Mobil Pazarlama Nedir?


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Hangi sektörde iş yapıyor olursanız olun kendinizi hedef kitlenize tanıtmanız gerekir. Sokaklarda yürürken, cafede arkadaşlarıyla otururken hatta sinema da bile gözünü cep telefonlarından ayıramayan hedef kitlenizin artığı bugünlerde; onları yakalamanın en etkili yollarından biri mobil pazarlamadır.

Mobil pazarlama; hedef kitleniz ile interaktif olarak bağ kurmanızı ve ilgi alanları analizi ile nokta atışı yaparak iletişiminizi daim tutmanızı sağlar. SMS, uygulama ve lokasyon tabanlı pazarlama, QR kod ve mobil görsel reklamları mobil pazarlama araçlarından bazılarıdır.

Cep telefonuyla pazarlamanın tarihi 2000’li yılların başına dek uzanır. SMS mesajlarının popülerleşmeye başlamasıyla; şirketler müşterilerinin telefon numaralarını kaydedip, reklam ve duyurularını bu vasıtayla yapmaya başlarlar. Zaman içinde gelişen bu pazarlama usulü, gelişen mobil cihaz teknolojisiyle birlikte farklı bir boyut kazandı. Müşteriyle birebir iletişimde çok önemli katkıları bulunan ve diğer interaktif pazarlama metotları arasında etkileşimi en yüksek olan bu pazarlama usulünde takip edilmesi gereken önemli adımlar var.

İlk olarak şu bilinmeli ki; mobil pazarlama bir seçenek değil zorunluluktur. Cep telefonlarının neredeyse bedensel bir organ haline geldiği günümüzde, ticari bir işletmenin mobil pazarlamayı ihmal etmesi büyük bir hata olur.

Mobil pazarlama yapacaksınız; müşterilerinizin satın alma eğilimlerini iyi hesaplayıp, ona göre bir strateji geliştirmelisiniz. Reklam mesajlarınız olabildiğince kısa ve net olmalı. Okuyanın hızlıca anlayacağı bir dille yazılmalı.

Bütün metni büyük harfle yazmanız, itici bir etki yaratır. Böyle bir yanılgıya düşmeyin. Mesajın içeriğinde kendinizi ve markanızı özellikle tanıtın. Mesajlarda gereksiz görsel kullanarak, açılmalarını zorlaştırmayın. Çünkü müşteri her zaman bırakma eğiliminde olduğu için, mesajı okumaktan vazgeçebilir.

Mesajlar kişisel bir dille yazılmalıdır. Hatta müşteriye adıyla hitap etmek her zaman fayda sağlar. Bunun yanında bütün mobil cihazlarla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Link ile yönlendirdiğiniz sitenizin mobil cihazlarda kolaylıkla kullanılabiliyor olmasına özellikle dikkat edin.

Mesajlarınızın zamanlamasını doğru ayarlayın. Tatil günlerinde, çok erken veya çok geç saatlerde mesaj atmayın. Bu hata; reklamlarınızın ve kampanyalarınızın yarardan çok zarar getirmesine sebep olur.

QR kodlara önem verin. Bu kodlar hem müşteri hem de sizin açınızdan büyük kolaylıklar sağlar. Eğer QR kod yaratmak gibi bir kapasiteniz yoksa merak etmeyin; birçok ücretsiz QR kod yazma sitesi var. Burada en çok dikkat edeceğiniz hususlardan birisi de; kodlarınızın tarama sürelerini olabildiğince kısa tutmanız.

Mobil pazarlama dikkat, süreklilik ve doğru planlama isteyen bir iştir. Günümüzde ticaretin vazgeçilmez unsuru haline gelen bu yönteme gereken önemi vermek gerekli ve elzemdir.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?