Instagram’ın Yeni Mesajlaşma Uygulaması Threads


Optimist Hub Team 10/10/2019
15/10/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Instagram, yakın arkadaşlarınız ile fotoğraf ve video paylaşabileceğiniz yeni bağımsız uygulaması Threads’ı duyurdu. Şirket, uygulamayı günlük yaşantısında dönen olayları bir gizlilik çerçevesinde paylaşmak isteyenlere Instagram’ın “Yakın Arkadaşlar” çemberinin daha kapsamlı ve sürekli işleyen bir hâli olarak sundu.

Sadece Yakın Çevrenizle Etkileşime Geçin

Sosyal medya uygulamalarının kaçınılmaz sorunlarından biri, paylaştıkları şeyleri çoğunlukla umursamayacağınız ya da asla mesajlaşmak istemeyeceğiniz birçok insanı bir olay üzerine veya kibarlıktan ötürü eklemenizdir. Bu durum aynı zamanda yapmayı düşündüğünüz paylaşımlar konusunda kendinizi o insanlara karşı rahatsız hissetmenize de sebep olabiliyor.

Story (hikâye) özelliğiyle paylaşımda bulunan birçok kullanıcı hatırlayacaktır ki, Instagram, bu bahsettiğimiz duruma ithafen, geçtiğimiz sene sadece seçtiğimiz insanlarla etkileşime geçtiğimiz “Yakın Arkadaşlar” özelliğini uygulamasına entegre etmişti.

Şirket, aynı zamanda geçtiğimiz senelerde sessiz sedasız bir şekilde kendi mesajlaşma uygulamasını çıkarmış ama asıl uygulamasından pek de farklı bir şey sunmadığı için kısa sürede kapatılmıştı. Threads ile birlikte bu kez bambaşka bir platformun temelleri atılıyor olabilir.

Nasıl İşliyor?

Threads uygulamasının Auto Status özelliği

© InstagramBlog

Instagram’ın mevcut yapısında “Yakın Arkadaşlar” çemberine eklediğiniz herkese sorgusuz sualsiz, istediğiniz paylaşımı yapabiliyordunuz. Threads’i ise sadece karşılıklı ekleştiğiniz arkadaşlarınız ile kullanabileceksiniz. Eğer eklediğiniz kişi sizi kendi listesine dahil etmemiş ise mesajınız yine de gönderiliyor fakat Threads üzerinden değil de Instagram DM’i olarak. Eğer arkadaşınız Threads uygulamasını kullanmıyorsa da aynı şekilde mesajınızı Instagram üzerinden alabilecek.

Uygulama daha çok anlık ve çabuk paylaşımlara odaklandığı için Instagram’ın yüz filtresi ve selfie modu gibi bazı popüler eklentilerine henüz sahip değil.

Threads’ı farklı kılan bir diğer özellik ise Auto Status (Otomatik Durum Bildirimi). Bu özellik aracılığıyla kalıp emojileri kullanabilir veya kendi cümlelerinizle anlamlandırdığınız emojileri bir ila dört saatlik aralıklarla profilinize iliştirebilir ve arkadaşlarınızı “işte” veya “takılmaya müsait” hâlde olduğunuzu ya da kendi oluşturduğunuz size özel durumları kullanarak haberdar edebilirsiniz.

Sadece yakın çevrenizle aranızda geçen bir mesajlaşma uygulaması, Mark Zuckerberg’in yeni yeni odağına aldığı gizlilik temelli iletişim görüşüne de iyi uyum sağlayacak gibi duruyor. Uygulamanın aynı zamanda Snapchat’in yıllardır başarıyla yürüttüğü ama son zamanlarda bu başarısını yine Instagram’a kaptırdığı “yakın çevreyle anlık görüntüler” üzerinden mesajlaşma konseptini tek başına ele alması bekleniyor.

İleri Okuma Kaynakları:

https://techcrunch.com/2019/10/03/instagram-launches-threads-a-close-friends-chat-app-with-auto-status

https://www.buzzfeednews.com/article/katienotopoulos/instagram-has-a-new-messaging-app-called-threads

 

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?