E-Ticarette Ortalama Sipariş Değerinin Arttırılması


Optimist Hub Team 26/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


İşletme sahipleri her zaman e-ticaret sitelerinden elde edilen geliri artırmanın yollarını aramaktadır. Bazıları site trafiğini artırmak için reklama daha fazla dikkat ederken, bazıları ise daha iyi bir etkileşim oranı için ziyaretçilerini sabit müşteriye dönüştürmeye odaklanır. Bu yöntemlerin hiçbiri yanlış değildir, çünkü her yaklaşım karlılığı ve geliri artırmaya odaklanmaktadır. Ancak, işletme sahiplerinin çoğunluğu tarafından göz ardı edilen bir yöntem daha vardır; ortalama sipariş değerinin (AOV) artırılması.

 

Peki AOV'u Artırmak Neden Önemlidir?

Çünkü nihai olarak müşterilerinizin yanı sıra bir işletme sahibi olarak size de faydalar sağlar. Ortalama sipariş değerini artırmak, geliri artırmanın en basit ve daha az acı verici yoludur.

 

Ortalama Sipariş Değeri (AOV) Nedir?

Ortalama sipariş değerini artırmanın farklı yollarını aramaya başlamadan önce onun anlamını ve AOV'yi nasıl hesaplayabileceğimizi anlatalım.

Ortalama Sipariş Değeri (AOV) = Toplam gelir / alınan siparişlerin sayısı

Örneğin, 2014'teki çevrimiçi işletmenizin toplam gelirinin 50.000 dolar olduğunu ve toplam 750 sipariş aldığınızı varsayalım. Şimdi, AOV'yi yukarıdaki formül temelinde hesaplamaya çalışırsak şunu elde ederiz:

AOV = 50.000 / 750
AOV = 66.67

Bu ortalama her müşteri e-ticaret sitenize (işlem başına) 66,67 dolar harcadı demektir. Bu sayı size kıyaslama için belirlenmiş bir nokta verir. Masraf ve giderlerinize bağlı olarak kar marjınızı AOV'u temel alarak hesaplayabilir veya her yıl belirli bir kar marjı elde etmeyi deneyebilirsiniz.

Ortalama Sipariş Değeri (AOV) Nedir

Çapraz Satış; İlgili Ürünler ve Paket Ürünler Sunun

"Çapraz Satış" mükemmel ve etkili bir pazarlama taktiğidir. Müşterilerin satın almak için aramakta olduğu ürünlerle ilişkili olarak daha fazla ürün veya hizmet satmayı hedefler.

Örneğin:
• Bir TV satın alınıyorsa duvara monte sistemi önerin,
• Cep telefonu satın alınıyorsa eller serbest veya harici bir pil takımını gösterin,
• Bir dizüstü bilgisayar satın alınıyorsa taşıma çantasını gösterin,
• Bir yazıcı satın alınıyorsa, kağıt veya mürekkep gösterin.

Müşterilerinize, ödeme işlemi sırasında kendi çevrimiçi alışveriş sepetlerine ekleyebilecekleri ek ürünler sunarak bu teknikleri çevrimiçi e-Ticaret mağazanızda da kolayca kullanabilirsiniz. Bu tür pazarlama, online mağaza sitenizdeki ortalama sipariş değerini önemli ölçüde artıracaktır.

 

Ücretsiz Gönderim Eşiğini Artırın

Ücretsiz gönderim barajının arttırılması, müşterilerinizi daha fazla harcamaya motive edilmesi (sipariş başına) için harika bir taktiktir. 25 TL’nin üzerindeki tüm siparişlerde ücretsiz gönderim teklif ediyorsanız  minimum değeri 25 TL'den 35 TL'ye yükseltmeyi düşünün. Bu küçük değişiklik, sitenizin ortalama sipariş değerini kolayca arttırabilir.

• Satışlarınıza, müşterilerinize ve kar marjınıza göre kendi stratejinizi oluşturun.
• Minimum ücretsiz gönderim eşiğini, ortalama sipariş işleminizden biraz daha yüksek bir değere ayarlamaya çalışın.
• Şu anda 25 TL’yi aşan siparişlerde ücretsiz gönderim teklif ediyorsanız, yeni minimum gereksinimi 50 TL'ye ayarlamak iyi bir fikir değildir. Çok yüksek bir sayı kolayca geri tepebilir ve müşterilerinizin sipariş vermeye isteksiz kalmasına neden olabilir.

 

Bir Ödül Noktası Programı Başlatın

"Ücretsiz" kelimesi e-ticaret sitenize daha fazla müşteri çekmek için her zaman etkin bir yoldur; ancak ödüllendirme sistemi veya nakit geri ödeme gibi sadakat programları da o kadar geride değildir. Müşterinizi bir sadakat programı ile ödüllendirmek, sizin sitenizden sipariş verme oranını artıracaktır. Ortalama sipariş değerinizin biraz üzerinde bir minimum sipariş değeri ayarlamak, müşterilerinize ödül vermek için harika bir stratejidir. Böylece, sitenizden ilk kez alışveriş yapan birinin geri gelme olasılığı artmış olur.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?