Instagram Daha Kaliteli Bir Platform Hedefliyor


Optimist Hub Team 01/10/2019
12/10/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Instagram, içerik üreticilerini teşvik etmek ve IGTV’nin YouTube’a daha ciddi bir rakip olabilmesi adına yeni bir girişimde bulundu. İnsanların platformda daha aktif olmasını ve daha kaliteli içerikler paylaşmasını hedefleyen Instagram, “Creators” (Yaratıcılar) adlı sadece bu amaca yönelik bir hesap açarak kullanıcılarını bazı ipuçları ve yenilikler hakkında bilgilendirmek istiyor.

YouTube’dan Uzaklaşan Kitleye Ulaşmak Amaçlanıyor

Platform, kendi bünyesinden seçtiği bazı popüler içerik üreticilerinin de katılımıyla kullanıcılarını nasıl daha kaliteli içerikler üretebilecekleri, hangi ekipmanları ya da ses efektlerini ne şekilde kullanmaları gerektiği gibi konularda bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Instagram'ın Creators hesabı

Hesap aynı zamanda bir FAQ (Sıkça Sorulan Sorular, veya kısaca SSS) sayfası olarak da hizmet vermekte; zira Creators’ın paylaştığı ilk story (hikaye) hesap doğrulama, yayın akışı algoritması ve yorum filtreleme konularıyla alakalıydı.

Platformun, video kanadı olan IGTV’ye odaklandığı bilgisini az önce vermiştik. Instagram’da içerik şefi ve yaratıcı ortak rolündeki Justin Antony, ortaya çıkmasını umdukları yeteneklerde, özellikle IGTV platformunda, Creators vasıtasıyla bahsettikleri kıstasları iyice benimsemiş olmalarını beklediğini ifade etti.

Şu ana kadar üretilen içeriklerin video düzenleme ipuçları ve araçlarıyla ilgili olması elbette ki şirket adına mantıklı. Neden diye soracak olursanız, son zamanlarda genç yaştaki yaratıcı bireylerin giderek YouTube’dan uzaklaşmaya eğilim gösterdiği cevabını verebiliriz.

Instagram İçerik Üreticilerinin Sorunlarına Kulak Veriyor

Önemli bir diğer husus ise insanların sadece laf olsun diye içerik yaratmak istemediği gerçeği. Bu işe en istekli insanlar genelde bu yoldan bir kariyer takip edip para kazanmayı hedefliyor. Instagram şimdiye kadar hiçbir kullanıcısına doğrudan para vermedi ama Justing Antony’nin bir haber sitesine verdiği demeçte IGTV’nin şirket adına direkt olarak para akışı gerçekleştirecekleri ilk platform olacağını duyurdu. Ama bununla birlikte henüz platformun istedikleri olgunluğa kavuşmadığını ve kullanıcıların içerik üretmeye devam etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Instagram kullanıcılarının tükenmişlik sendromu sorunu

© rangeweb

Gelgelelim içerik üreticilerinin umursadığı tek mevzu para da değil. İnternet zorbalığı, ruhsal sağlık ve tükenmişlik sendromu gibi durumlar içerik üreticilerini zor durumda bırakan diğer konuların başında geliyor. Instagram’ın ürün pazarlama müdürü Brooke Özaydınlı, Creators hesabının para kazanma yolları dışında bahsettiğimiz bu negatif konulara da değineceğini belirtti. Bunun için de yine popüler içerik üreticilerini aracı olarak kullanmayı düşündüklerini belirten Özaydınlı, başarılı üreticilerin bu gibi durumlarla nasıl baş ettiklerine dair içgörülerini paylaştıkları içerikler olacağını duyurdu.

Özaydınlı durumun bilincinde olduğunu belirtmek adına bir içerik üreticisiyle karşılaşmasından bahsetti: “Geçtiğimiz Nisan ayında Los Angeles ofisimizde komedyen Waheed’le karşılaştım ve sağlığından gerçek anlamda endişe duydum. Sponsorlar aracı olmadığı sürece, içerik üretmekten tatile çıkmaya vakit bulamadığını söyledi. Bu hiç de iyi değil!”.

Yaratmaya istekli bireyler için kaliteli içerik üretmeye yönelik incelikleri ve platforma dair yeni özellikleri öğrenebilecekleri resmi bir hesap yararlı olacaktır. Ama bunun yanı sıra bahsettiğimiz olumsuzluklara dair hem üreticiler hem de kullanıcılar adına elle tutulur çözümler üretilmemesi şirketin asıl girişimlerinin değerini düşürecektir diye düşünüyoruz.

İleri Okuma Kaynakları:

https://techcrunch.com/2019/09/30/instagram-launches-a-creators-account-to-encourage-more-creation/

https://www.theverge.com/2019/9/30/20887654/instagram-creators-account-igtv-monetize-incentive-longform-video

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?