Instagramda Ticaretin Püf Noktaları


Optimist Hub Team 28/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Instagram’da Satış Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Instagram; sosyal medyaya çağ atlatan bir oluşumdur... Fotoğraf ve video paylaşmayı birçok insan için ekmek ve su mertebesine eriştiren uygulama; kurulduğu 2010 yılından beri kullanıcı sayısını ve popüleritesini her geçen gün arttırıyor. Dünya çapındaki 1 milyarı aşkın aktif kullanıcısıyla, insanlığın ortak belleğindeki yerini almış durumdadır. Bir yerde atası konumunda olan Facebook’a göre daha kişisel ve görsel ağırlıklı paylaşımların alanı olarak yola çıkan Instagram; zaman içinde bu özelliğini  yitirerek daha ticari bir konuma erişti. Tabi bu durum Instagram’ı sadece hayatı ve anları paylaşmak isteyenler için değil; aynı zamanda e-ticaret ile ilgilenen girişimciler için de cazip hale getiriyor.

Instagram’dan satış yapmak için atmanız gereken bazı temel adımlar vardır. Bu mecradan yapılacak e-ticaretin alfabesi niteliğindeki bu adımları A‘dan Z’ye sizlerle paylaşacağız:

 

  • Kurumsal Bir Hesabınız Olsun

Öncelikli olarak ürettiğiniz veya satışını yaptığınız ürünler için şahsi hesabınız dışında özel bir hesap açın. Hesapta kullanacağınız dil; hem kurumsal hem de samimi olmalı. Tabi samimiyetin dozunu doğru ayarlamalısınız; her ne kadar Instagram’da da olsanız, profilinizi işyerinizin vitrini veya tezgahınız gibi düşünmelisiniz. Bütün  bunların yanında ticaretini yaptığınız veya ürettiğiniz ürünlerin neler olduğunu açık bir dille belirtmeniz gerekli.

İnsanlarla paylaşacağınız iyi bir başlangıç hikayesi ve özgünlük sizi öne çıkarır. Özellikle sosyal medyadan ticaret yapmanın önemli bir unsuru olan ağızdan ağıza pazarlama, yani Word of Mouth (WOM) için bu iki unsurun büyük etkisi var. İnsanların ürünlerinizi birbirlerine tavsiye etmeleri için; ‘’bu işe başlamaya nasıl karar verdiğinizin hikayesi’’ tahmin ettiğinizden çok daha etkilidir.

 

  • Etkileyici Görseller

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi, her sosyal medya uygulamasının da kendine göre kuralları vardır. Instagram görsel ağırlıklı bir platformdur. Bir kişinin ürününüzü beğenmesi için önce onun fotoğrafını veya videosunu beğenmesi gerekmektedir. Görsel kalitesi arttıkça satışların da artması kaçınılmaz olur.

Tabi sadece estetik güzellik yeterli değildir. Aynı zamanda görsellerin özgün ve güncel olması da gereklidir. Güzel ama sıradanlaşmış fotoğraflar kitle için dikkat çekicilikten ve cezbedicilikten uzaktır. Yani Instagram’da güzel özgün olmadıkça, güzele güzel denmiyor.

 

  • Hashtaglerin Gücü

Doğru hashtagi doğru biçimde kullanmak; kitlenizi arttıracağı gibi, ihtiyaç sahibi müşterilerin de profilinize yönelmesini sağlar. Çok kullanılan hashtaglerin gücü yadsınamaz; fakat sırf çok kullanılıyorlar diye alakasız hastaghler kullanmanızın hiçbir faydası olmaz. Üstüne üstlük bu durum; uzun vadede size zarar verecek, imajınızı zedeleyecek bir tavırdır. Sonuçta hastagh kullanmış olmak için değil, sonuç için oluşturulur.

 

  • Diğer Hesaplarınızla Bağlanın

Ürün satışını tek platformdan yapmak, 4K bir televizyonu tek kanallı kullanmak gibidir. Mutlaka Facebook’da, hatta Twitter’da satış için açılmış hesabınız olsun ve hesapları birbirlerine bağlayın. Bu kitlenizi arttırmanız ve daha çok kişiye ulaşmanız için hem gerekli hem de zorunludur.

 

  • Site Açın

Ürün sayınız ve çeşitliliğiniz arttıkça, ürünlerinizi koyacağınız özel bir siteye ihtiyaç duyacaksınız. Kaliteli bir e-ticaret sitesi, bir yerden sonra önemli bir gereklilik haline gelecektir. Sitenizin linkini Instagram profilinizdeki her paylaşımda belirtmeli, sitenizin ve Instagram hesabınızın güncellenmesine aynı şekilde önem vermelisiniz.

 

  • Reklam Verin

Ayırmış olduğunuz bütçenin bir miktarını mutlaka reklam için de kullanacaksınız. Facebook Ads üzerinden vereceğiniz reklam, aynı zamanda Instagramda’da görülecektir. Reklam için en güzel görsellerinizi en doğru şekilde seçmelisiniz. Reklamlar net, tanıtıcı ve doğru hedef kitleye ulaşacak nitelikte olmalıdır.

 

  • Müşterinizin Memnuniyetini Paylaşın

Müşterilerinizin sizden duyduğu memnuniyeti paylaşmanız; pozitif ve güçlü bir etki yaratacaktır. Müşterilerinizi tam anlamıyla ‘’velinimet’’ haline getirecek olan bu hareket; gelecekteki potansiyel müşterilerinizin güvenlerini kazanmanıza ve kafa karışıklıklarını gidermenize sebep olacaktır.

 

  • Influencerların Gücü

Instagram ile beraber güçleri yadsınamaz şekilde artan influencerlar ile ürünlerinizi tanıtmak, size çok önemli geri dönüşler sağlar. Ancak ürünlerinizi kullanacak olan; bir yerde kanaat önderi niteliğindeki bu kişileri doğru belirlemek gerekiyor. Ürünlerinizin hitap etmesini amaçladığınız kitleyle, ürünlerinizi deneyen influencerın kitlesinin uyum içinde olması önemlidir.

 

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?