Arama Motorları Yerine İnsanlar İçin Sayfalar


Optimist Hub Team 25/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


"Sayfaları öncelikle kullanıcılar için oluşturun, arama motorları için değil."

-Google web yöneticisi kuralları

 

Web Siteniz İnsanlar İçindir

Google’daki sıralamanızı etkileyen en önemli şey, gerçek insanların web sayfalarınızdan ne kadar tatmin olduğu veya memnun kaldığıdır.

SEO olmayan mükemmel bir web sitesinin sıralaması, mükemmel bir SEO’ya sahip kötü bir siteden daha iyi olacaktır.

Mükemmel SEO ve harika anahtar kelimelerle web siteleri oluşturmak için acele ettiğimiz için; arama motorları değil, insanlar için sayfalar hazırladığımızı unutuyoruz.

Muhtemelen arama motoru optimizasyonunu araştırıyorsunuz ve bunu tavsiye eden veya daha yüksek sıralamaya yönlendiren blogların birkaçını okudunuz. İnsanlar web sitenizden hoşlanmıyorsa; arama motorlarını öğrenmeye harcadığınız zaman ve verdiğiniz emek işinize yaramayacaktır.

Yararlı olmak

İnsanlar, pek tabi bir web sayfasının kendileri için yararlı olup olmadığını anlarlar. Haliyle bir web sayfasının güzel, profesyonel görünümlü, iyi yazılmış vb. olup olmadığını da anlarlar. Bir web sayfası ne kadar yararlı ve güzel görünümlü olursa; insanlar o kadar çok keyif alırlar. Bu web sitesini kimler için yaptığınızı; yani insanları unutmayın…

Web sayfalarınızdaki kullanıcılarınız için yapılan herhangi bir gelişme; arama motoru sıralamaları için net ve uzun vadede olumlu etkilere sahip olacaktır.

Google'da daha iyi sıralanın

10 yıl önce Web sitenizdeki yoğunluğu arttırmak için;

 • Google sıralamalarında daha iyi bir yere sahip olmak,
 • Sitedeki yoğunluğu arttırmak yeterliydi.

Ancak günümüzde bu değişti. Web sitenizdeki trafiği arttırmak istiyorsanız;

 • Kullanıcıları ve isteklerini göz önünde bulundurmalı,
 • Google sıralamalarında iyi bir yere sahip olmalı,
 • Google tarafından sitenize yönlendirilen kullanıcılar dikkate alınmalı,
 • Her geçen gün sıralamalarda daha yukarıda yer almalı,
 • Daha fazla etkileşime geçilmelidir.

Eğer Google tarafından yönlendirilen kullanıcıları dikkate almaz ve onların isteklerini göz ardı ederseniz, web sitenizin sıralamadaki yeri gittikçe düşecek ve beraberinde web sitenizdeki trafik oranı da azalacaktır.

 

Web sitenizin faydalı olup olmadığına karar vermek için Google’ın kullandığı yöntem

Google’n kullanmakta olduğu her bir yöntemin ortak noktası kullanıcılar için yararlı ve alakalı bilgilerin sunulup sunulmadığıdır.

Kullanıcılarınız için web sayfalarınızda yaptığınız her bir değişiklik anlaşılabilir ve arama motoru sıralamalarında uzun dönemli pozitif etki sağlayacak şekilde olmalıdır.

Web sitenizi bu doğrultuda optimize etmelisiniz.

 

Sitenizi insanlar için nasıl iyileştirirsiniz?

Blogunuzu veya web sitenizi daha iyi hale getirmek için yapmanız gereken şeyler aşağıdaki gibidir:

 • İçeriğinizi güncelleyin : Sayfalarınızdan birine gidin, okuyun, okuyun, ardından güncelleyin veya geliştirin.
 • Konunuzla ilgili şeyleri araştırın ve bulgularınızı paylaşın : Diğerlerininkiyle aynı olma ihtimaline karşı her zaman araştırma yapın.
 • Web sayfanızı yeniden tasarlayın : Web sitenizi görsel açıdan daha zevkli hale getirin.
 • Kullanıcılarınızın ihtiyaç duydukları şeyi bulmalarına yardımcı olmak için sitenizi düzenleyin : Örnek bir kategori sayfası ele alın ve bunu kayda değer hale getirin.
 • İnsanlara sorunları çözmede gerçekten yardımcı olan araçlar veya tavsiyeler sağlayın : Harika öğreticiler yapın ve inanılmaz görünmelerini sağlamak için zaman harcayın.
 • Web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayın : Web sitenizin hızını ciddiye alın. Bunu yapmak zorundasınız.
 • Kullanıcılarınız için bir kaynak listesi oluşturun ve onlara bağlanın : Sizinkinden daha iyi siteler vardır, bunlardan bir liste yapın ve sonra her birinden daha iyi hale geldikçe gülümseyin.

SEO hakkında milyonlarca şey söylenmektedir ama gerçek şu ki sitenizin sıralaması için insanlar sitenizin tadını çıkarmak zorunda. Kullanıcıların isteklerini gerçekleştirmek için daha fazla mesai harcayan ve “arama motoru optimizasyonu” konusuna daha az vakit ayıran web yöneticileri; modern Google sonuçlarında daha iyi sonuçlar elde etmekteler.

 

Google'ı memnun etmek için en iyi yol öncelikle kullanıcılarınızı memnun etmektir

 • Web sayfalarınızdan birine bakın ve gerçekten görmek için zaman ayırın. Bir kullanıcı perspektifinden okuyun. Sayfanın kullanıcı için nasıl daha iyi olabileceğini belirlemek için zaman ayırın. Bu konuda sizinkinden daha iyi sayfalar gördünüz mü? Eğer öyleyse sayfanızı daha da iyi hale getirin.
 • Sayfa içeriği açık mı? İyi biçimlendirilmiş mi? Sayfa güvenilirliğe layık görünüyor mu? Sizin sayfanız olmasaydı şahsen bu sayfaya güvenir miydiniz?
 • Web sayfanız kullanıcı için başka kaynaklar sunuyor mu? Web sitenizdeki kişileri başka kaynaklara bağlamayarak kullanıcılarınızı korumaya çalışıyorsanız, kullanıcılarınızı incitiyorsunuz ve sıralamanıza zarar veriyorsunuz. Kullanıcılarınız için mükemmel bir kaynak olun.
 • İrtibat bilgileri var mı? Yazar bilgileri var mı? Güvenilir sayfaların genellikle kendilerinden ya da şirketlerinden bahsetmekten hoşlanan gururlu sahipleri bulunmaktadır.
 • Aynı konuyla ilgili diğer web sayfalarına gidin, başkalarının konuyla ilgili neler söylediğini görün, oradaki iyi şeylerin ve kötü şeylerin neler olduğunu görün. İyi kaynakları sayfanızla karşılaştırın.
 • Sayfanız temiz ve okunması kolay mı? Hoş görünüyor mu? Tasarım hakkında düşünün ve mümkün olanı geliştirmeye çalışın ya da sizin için yapabilecek birini işe almaya çalışın. Bir sayfada güvendiğiniz veya güvenmediğiniz şeyleri düşünün. Sayfanız güven duyacak kadar profesyonel görünmelidir.
 • Sayfanızın amacı açık mı? Sitenizde nasıl gezinileceği açık mı?
 • Başkalarına web sayfanıza bakmalarını isteyin ve bu konuda söyledikleri şeyleri dinleyin.

Birçok kişi Google onlara "Arama motorları değil, kullanıcılar için sayfalar oluşturun."  tavsiyesinden pek hoşlanmaz çünkü arama motorlarında görülecek bir web sitesi oluşturduklarından önceliği insanlara vermek kolay değildir.

 

Kullanıcılar yerine arama motorları için verilen bir karar

Örneğin, harika bir makale yazdığınızı ve sitenizde olduğunu varsayalım. Biraz trafik alıyorsunuz; ancak daha fazla şey istiyorsunuz.

Tam o anda aklınızdan şöyle fikir geçiyor:

“Yazımı alıp üç sayfaya böleceğim, daha sonra arama motorları beni daha iyi gibi gösterecek ve ayrıca daha fazla reklam gösterebileceğim!”

Ve bu fikri hayata geçirdiniz. Şimdi bir yerine üç sayfanız var…

Bilin bakalım ne oldu? Siteniz kullanıcılarınız için daha az kullanışlı ve daha az fayda sağlar hale geldi; bu durum arama motorlarından öncekinden daha az trafik almanıza neden oldu. Bu sayfaları birbirinden ayırmanızın tek nedeni, arama motorlarının sizi daha çok beğenmesini veya daha fazla reklam göstermesini sağlamaktı; ancak bu yolla başarılı olamadınız.

İşte kullanıcılar ve arama motorları açısından yaptıklarınız ....

Kullanıcılar için: Ziyaretçilerinizin alması gereken adımları arttırdınız, çünkü artık bilgi almak için “bir sonraki sayfaya” basmaları gerekiyor. Bu, sayfanızı daha az eğlenceli ve daha az kullanışlı hale getirdi. Sonuçta sitenizi beğenilmemeye başladı ve ziyaretçiler sitenize geri dönüş yapmadı.

Arama motorları için: Sayfanızdaki içeriği seyrelttiniz. Bu, her sayfanın daha az kullanışlı içeriğe sahip olmasına neden oldu. Sonuçta birisi o makalenin konusunu aradığında; arama motorları artık sitenizi göstermemeye başladı çünkü yazı değerini kaybetti.
Finalde de görüleceği üzere; arama motorlarında sorun yaşayan bir sayfaya sahip olmak yerine, artık kötü halde üç sayfanız var.

Bu durum insanlar yerine arama motoru yöntemlerini düşünmüş olduğunuz için ortaya çıktı. Bir makaleyi okumak için bir sonraki, sonraki ve sonraki tıklamayı seven birini tanıyor musunuz? Biz tanımıyoruz.

Yapmanız gereken makaleyi güncelleyerek, daha iyi görünmesini sağlayarak, daha hızlı yüklenmesini gerçekleştirerek ve kullanan kişiye yardımcı olacak içerik ekleyerek; makaleyi kullanıcılarınız için daha iyi hale getirmektir.

Web sitenizle ilgili kararlar alırken “Sitemi kullanıcılarım için nasıl geliştirebilir?” diye düşünmek önemlidir. Web siteniz hakkında “Arama motorlarını nasıl etkiler?” diye düşünerek kararlar veriyorsanız; yanlış şey üzerinde yoğunlaşıyorsunuz.

Google’daki sıralamaları artırmak için mutlak olan en iyi strateji; kullanıcılarınız için en yararlı, en alakalı, en bilgilendirici ve en zevkli site olmaktır.

Kaynak: varvy.com

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

1 yorum

 1. Samet

  Web sitemin daha çok döngü sağlaması için birtakım araştırmalara girişip sizin yazınıza rastladım. En azından ne yapmamak gerektiğini biliyorum artık, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?