Başa Dönün

Google Analytics’in Önemi


Figen Yüzbaşıoğlu 24/01/2018
20/09/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 3 dakikada okunabilir."

Google Analytics’in işletmenize faydası nedir?

Çevrimiçi alışveriş yapanların e-ticaret sitenize nasıl ulaştığını bilmek ve sitenizdeyken yaptıklarını incelemek, müşterilerinizi ve ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için önemlidir. İster ürün veya hizmet satıyor olun ister markanızı oluşturuyor olun, hedef kitlenizin davranışını anlamak önemlidir. Fakat bunu nasıl yapacaksınız?

Analitikleri iyi anlamanız, aşağıdakiler açısından yardımcı olabilir:

• Kaç online ziyaretçi web sitenize ulaşıyor?
• Çevrimiçi ziyaretçiler web sitenizi nasıl buluyor?
• Müşterileriniz web sitenizde ne kadar süre kalıyor?
• Müşterilerinizin en çok hangi sayfalara göz atıyor?
• Web sitesindeki hangi sayfalardan veya alanlardan çıkıyorlar?

Analytics, piyasadaki trendlerin neler olduğuna ve müşterinin dikkatini çekecek şekilde nelere odaklanmanız gerektiğine ilişkin ayrıntılı bilgi sağlar. Analitik raporlama yardımıyla ziyaretçilerin davranışları hakkında bilgi edinebilirsiniz; örneğin, yeni ziyaretçilerinizin sayısını ve kaçının web sitenize geri gelmesini sağlayabileceğiniz “Yeni Kullanıcılardan geri dönenler” özelliği gibi.

İş hedefi analitikle nasıl ilişkilidir?

Web tabanlı analitiklerde hemen çıkma oranı veya Yeni ziyaretçilerden Geri Gelenler gibi terimleri görürsünüz. Hemen çıkma oranı, genellikle, sitenizi tamamen görmeden bir sayfayı görüntüledikten sonra sitenizden kaç kullanıcının çıktığı üzerine bilgi sağlar. Yeni ve Geri dönen ziyaretçiler raporu kaç tane benzersiz ziyaretçinin olduğunun ve kaç ziyaretçinin sitenize geri döndüğünün verilerini sağlayacaktır. Dolayısıyla, işletme olarak amacınız ziyaretçileri online mağazanıza dönmeye ikna etmek ise, Yeni ile Geri Dönen kullanıcılar analitik raporlarının üzerine odaklanmanız gerekir.

Örneğin, fotoğrafçılık üzerine iki ayrı web sitesini ele alalım. Birinci fotoğrafçılık sitesi her ay 5000’i benzersiz olan 20.000 ziyaretçi ağırlıyor olsun. Ziyaretçilerin bu sitede geçirdiği ortalama süre 10 dakika olsun. Öte yandan, ikinci fotoğrafçılık sitesi her ay 35.000 kişinin benzersiz olduğu, 40.000 ziyaretçi ağırlıyor olsun. Ziyaretçilerin bu sitede geçirdiği ortalama süre ise 1 dakika olsun. Temel olarak bu veriler, fotoğrafçılıkla ilgili web sitesindeki birinci kitlenin sitede yer alan resim ve içerikle daha fazla ilgilendiğini ve bu nedenle ziyaretçilerin daha fazla vakit harcıyor olduğunu bize göstermektedir. Bu aynı zamanda, ilk web sitesindeki kitlenin, sitenin içeriğine göz gezdirmek için vakit harcıyor olması nedeniyle resim satın almasının daha olası olduğu anlamına gelir. 2. site yüksek bir hemen çıkma oranına sahip. Dolayısıyla, ziyaretçiler, web sitesinden gördüklerini beğenmemektedir ve bu nedenle siteden erken ayrılmaktadırlar. Sitede kaldıkları ortalama süre oldukça düşüktür.

Herhangi bir analitik yazılım kullanmadan çevrimiçi bir e-ticaret sitesine sahip olmak, iş tahminini temel alarak iş ile ilgili vermek gibidir. Sitenizde neler olup bittiğini takip etmeyecekseniz web sitenize neden para harcıyorsunuz? Google Analytics, Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır; Web siteniz için kullanmamanız için hiçbir neden yoktur. Aylık ücreti yoktur ve size bu aracı nasıl kullanacağınızı gösterecek çevrimiçi yüzlerce eğitim bulunmaktadır.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

Bu makale faydalı mıydı?
 
782 Okunma   177 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir