Arama Motoru Reklamları Nedir?


Optimist Hub Team 23/07/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Arama Motoru Reklamcılığı, dönemsel kampanyalar oluşturmak veya kısa vadede hızlı sonuçlar elde etmek isteyenlerin tercih edebileceği en iyi yollardan biridir. SEO çalışmalarına nazaran daha az zahmetli olan Arama Motoru Pazarlamacılığı (Search Engine Marketing), zamandan tasarruf sağlamanız konusunda ve aynı zamanda hedef kitlenizin aradığı anahtar kelimeler doğrultusunda, karşılarına markanızın ürün ve hizmetlerinin çıkmasına olanak tanır.

Arama Motoru Reklamları Nedir?

Arama Motoru Reklamları (PPC, Search Engine Advertising veya internet arama reklamları olarak da bilinir), belirlediğiniz anahtar kelimeler doğrultusunda, yapılan aramalar sonucu, reklamınızın organik sonuçların üzerinde; ilk sayfada çıkmasını sağlar. Bu sistem, tıklama bazlı ödeme (PPC) alınması şeklinde çalışır. Kullanıcı reklama tıklamadığı takdirde herhangi bir ücret de ödemez.

Hedef kitlenize ulaşmak için, online görüntülü reklamlar veya televizyon reklamlarına kıyasla, arama motoru reklamlarının daha popüler olmasının bazı nedenleri vardır. Örneğin, yerel aramalarda yapılan bir sorguya ilan vererek ön plana çıkabilir ve yakınınızdaki potansiyel müşterileri kendinize çekebilirsiniz. Ayrıca, kampanya oluştururken, reklamın tıklama başına maliyetine sınır koyarak bütçe optimizasyonu da sağlayabilirsiniz.

Arama Motoru Reklamları Bileşenleri

Arama motorlarında kullanıcılar bir ürün satın almak veya bir hizmeti araştırmak için girdikleri kelimeler ile niyetlerini su yüzüne çıkarmış olurlar. Bu noktada, arama motoru reklamlarında oluşturulan doğru hedefleme ile yapılan kampanyalar iyi dönüşümler sağlayabilir. Online (çevrim içi) reklam verenler, seçilen anahtar kelimelere teklif verme olanağına sahiplerdir. Bu sayede, reklamlarında yer verdikleri ürünleri veya hizmetlerini potansiyel müşterilerinin karşısına daha doğru şekilde çıkarmış olurlar.

Arama motoru reklamların bileşenleri:

  • Başlık: Anahtar kelimeyi içermelidir. Konu ile alakalı ve dikkat çekici olmalıdır. Çünkü başlık, büyük yazılması sebebiyle dikkat çekici bir etkendir.
  • URL: Tıklanan reklam sayesinde, sayfanıza yönlendirecek olan bu adres ile kullanıcılar, landing page (tıklama sonrasında ekranda açılan sayfa) konusunda fikir sahibi olurlar. Yeşil renktedir ve başlığın hemen alt kısmında yer alır.
  • Açıklama yazısı: Ürün veya hizmetinizle ilgili önemli ayrıntıları vurgulamak için kullanılan ve reklamınıza tıklaması için kullanıcıyı ikna etmenizi sağlayan önemli bir alandır.

Reklam kampanyanızdan iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız, bu bileşenleri bir arada ve doğru şekilde kullanmalısınız. Unutmayın! Tıklama sonrası doğru çalışmayan bir site ile karşılaşan kullanıcı, hemen sitenizden ayrılır. Böyle bir durumda reklam bütçenizi boşuna harcatmış olursunuz. Dolayısıyla, SEO çalışmalarını hiçbir zaman göz ardı etmemeniz gerekir. Kampanya öncesinde, sitenizin ve tıklama sonrası açılacak olan sayfanızın doğru çalıştığından emin olmalısınız. İyi hazırlanmış bir arama motoru reklam kampanyası sayesinde, potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşır, iyi dönüşüm oranlarına sahip olabilirsiniz.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?