E-Ticarette Ana Sayfanın Önemi


Optimist Hub Team 25/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Neden birçok e-ticaret şirketi sahibi web sitesinin tasarımı için zaman ve para yatırımı yapıyor? Cevabı oldukça basit; tüketicilerle diyalog kurmak için. Bir çevrimiçi mağaza sitesinde en kritik yer, müşterilerin sizinle etkileşime girdiği ilk yer olması nedeniyle ana sayfadır.

Hepimiz “bir resim bin kelimeye bedeldir” cümlesini duymuşuzdur. Bu; iyi bir resmin hikâyeyi kolayca anlatıp arkasındaki anlamı ifade edebileceği anlamına gelmektedir. Tıpkı bu deyim gibi; bir ana sayfasının da müşterilerinize kim olduğunuzu, ürünlerinizi ve ne yaptığınızı anlatma gücü olmalıdır. Ana sayfanız çevrimiçi alışveriş yapan müşterileri etkilemekte başarısız olursa, aradıkları şeyi satın almak için başka bir yere gideceklerdir.

 

Site Ana Sayfasının Sunması Gereken Birkaç Önemli Öğe

Dikkat Çeken Bir Banner

Bir web sitesinde ana sayfa banner’ı, mağaza sitenizde kullanıcının dikkatini çekecek ilk şeydir. Ana sayfanıza göz alıcı tasarımlar yapması için bir grafik tasarımcıyı işe almak; çevrimiçi başarınızla ilgili olduğu için iyi bir yatırımdır. Birkaç resim içeren ve dönen bir afiş; sektörünüzdeki yeni ürünleri ve trendleri belirlemek için harika bir yoldur.

 

Marka Kimliği ve İlgili Bir Logo

Ana sayfanız, kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı açıkça söylemelidir. Şirket logonuzdan etiket çizgisine ve renklere kadar her şey; müşterilerinize ne sunduğunuzu yansıtacak kadar güçlü olmalıdır. Her zaman iyi bir logonun büyük bir fark yaratabileceğini aklınızda tutun. Rastgele kelimeleri kullanmak yerine güzel ve benzersiz bir logo ile hatırlanmak daha kolaydır. Dolayısıyla, logolarınızla şirketiniz için bir yüz oluşturmaya çalışın; çünkü insanların işinizle ilgili hatırlamaları gereken ilk şey budur. Online işinizi bir marka olarak tanıtmak için logonuzu ana sayfanıza ve web sitenizin diğer sayfalarına yerleştirin.

 

Arama Çubuğu

Arama çubuğu, web sitesinin tüm sayfalarında daima aynı yerde olmalıdır. E-Ticaret sitelerinin çoğunluğunda arama kutusunun görünmesi için web sitesi başlığının olduğu yere arama seçeneğinin yerleştirilmesi oldukça önemlidir. Bu, arama seçeneğini web sitesinin tüm sayfalarında görünür yapar ve dolayısıyla kolayca erişilebilir hale getirir. Müşterilerinize mağaza sitenizde herhangi bir seçenek göstermezseniz (veya arama seçeneğini bulmak zorsa) onu kullanmazlar. Dolayısıyla, arama çubuğunu mağaza sitenizde açıkça görülebilecek bir halde olmalıdır.

 

İletişim Bilgileriniz

İletişim bilgilerinizi ana sayfaya koymak, müşterilerinize meşru ve güvenilir çevrimiçi bir işletmeniz olduğunu göstermenin bir yoludur. Ana sayfanızdan kolayca erişilebilen (veya görünür) aktif bir “Bize Ulaşın” formunuz olduğundan emin olun. Bu basit form, ürününüz / hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek, ürününüz hakkında şikayet etmek veya ürününüzün ne kadar harika olduğunu söylemek için; müşterilerinizin size ulaşmasını sağlar. Ana sayfanızdaki “Bize Ulaşın” bölümüne bir bağlantı ekleyerek; potansiyel müşterinize gerçek olduğunuzu ve güvenilir bir iş yürüttüğünü ispatlayabilirsiniz.

 

Diğer Kilit Unsurlar

  • Ücretsiz gönderim teklifiniz var ise ana sayfasında açıkça belirtin.
  • Ana sayfanıza en çok satanlar gibi bir uygulama ekleyebilirsiniz.
  • Herhangi bir indirim veya promosyon sunuyorsanız; anasayfanızda bundan söz etmeyi unutmayın.
  • Alışveriş sepeti simgesinin görünür olduğundan ve başlıkta kolayca erişilebilir olduğundan her zaman emin olun.

 

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

1 yorum

  1. Murat Bilgiç

    Kendi sitemi hazırladığım şu günlerde ilaç gibi geldi. Yazanın emeğine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?