Gizliliği Önemseyenler İçin 4 Arama Motoru Önerisi


Optimist Hub Team 10/06/2019
25/10/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Gizliliğinizi Koruyabileceğiniz Arama Motorları

İnternette aradığınız bilgiye ulaşırken anonim olmak çoktan geride kaldı. Google çerezler sayesinde kişilerin arama alışkanlıklarından raporlama yapıyor. Böylece bir çok reklama maruz kalabiliyorsunuz. Günümüzde kullanıcı verilerinin gizliliği silikon vadisinin gündemindeki konu olmaya başladı. GDPR gibi yasal düzenlemelerin oluşturulmasının yanı sıra siyasi kulvarda da teknoloji şirketlerinin bu verilerin güvenliğini yeteri kadar sağlayamadığı ve gizlilik ihlallerine sebebiyet verdiği uzun zamandır bilinen bir gerçek diyebiliriz.

Son kullanıcılar da artık bu konuda ciddi bir hassasiyet göstermeye başladılar. Bu yüzden verilerini pazarlamayan ya da gizliliğe önem veren hizmetleri tercih ediyorlar. Eğer siz de gizliliğe önem veren kullanıcılardansanız, sizler için derlediğimiz arama motorları listesine bir göz atmanızı öneririz.

DuckDuckGo

Etik arama motorları listesinde en ön sıralarda yer alan DuckDuckGo, kişisel bilgilerinizi biriktirmiyor ve paylaşmıyor. Aynı şekilde bu etik arama motorunun arama geçmişinizi depolamadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Böylelikle bu arama motorunu kullananlar, reklamların hedefi olmaktan kaçınabilirler. Diğer arama motorlarının gizli pencerelerde dahi sizi izlediğini belirten Duckduck.go gizliliğini geri almak isteyenler için harika bir seçenek diyebiliriz.

 

DuckDuckGo

SearX

Bir metasearch motoru olan Searx, aslında temelde kullanıcılara diğer arama motorlarının sonuçlarını topluyor ve listeliyor. Ancak bu işlemi yaparken arama alışkanlıklarınızı gözleyerek sizin arama profilinizi çıkarmıyor. Kullanıcı verilerini depolamayan Searx, üçüncü partilerle herhangi bir veri paylaşımında da bulunmuyor.

 

SearX

Ecosia

Etik arama motorları listesinde DuckDuck.go’dan sonra en öndeki isimlerden biri de Ecosia’dır. Özellikle çevreci yaklaşımı nedeniyle bilinirlik elde eden bu arama motoru, elde ettiği gelirler ve gelir modelleri konusunda farklı bir konsepti bulunuyor. Elde ettiği kar ile ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları yapan Ecosia, verilerinizi de reklamverenlerle paylaşmıyor. Tüm aramalarınızı 1 hafta içinde anonimleştiren Ecosia, üçüncü parti takip teknolojilerini de kullanmaktan kaçınıyor.

 

Ecosia

StartPage

Şirket kendisini “Dünyanın en gizli arama motoru” olarak tanımlamaktadır. StartPage, bu hizmeti sağlamak için Google’a arama sonuçlarını kayıt ve takip teknolojilerinden sterilize - arındırılmış bir şekilde sunması için ödeme yapıyor. Böylece en kaliteli arama sonuçlarını sunabilirken, gizliliği korumayı da sürdürüyor.

 

StartPage

 

İleri Okuma Kaynağı:

https://webrazzi.com/2019/03/28/gizlilige-onem-verenler-icin-etik-arama-motoru-alternatifleri/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?