduğuna ikna olurlar ve çevrimiçi işletmenize / markanıza güvenebilirler. Birçok e-ticaret sitesi, müşterilerin tereddüt etmelerini önlemesine, işlemin tamamlanmasına ve kendilerine güvenmelerine yardımcı olduğu için; ödeme sayfalarına güvenlik ikonları eklemektedir.

Çeşitli Ödeme Yöntemleri

Farklı müşteriler farklı ödeme yöntemlerini tercih eder. Müşterilerinize sınırlı ödeme seçeneği sunarsanız ve tercih ettikleri seçeneği bulamazlarsa; kesinlikle alışveriş sepetinden ayrılıp aradığı şeyi sağlayan farklı bir siteye giderler. Müşterilerinizi tatmin etmek için sıklıkla kullanılan çeşitli ödeme yöntemlerini sunmak iyi bir fikirdir. Yaygın olarak kullanılan ödeme yöntemleri şunlardır: PayPal, Kredi kartı (Authorize.Net), Google cüzdan vb.

 

Müşterilerinize Her Zaman Açık Bir Resim Yapın

Müşterilerinizin sizden aldıkları öğeler / hizmetler ile ilgili her şeyi net bir şekilde görmeleri çok önemlidir. Unutmayın, kimse alışverişte sürprizler veya net olmayan bilgilerden hoşlanmaz.

  • Gönderim bedellerini alışveriş sepetinden önce gösterin.
  • Sipariş verildikten sonra bir teşekkür mesajı görüntüleyip, ardından ne olacağı hakkında bilgi verin. Örneğin: Siparişiniz için teşekkür ederiz, çok yakında kargo bilgilerini alacaksınız.
  • Müşterilerin sipariş ettikleri şeyin bir kopyasını sipariş onay e-postası olarak gönderin.

Bu özelliklerin online mağaza sitenize uygulanması; ödeme işlemleri esnasında alışveriş sepeti terk oranını düşürmeye ve müşteri memnuniyeti odaklı satışlarda artışa yardımcı olacaktır.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?