E-Ticarette Ürün Yorumlarına Yer Vermek


Optimist Hub Team 25/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Ürün incelemeleri, olumlu olmasalar bile şirketler için harikadır. “The Nielsen Company” tarafından 2009’da yapılan bir araştırmaya göre, alışveriş yapanların %70’i tüketici görüşlerine ve yorumlarına güvenmekteler. Bugünlerde müşterilerin çoğunluğu bir ürünü satın almadan önce internetteki ürün yorumlarını okumaktadırlar. İstatistikler; bu özelliği sunan e-ticaret sitelerinin bu özelliği sunmayan diğer sitelere kıyasla daha fazla sipariş aldığını ve alışveriş için kullanıldığını göstermektedir.

 

Güven, Sadakat ve Gelişmiş Bir Alışveriş Deneyimi

Konu ürün incelemelerine gelince, insanların başkaları tarafından gönderilen ürün değerlendirmelerine güven eğilimi bilinen bir gerçektir. Bu insanların kendilerine bir şey satmaya çalışmadıklarını düşündüklerinden, ürün yorumlarının kişisel deneyimlere bağlı olduklarını düşünürler. Her müşteri, zor kazandığı parayı iyi bir ürün için harcamak istemektedir. Ürün incelemeleri müşterilerinize ürününüz hakkında tarafsız bir görüş verir. Bir müşteri ürün hakkında %100 güven sahibi değilse, olumlu yorumlar kesinlikle müşterinin fikrini değiştirmeye yönelik motive edebilir ve onun “Satın Al” butonuna tıklamasını sağlayabilir.

 

Alışveriş Sitenizde Ürün Değerlendirmeleri Olması Sizin Ürünlerinize Güvendiğinizi Gösterir

Bir iş sahibi olarak, eğer gerçekten ürünlerinizin müşterilere faydalı olabileceğini düşünüyorsanız, yorumları sitenizde yayınlamaktan çekinmek için bir nedeniniz yoktur. Ürün yorumlarını göstermedeki güveniniz müşterinizin size olan güvenini kolayca arttırabilir. Çeşitli çalışmalar, alışveriş sitesinde ürün yorumlarının gösterilmesinin yorum bulunmayanlarla kıyaslandığında pozitif bir etkisinin olduğunu göstermektedir.

Alışveriş Sitenizde Ürün Değerlendirmeleri Olması Sizin Ürünlerinize Güvendiğinizi Gösterir

Daha İyi Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Artık birçok iş veren, sundukları ürün veya hizmetlerle ilgili alışveriş sitesinde doğru anahtar kelimelere sahip olmanın önemini anlamaktadır. Sitenizde anahtar kelimeleri içeren ürün yorumlarına yer verilmesi, SEO çalışmalarına da yardımcı olmaktadır. Ürün incelemeleri, sunduğunuz ürünler/hizmetler ile ilgili Google, Bing ve Yahoo gibi büyük arama motorlarının dizinlerine kaliteli içerik olarak girmek için harika bir yöntemdir. Ürün incelemelerinde ne kadar orijinal içeriğe sahip olursanız, SEO için o kadar iyi olacaktır.

 

Olumsuz Yorumlar E-ticaret İçin Kötü Değildir

Pek çok online şirket, olumsuz ürün yorumlarının satışları ve geliri etkileyebileceğini düşünmektedir. Ancak gerçek çok farklı. Negatif yorum aslında müşterilerinizin yorumların tarafsız olduğuna inanmalarını sağlar. Bir müşteri olarak, bir site ya da ürün hakkında sadece olumlu görüşler görseniz kuşkulanmaz mıydınız? Müşteriler olumsuz yorumları gördüklerinde bir mağaza sahibi olarak size olumlu yorum yazması için birileriyle birlikte çalışmadığınız hakkında gerçek bir izlenime sahip olurlar.

 

İlginç Gerçek: Tüketici Araştırma Dergisi negatif yorumların satışları nasıl etkilediğine dair araştırmalar yaptı. Araştırmalar, kibar kullanıcıların yazdığı yorumların, yorumlar olumsuz olsalar bile siteye yararlı olabileceğini gösteriyor.

 

 

Çevrimiçi Mağazaların Ürünlerini / Servislerini İyileştirmelerine Yardımcı Olur

Ürün incelemeleri müşterilerinizden geri bildirim almanın en iyi yollardan biridir. Ürün incelemeleri müşterilerinizin online mağazadan bir ürün satın almadan önce karar vermeleri için çok önemli bir faktör olabilir. Örneğin, eğer bir mağaza anlaması zor bir kurulum kılavuzuna sahip bir ürün satıyorsa birçok müşteri ürünle birlikte gelen karışık kurulum talimatları hakkında negatif geri bildirim gönderebilir. Bu çevrimiçi mağazanın müşterilerini dinlemeleri ve kurulum sürecini iyileştirmeleri için büyük bir şanstır.

 

Ürün yorumlarının satın alma kararını nasıl etkilediğine dair ilginç bir gerçek: Dimensional Research tarafından gerçekleştirilen bir anket’e göre; alışveriş yapanların %90’ı pozitif yorumların satın alma kararını etkilediğini belirtirken, alışveriş yapanların %86’sının satın alma kararını negatif yorumlar etkilemektedir.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

1 yorum

  1. Hakan Çiçek

    Web tasarım işlerine yeni başladım, ilk e-ticaret sitemi yaptım bazı olumsuz yorumlar olsa da genellikle olumlu gidiyor. Müşterilerin siparişleri ulaştıktan sonra da görüşlerini bildirmesini istiyoruz paket üzerine iliştirdiğimiz not ile. Değişik bir fikir, yazınızı okuyan çok olacaktır, bu da bir fikir olarak kalsın kenarda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?