Google Görüntülü Reklamlar Nedir?


Optimist Hub Team 22/07/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Google görüntülü reklamlar (Display Ads), kullanıcıların internette video izlerken, Gmail’de maillerini kontrol ederken veya internet sitelerinde herhangi bir işlem yaparken karşılarına çıkan görsel veya zengin medya (video, vektör, animasyon vb.)  unsurlarını içeren reklam türleridir.  Google’a ait olmayan bu reklamlar, ağ sisteminde yer alan sitelerin reklam pencerelerinde ek olarak görüntülenir.

Görüntülü Reklam Kullanma Amaçları

Görüntülü reklam kampanyaları markanızla alakalı olan, ürünlerinize ilgi duyan ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıların karşısına çıkar. Bu sistem arama motoru reklamları ile karşılaştırıldığında, satın alma döngüsünü sağlayabilmek için, potansiyel müşterileri yakalama olasılığı bakımından daha yüksektir.

Bu tip reklam kampanyaları oluşturarak, hedeflediğiniz amaç doğrultusunda reklam yayınları yapabilirsiniz.

Bu Sistemin Amaçları:

  1. Marka bilinirliğini arttırmak,
  2. Var olan müşterilerin bağlılığını güçlendirmek,
  3. Satış odaklı olmak,
  4. Potansiyel müşterileri çekmektir.

Görüntülü reklamlar, marka bilinirliğini arttırmak ve farklı işletmelerin kapsamına girebilmek için önemli bir dijital pazarlama kanalı oluşturur. Çünkü, yayınlanan reklamlar potansiyel müşterilerin gezindiği sitelerde karşılarına çıkacaktır. Bu reklamlar sayesinde ürününüz ve markanız göz önünde olur.

Uygulayacağınız çeşitli kampanyalar ve reklamlarla, müşterilere ulaşma yöntemlerini özelleştirebilirsiniz. Hedefleme seçenekleriyle de vermek istediğiniz mesajı müşteri kitlesine göre konumlandırabilirsiniz. Bu seçenekler, kullanıcıların markaya yakınlığı ve pazarlama konusundaki düzenlemeler gibi örnekleri içermektedir. Otomatik hedefleme seçeneği sayesinde, bu ekosistem içerisinde, işletmeniz açısından neyin daha uygulanabilir olduğunu keşfedebilirsiniz. Bu hedefleme işlemi, Google görüntülü reklamların size sunduğu hizmetler arasında yer almaktadır.

Görüntülü Reklam Tipleri

Kullanıcılarla benzersiz bir etkileşimde bulunabilmeniz için, Google size birden fazla reklam seçeneği sunmaktadır. Hedeflemenize göre uygulayacağınız reklam türü son derece önemlidir. Görsel işlerle alakalı işletmeniz için yazı ağırlık bir reklam kampanyası oluşturmanız yanlış bir yöntem olacaktır.

Duyarlı Görüntülü Reklamlar

Bu tip reklamlar native reklam (yerli reklam) olarak adlandırılır. Yani, sitenizin yazı fontları ve düzeniyle aynı şekilde yer alır. Bu tip bir reklam çeşidi kullanıcının erişim sağladığı cihaza göre otomatik olarak ölçeklendirilir.

Gmail Reklamları

Kullanıcıların Gmail hesaplarında, en üst sekmede bir mail gibi konumlanır, genişletilebilir türlerdir. Reklama tıkladığınız takdirde sizi ilgili sayfaya aktarır.

Etkileşim Reklamları

Video veya resimler aracılığı ile, Youtube gibi görüntülü reklam ağı sağlayan platformlarda, kullanıcı etkileşimi ile işleyen bir sistemdir.

Yüklenen Resim Reklamları

Reklam öğelerini kendiniz paylaşarak daha fazla kampanyada kontrol sahibi olabilirsiniz. Bu görselleri yükleyerek, cihaza duyarlı hale getirebilir veya yeniden pazarlama faaliyetlerinizde kullanabilirsiniz.

Sonuçlara Ölçümleme

Google ADS sayesinde uyguladığınız reklam kampanyasının performansını ve dönüşümlerini ölçümleyebilirsiniz. Hangi sitelerde yer aldığını, en çok ne zaman, nerelerde tıklandığını veya hangi sitelerden gelen trafikle dönüşüm sağladığını görebilir; sonraki oluşturacağınız kampanyalarınız için fikir sahibi olabilirsiniz.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?