E-Ticarette Canlı Destek


Osman Yıldırım 25/01/2018
22/05/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Gerçek zamanlı müşteri hizmeti sunmayan birçok E-ticaret sitesi var. Müşterilerin sorularını anında cevaplayabilecek bir kişiyle bağlantı kuramamaları sitenizi terk etmelerine neden olabilir. Bunun çözümü; müşterinizin sepete ürün ekleme esnasında yaşadığı sorunun cevabını vermek kadar basit olabilir.

Canlı Destek Özelliği

 • Çevrimiçi alışveriş yapan kişilere kolaylık ve gerçek zamanlı cevaplar sunma olanağına sahiptir. Canlı sohbet özelliğine sahip olmayan bir site; müşterilerin boş bir mağazada dolaşıyor gibi hissetmesine ve her şeyi kendilerinin anlamaya çalışmasına neden olabilir. Evet, bu günlerde pek çok online alışveriş yapan kişinin kendi kendine bir şey bulma alışkanlığı mevcut; ancak aradığı ürünü bulamadığından veya iade politikaları ile ilgili bir soruları olduğunda anında cevap alamadıklarından, siteden ayrılan çok sayıda insan var. Evet, mağaza sitesinde bir “Bize Ulaşın” sayfası olabilir, ancak müşteri bir ürünü satın almakla ilgileniyorsa, sorusunun cevabını da hemen ister. Müşteriye geri dönüş yapılması bir ya da iki gün sürebilir ve bu süreçte müşteri sorularını anında cevaplayan başka bir siteden alışverişini tamamlamış olabilir.

Canlı Destek Özelliği

 • Servis masraflarınızı kolayca azaltabilir.
 • Müşteri hizmetleri sağlayıcılarının aynı anda birden çok sohbet oturumu yürütmesine olanak tanır. Bu sayede sorulara cevap verme süresi kısalırken, daha fazla çalışanı istihdam etme ihtiyacı da azaltır. Sonuçta bekleme süresi dakikadan saniyeye kadar kısalır ve müşteri memnuniyeti artar.
 • Çevrimiçi mağaza sitenize güvenilirlik getirir.
 • Müşterilerle iletişim kurmanıza ve onların güvenini kazanmanıza yardımcı olur. Müşterilerinizin sorularını başarıyla cevaplamanın bir satışı kazanma veya kaybetme konusunda fark yarattığını biliyor musunuz? Bazı müşteriler; ürünlerinizle veya özellikleri ile ilgili olarak spesifik sorular sorarken bazıları da endüstri, marka veya uzmanlık alanınızla ilgili sorular sorarlar. Bu süreçte müşterilere yardımcı olabilecek ve rehberlik edebilecek birilerinin varlığı, çevrimiçi alışveriş yapan kişiler tarafından daima takdir edilmektedir.
 • Geri dönüşleri kolayca arttırabilir.
 • Çapraz satış veya üst satış için fırsat yaratır. Müşterilerinize ödeme işlemleri sırasında alışveriş sepetlerine ekleyebilecekleri ek ürünler sunabilirsiniz. Bu tür pazarlama, online mağaza sitenizdeki ortalama sipariş değerini önemli ölçüde artırabilir. Canlı sohbet yoluyla müşterinize çeşitli seçenekler sunabileceğiniz olanaklar sonsuzdur.
 • Bundle fırsatları yaratır.
 • İndirim teklifleri sunulmasına olanak tanır.
 • İlgili aksesuarlar ve abonelik satışı için fırsat yakalarsınız.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Osman Yıldırım

Osman Yıldırım

Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

1 yorum

 1. Elif Nazlı Erkal

  Sitelerdeki canlı destek benim için çok önemli, bir çok internet sitesinde hala bulunmuyor ama telefon açıp bağlanmaya çalışmak, mail atıp cevap beklemek yerine canlı destek ile anında iletişime geçmek hem sinir bozmuyor hemde zaman kazandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?