Başa Dönün

E-Ticarette Canlı Destek


Figen Yüzbaşıoğlu 25/01/2018
03/11/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 3 dakikada okunabilir."

Gerçek zamanlı müşteri hizmeti sunmayan birçok E-ticaret sitesi vardır. Müşterilerin sorularını anında cevaplayabilecek bir kişiyle bağlantı kuramamaları sitenizi terk etmelerine neden olabilir. Bunun çözümü, müşterinizin sepete ürün ekleme esnasında yaşadığı sorunun cevabını vermek kadar basit olabilir.

 

Canlı destek

 • Çevrimiçi alışveriş yapan kişilere kolaylık ve gerçek zamanlı cevaplar sunma olanağına sahiptir. Canlı sohbet özelliğine sahip olmayan bir site, müşterilerin boş bir mağazada dolaşıyor gibi hissetmesine ve her şeyi kendilerinin anlamaya çalışmasına neden olabilir. Evet, bu günlerde pek çok online alışveriş yapan kişinin kendi kendine bir şey bulma alışkanlığı mevcut; ancak aradığı ürünü bulamadığından veya iade politikaları ile ilgili bir soruları olduğunda anında cevap alamadıklarından siteden ayrılan çok sayıda insan var. Evet, mağaza sitesinde bir “Bize Ulaşın” sayfası var, ancak müşteri bir ürünü satın almakla ilgileniyorsa, sorusunun cevabını da hemen ister. Müşteriye geri dönüş yapılması bir ya da iki gün sürebilir ve bu süreçte müşteri sorularını anında cevaplayan başka bir siteden alışverişini tamamlamış olabilir.
 •  Servis masraflarınızı kolayca azaltabilir.
 • Müşteri hizmetleri sağlayıcılarının aynı anda birden çok sohbet oturumu yürütmesine olanak tanır. Bu sayede sorulara cevap verme süresi kısalırken, daha fazla çalışanı istihdam etme ihtiyacı da azaltır.  Sonuçta bekleme süresi dakikadan saniyeye kadar kısalır ve müşteri memnuniyeti artar.
 • Çevrimiçi mağaza sitenize güvenilirlik getirir.
 • Müşterilerle iletişim kurmanıza ve onların güvenini kazanmanıza yardımcı olur. Müşterilerinizin sorularını başarıyla cevaplamanın bir satışı kazanma veya kaybetme konusunda fark yarattığını biliyor musunuz? Bazı müşteriler, ürünlerinizle veya özellikleri ile ilgili olarak spesifik sorular sorarken bazıları da endüstri, marka veya uzmanlık alanınızla ilgili sorular sorarlar. Bu süreçte müşterilere yardımcı olabilecek ve rehberlik edebilecek birilerinin varlığı, çevrimiçi alışveriş yapan kişiler tarafından daima takdir edilmektedir.
 • Geri dönüşleri kolayca arttırabilir.
 • Çapraz satış veya üst satış için fırsat yaratır.  Müşterilerinize, ödeme işlemleri sırasında alışveriş sepetlerine ekleyebilecekleri ek ürünler sunabilirsiniz. Bu tür pazarlama, online mağaza sitenizdeki ortalama sipariş değerini önemli ölçüde artırabilir. Canlı sohbet yoluyla müşterinize çeşitli seçenekler sunabileceğiniz olanaklar sonsuzdur.
 • Bundle fırsatları yaratır.
 • İndirim teklifleri sunulmasına olanak tanır.
 • İlgili aksesuarlar ve abonelik satışı için fırsat yakalarsınız.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

Bu makale faydalı mıydı?
 
806 Okunma   194 Beğeni

Önerilen Yazılar

1 yorum

 1. Elif Nazlı Erkal

  Sitelerdeki canlı destek benim için çok önemli, bir çok internet sitesinde hala bulunmuyor ama telefon açıp bağlanmaya çalışmak, mail atıp cevap beklemek yerine canlı destek ile anında iletişime geçmek hem sinir bozmuyor hemde zaman kazandırıyor.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir