Başa Dönün

Mobil Pazarlamada Başarılı Olmanın 3 Anahtar Faktörü


Osman Yıldırım 11/11/2018
25/04/2019 Tarihinde Güncellendi


Mobil pazarlamanın artan önemi ile beraber pazarlamacılar, stratejilerini mobil kullanıcılara göre ayarlamanın yollarını bulmalı.

Günümüz internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu kararlarını mobil cihazları üzerinden veriyor. Bu sebeple mobil pazarlama sadece mobil platformlar üzerinden verilen satış talepleri için değil, aynı zamanda marka görünürlüğünü ve sadakatini korumak açısından da oldukça önemli bir kanaldır.

Mobil pazarlama stratejilerinizi nasıl optimize edeceğinizi bilmek her zaman kolay olan bir şey değildir. Sahip olduğunuz seçenekleri anlamak ve onları etkili bir şekilde uygulamayı bilmek oldukça önemlidir. Sıralanan stratejiler, sizin ve şirketinizin mobil pazarlama alanından yararlanabilmenizi kolaylaştıracaktır.

Mobil Pazarlamada Başarılı Olmanın Yolları

1.) Yaklaşımınızı oyunlaştırmak.

Eğlenceli ve zihinsel olarak canlandırıcı şeyler ile müşterilerin ilgilerini çekebilmek, markanızın kişilerin aklında kalmasını sağlamak için iyi bir teknik olabilir. Mobil cihazların sosyal ağlar ile oldukça iyi entegre olduğunu hesaba katarsak, “oyunlaştırma” arkadaşların ve aile üyelerinin marka temsilcileri gibi davranarak yeni insanları bu oyunlara çekebilmelerini sağlar.

Yenilik ve yaratıcılık iyi bir oyunlaştırma için önemli olsa da aklınızda tutmanız gereken bir kaç kriter var. Ödüllendirme üzerine kurulu bir sistem, insanların oyunda ilerleme kaydettiklerini veya indirim fırsatları yakalamaya yakın olduklarını bilmelerini sağladığı için önemli bir yöntemdir. Rozet ve puan toplama üzerine kurulu bir sistem ise şimdilerde çok standart bir versiyon olduğu için daha az dikkat çekiyor.

Mobil Pazarlamada Başarı Getirecek 3 Anahtar Faktör Nedir?

2.) Google’a göre oynamak.

Tüm dijital pazarlama çabalarınız; internet siteniz, email bülteniniz ve diğer kanallar da dahil olmak üzere mobil kullanıma uygun hale getirilmelidir. Bu, özellikle şimdilerde Google mobil öncelikli indeksleme yaptığı için daha önemli bir faktör haline gelmiş durumda.

Ayrıca, yapay zeka sistemleri kullanıcı verilerini kullanıp pazarlama çabalarınızı bilgilendirici modeller bulduğu için pazarlama çabalarınızda yapay zeka kullanmayı düşünmelisiniz.

3.) İhtiyacınız olan altyapıyı hazırlamak.

Doğru altyapıya sahip olmak bir açıdan hızın önemini kavramak demek. Örneğin, Google’a göre mobil cihazda bir internet sayfasının yüklenme hızı bir saniyeden beş saniyeye kadar sürdüğünde siteden ayrılma oranı %90 artıyor.

Bir başka temel altyapı elementi ise güvenli ağdır. Zayo Grup’un küresel pazarlama stratejisti Alissa Lovens’e göre halka açık cloud sağlayıcısı ile kurulan düzenli bir bağlantı, bu ortamlara yönelik güvenlik ve performans endişelerini azaltıyor.

Mobil cihazlar pazarlamacılar için anahtar niteliğinde bir öncelik olarak ele alınmalıdır. Teknoloji, bu platformu kullanıcılar için daha hızlı, güvenli ve cazip bir hale getirmeye devam ediyor. Bazı esas noktaları da akılda tutarak bu fırsattan yararlanabilirseniz ilerleyen yıllarda kazanan tarafta olacaksınız.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.entrepreneur.com/article/322350)

Bu makale faydalı mıydı?
 
354 Okunma   11 Beğeni
Author avatar

Osman Yıldırım

https://www.optimisthub.com
Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir