Başa Dönün

Arama Motorları Yerine İnsanlar İçin Sayfalar


Figen Yüzbaşıoğlu 25/01/2018
16/10/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 8 dakikada okunabilir."

“Sayfaları öncelikle kullanıcılar için oluşturun, arama motorları için değil.”

-Google web yöneticisi kuralları

 

Web siteniz insanlar içindir

Google’daki sıralamanızı etkileyen en önemli şey, gerçek insanların web sayfalarınızdan ne kadar tatmin olduğu veya memnun kaldığıdır.

SEO olmayan mükemmel bir web sitesinin sıralaması, mükemmel bir SEO’ya sahip kötü bir siteden daha iyi olacaktır.

Mükemmel SEO ve harika anahtar kelimelerle web siteleri oluşturmak için acelemizden, arama motorları değil, insanlar için sayfalar hazırladığımızı unutuyoruz.

Muhtemelen arama motoru optimizasyonunu araştırıyorsunuz ve bunu tavsiye eden veya daha yüksek sıralamaya yönlendiren blogların birkaçını okudunuz. İnsanlar web sitenizden hoşlanmıyorsa, arama motorlarını öğrenmeye harcadığınız zaman ve verdiğiniz emek işinize yaramayacaktır.

 

Yararlı olmak

İnsanlar, bir web sayfasının kendileri için yararlı olup olmadığını anlarlar. İnsanlar, bir web sayfasının güzel, profesyonel görünümlü, iyi yazılmış vb. olup olmadığını da anlarlar. Bir web sayfası ne kadar yararlı ve güzel görünümlü olursa, insanlar o kadar çok keyif alırlar. İnsanları unutmayın.

Web sayfalarınızdaki kullanıcılarınız için yapılan herhangi bir gelişme, arama motoru sıralamaları için net ve uzun vadede olumlu etkilere sahip olacaktır.

 

Google’da daha iyi sıralanın

10 yıl önce Web sitenizdeki yoğunluğu arttırmak için;

 • Google sıralamalarında daha iyi bir yere sahip olmak
 • Sitedeki yoğunluğu arttırmak yeterliydi.

Ancak günümüzde bu değişti. Web sitenizdeki trafiği arttırmak istiyorsanız;

 • Kullanıcıları ve isteklerini göz önünde bulundurmalı
 • Google sıralamalarında iyi bir yere sahip olmalı
 • Google tarafından sitenize yönlendirilen kullanıcılar dikkate alınmalı
 • Her geçen gün sıralamalarda daha yukarıda yer almalı
 • Daha fazla etkilişime geçilmeli

 

Eğer Google tarafından yönlendirilen kullanıcıları dikkate almak ve onların isteklerini göz ardı ederseniz, web sitenizin sıralamadaki yeri gittikçe düşecek ve beraberinde web sitenizdeki trafik oranı da azalacaktır.

 

Web sitenizin faydalı olup olmadığına karar vermek için Google’n kullandığı yöntem

Google tek bir yolla karar verir; önceden farklı yapıyorlardı, gelecekte de farklı yapacaklar.

Web sitenizi bu doğrultuda optimize etmelisiniz.

Google’n kullanmakta olduğu her bir yöntemin ortak noktası kullanıcılar için yararlı ve alakalı bilgilerin sunulup sunulmadığıdır.

Kullanıcılarınız için web sayfalarınızda yaptığınız her bir değişiklik anlaşılabilir ve arama motoru sıralamalarında uzun dönemli pozitif etki sağlayacak şekilde olmalıdır.

 

Sitenizi insanlar için nasıl iyileştirirsiniz?

Blogunuzu veya web sitenizi daha iyi hale getirmek için yapmanız gereken şeyleri aşağıdaki gibidir:

 • İçeriğinizi güncelleyin – sayfalarınızdan birine gidin, okuyun, okuyun, ardından güncelleyin veya geliştirin.
 • Konunuzla ilgili şeyleri araştırın ve bulgularınızı paylaşın – diğerlerininkiyle aynı olma ihtimaline karşın
 • Web sayfanızı yeniden tasarlayın – web sitenizi daha görsel açıdan zevkli hale getirin
 • Kullanıcılarınızın ihtiyaç duydukları şeyi bulmalarına yardımcı olmak için sitenizi düzenleyin – örnek: bir kategori sayfası ele alın ve bunu kayda değer hale getirin
 • İnsanlara sorunları çözmede gerçekten yardımcı olan araçlar veya tavsiyeler sağlayın – harika öğreticiler yapın ve inanılmaz görünmelerini sağlamak için zaman harcayın
 • Web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayın – ciddiye alın. Bunu yapmak zorundasınız.
 • Kullanıcılarınız için bir kaynak listesi oluşturun ve onlara bağlanın – sizinkinden daha iyi siteler vardır, bunlardan bir liste yapın ve sonra her birinden daha iyi hale geldikçe kendinize gülümseyin.

SEO hakkında milyonlarca şey söylenmektedir ama gerçek şu ki sitenizin sıralaması için insanlar sitenizin tadını çıkarmak zorundadırlar. Kullanıcıların içinde daha fazla vakit geçirdiği ve “arama motoru optimizasyonu” konusunda daha az vakit harcayan web yöneticileri, modern Google sonuçlarında daha iyi sonuçlar elde etme eğilimindedir.

 

Google’ı memnun etmek için en iyi yol öncelikle kullanıcılarınızı memnun etmektir.

 • Web sayfalarınızdan birine bakın ve gerçekten görmek için zaman ayırın. Bir kullanıcı perspektifinden okuyun. Sayfanın kullanıcı için nasıl daha iyi olabileceğini belirlemek için zaman ayırın. Bu konuda sizinkinden daha iyi sayfalar gördünüz mü? Eğer öyleyse sayfanızı daha da iyi hale getirin.
 • Sayfa içeriği açık mı? İyi biçimlendirilmiş mi? Sayfa güvenilirliğe layık görünüyor mu? Sizin sayfanız olmasaydı şahsen bu sayfaya güvenir miydiniz?
 • Web sayfanız kullanıcı için başka kaynaklar sunuyor mu? Web sitenizdeki kişileri başka kaynaklara bağlamayarak kullanıcılarınızı korumaya çalışıyorsanız, kullanıcılarınızı incitiyorsunuz ve sıralamanıza zarar veriyorsunuz. Kullanıcılarınız için mükemmel bir kaynak olun.
 • İrtibat bilgileri var mı? Yazar bilgileri? Güvenilir sayfalar genellikle kendilerinden ya da şirketlerinden bahsetmekten hoşlanan gururlu sahiplerine sahiptir.
 • Aynı konuyla ilgili diğer web sayfalarınıza gidin, başkalarının konuyla ilgili neler söylediğini görün, oradaki iyi şeylerin ve kötü şeylerin neler olduğunu görün. İyi kaynakları sayfanızla karşılaştırın.
 • Sayfanız temiz ve okunması kolay mı? Hoş görünüyor mu? Tasarım hakkında düşünün ve mümkün olanı geliştirmeye çalışın ya da sizin için yapabilecek birini işe almaya çalışın. Bir sayfaya güvendiğiniz veya güvenmediğiniz şeyleri düşünün. Sayfanız güven duyacak kadar profesyonel görünmelidir.
 • Sayfanızın amacı açık mı? Sitenizde nasıl gezinileceği açık mı?
 • Başkalarına web sayfanıza bakmalarını ve bu konuda söyledikleri şeyleri dinlemelerini isteyin.

Birçok kişi Google onlara “Arama motorları değil, kullanıcılar için sayfalar oluşturun.”  tavsiyesinden pek hoşlanmaz çünkü arama motorlarında görülecek bir web sitesi oluşturduklarından önceliği insanlara vermek kolay değildir.

 

Kullanıcılar yerine arama motorları için verilen bir karar

Örneğin, harika bir makale yaptığınızı ve sitenizde olduğunu varsayalım. Biraz trafik alıyorsunuz; ancak daha fazla şey istiyorsunuz.

Tam o anda aklınızdan geçen fikir:

“Yazımı alıp üç sayfaya böleceğim, daha sonra arama motorları beni daha iyi gibi gösterecek ve ayrıca daha fazla reklam gösterebileceğim! ”

Tamam, şimdi bir yerine üç sayfanız var …

Bilin bakalım ne oldu? Kullanıcılarınız için daha az kullanışlı, daha az fayda sağlar hale geldi ve arama motorlarından daha önce olduğundan da az trafik almanıza neden oldu. Bu sayfaları birbirinden ayırmanızın tek nedeni, arama motorlarının sizi daha çok beğenmesini veya daha fazla reklam göstermesini sağlamaktı; ancak bu yolla başarılı olamadınız.

 

İşte kullanıcılar ve arama motorları açısından yaptıklarınız ….

 

Kullanıcılar için – Ziyaretçilerinizin alması gereken adımları arttırdınız, çünkü artık bilgi almak için “bir sonraki sayfaya” basmaları gerekiyor. Bu, sayfanızı daha az eğlenceli  ve daha az kullanışlı hale getirir. Sonuç? Az insan, sitenizi beğenecek veya sitenize tekrar gelecektir.

 

Arama Motorları için – Sayfanızdaki içeriği seyrelttiniz. Bu, her sayfanın daha az kullanışlı içeriğe sahip olmasına neden oldu. Sonuç? Birisi o makalenin konusunu aradığında, arama motorları artık sitenizi göstermeyecektir çünkü değerini kaybetmiştir. Arama motorlarında sorun yaşayan bir sayfaya sahip olmak yerine, artık kötüleşen üç sayfanız var.

Bu, insanlar yerine arama motoru yöntemlerini düşünmüş olduğunuz için ortaya çıktı. Bir makaleyi okumak için bir sonraki, sonraki, sonraki tıklamayı seven birini tanıyor musunuz? Biz tanımıyoruz.

Yapmanız gereken, makaleyi güncelleyerek, daha iyi görünmesini sağlayarak, daha hızlı yüklenmesini sağlayarak ve kullanan kişiye yardımcı olacak içerik ekleyerek makaleyi kullanıcılarınız için daha iyi hale getirmektir.

Web sitenizle ilgili kararlar alırken “Bu, sitemi kullanıcılarım için nasıl geliştirebilir?” diye düşünmek önemlidir. Web siteniz hakkında “Arama motorlarını nasıl etkiler?” diye düşünerek kararlar veriyorsanız. O zaman yanlış şey üzerinde yoğunlaşıyorsunuz.

Google’daki sıralamaları artırmak için mutlak en iyi strateji, kullanıcılarınız için en yararlı, en alakalı, en bilgilendirici ve en zevkli site olmaktır.

Kaynak: varvy.com (https://varvy.com/)

Bu makale faydalı mıydı?
 
953 Okunma   184 Beğeni

Önerilen Yazılar

1 yorum

 1. Samet

  Web sitemin daha çok döngü sağlaması için birtakım araştırmalara girişip sizin yazınıza rastladım. En azından ne yapmamak gerektiğini biliyorum artık, teşekkürler.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir