BlackBerry’den Siber Güvenlik Hamlesi: Cylance


Optimist Hub Team 17/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


BlackBerry'den Cyber Security Alanında Büyük Bir Hamle: Cylance

Blackberry en çok klavyeli telefonları ile tanınıyor ancak son yıllardaki düşüşleri firmayı özellikle siber güvenlik olmak üzere girişim servislerine yöneltti. Bu strateji, Blackberry bugün yapay zeka temalı siber güvenlik firması Cylance’i 1.4 milyar dolara bünyesine kattıktan sonra daha büyük bir adım attı.

Business Insider geçen hafta böyle bir anlaşmanın yakın olduğunu raporlamıştı ve bugün BlackBerry’nin tam miktarı ödemesi ile beraber bu haber kanıtlanmış oldu. Cylance’in bünyeye katılması BlackBerry’nin yaptığı en büyük anlaşmalardan biri ve Şubat 2019 yani Blackberry’nin şimdiki finansal yılının bitimine kurulu. Cylance, BlackBerry içerisinde ayrı bir bölüm olarak işleyecek. Şirket, gelecekte Cylance teknolojisini Spark platformu ile birleştirmeyi planlıyor.

Business Insider’ın raporuna göre BlackBerry araya girmeden önce Cylance, halka açılmayı planlıyordu. Bu, BlackBerry’nin Cylance’i bünyesine katmayı ne kadar çok istediğini ortaya koyuyor.

Cylance, 2015 yılında eski McAfee/Intel ikilisi Stuart McClure ve Ryan Permeh tarafından kuruldu. Cylance, kendini müşterilerine karşı olan tehlikeleri tespit edip analiz etmek için yapay zeka, makine öğrenimi ve daha birçok teknolojiyi kullanarak diğer şirketlerden ayırdı. Şirket, Blackstone, DFJ, Khosla Ventures, Dell Technologies ve KKR gibi şirketlerden yatırımcılarla görüşmek için yaklaşık 300 milyon dolar harcadı. Cylance, İrlanda, Hollanda ve Japonya’da uluslararası ofisleri olan Irvine, California merkezli bir firmadır.

BlackBerry Siber Güvenlik Yatırımı Cylance

BlackBerry’nin CEO’su John Chen bir açıklamasında “Cylance’in yapay zeka ve siber güvenlikteki önderlikleri bizim özellikle UEM ve QNX olmak üzere tüm portfolyomuzu tamamlıyor. İnanıyoruz ki Cylance’in bizim gizlilik, güvenli mobilite ve yerleşik sistemler konularındaki güvenilirliğimize katacakları BlackBerry Spark’ın* nesnelerin girişimini (Enterprise of Things) gerçekleştirmesini kaçınılmaz kılacaktır.” diye belirtti.

Chen, BlackBerry’nin girişim servislerine yönelik hareketlerini, finansal holding firması olan Fairfax’ın şirketi devralmasından sonra 2013 yılında başa gelişinden beri tahmin ediyordu. Chen ilk katıldığında hisse senedi 6.51 dolardı ve Ocak ayında 12.66 dolar ile zirve yapmıştı. Bu yıl, gelişimin bir kısmı silinse de Chen şirket bir zamanlar dünyanın en iyi mobil markalarından biriyken, kendine potansiyel olarak 10 yıllık görev süresi kazandıran en az 2023 yılına kadar Blackberry’de en üst rolde kalmayı kabul etmişti.

*BlackBerry Spark, şirketin tanımına göre ultra güvenli hiperbağlantı için oluşturulan tek “Enterprise of Things” platformu.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://techcrunch.com/2018/11/16/blackberry-continues-its-cybersecurity-push/)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. Barış

    BlackBerry için tarihte silinmeye başlıyor dediğimiz zamanlarda bizi şaşırtan hamleler yapmayı başarıyor. Detaylı makaleniz için çok teşekkür ederim. Sevgiler. 🙂

  2. Tıpkı Nokia gibi, asla hafızalardan silinmeyecek bir marka ve bizce hala fonksiyonel 🙂
    Geri bildirim için teşekkürler @Barış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?