Instagram Hesabınızı Arama Motorlarına Göre Optimize Etmenin Yolları


Optimist Hub Team 18/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Instagram, dijital pazarlamacıların yararlanabileceği güçlü bir platform. Doğal olarak, çok kanallı pazarlama stratejileri ile ilgilenenler; Instagram hesaplarının, Instagram dışında da pazarlanması gerektiğini bilirler.

Ancak ilginçtir ki, Instagram hesaplarını arama sonuçlarına indekslemek çok kolay değildir. Bunun sebebi, çoğu Instagram kullanıcısının kendilerini tanıtmak ile ilgilenmemeleri ve işin aslı Instagram, arama motorlarının Instagram resimlerinizi indekselmesini engelliyor. Profillerin kendileri hala indekslenebilir ancak görseller indekslenemez. Bu, arama motorlarından Instagram hesapları için ek trafik sağlamayı uman pazarlamacılar için büyük fakat aşılabilir bir sorun. Şimdi, Instagram hesabınızı arama motorları için nasıl optimize edebileceğinizden bahsedelim.

Hesabınızın herkese açık olduğundan emin olun

Instagram profilleri ilk açıldığında herkese açık konumda oluyor yani herkes sizin profilinizi ve içeriğinizi görebilir. Bu bir pazarlamacı olarak tabi ki sizin istediğiniz şey. Yine de gizlilik ayarlarını tekrar gözden geçirmenizde ve değişmediğini kontrol etmekte fayda var.

Instagram için sosyal profil şeması oluşturun

Google, schema.org kullanarak hangi sosyal medya profillerinin size ait olduğunu göstermenize izin veriyor. Eğer markanız Bilgi Grafiği’nde (Knowledge Graph) kart alırsa sosyal medya profilleriniz şirket bilgilerinizin altında görünecektir. Sosyal medya profillerinizde Instagram hesabınızın da ekli ve görülebilir olduğundan emin olun.

Instagram adınızda en önemli anahtar kelimenizi bulundurun

Instagram sayfanızın başlığı, profil bilgilerinizden faydalanılarak otomatik olarak şöyle oluşturulacaktır:

İsim (@kullanıcı adı) • Instagram fotoğrafları ve videoları

Profil adınızda en önemli hedef anahtar kelimenizi bulundurmak, Instagram başlık etiketlerinizde bu anahtar kelimeyi görünür kılmanın tek yolu. Buraya anahtar kelime sıkıştırmak yerine sizin markanız ve kullanıcılarınız için daha uygun bir yöntem olarak isminizi basitçe değiştirin. Örneğin, "A’nın Dükkanı" yerine "A’nın Kırtasiye Dükkanı" ismini kullanarak markanızın ne üzerine yoğunlaştığını belli edebilirdiniz.

Instagram Hesabınızı Arama Motorlarına Göre Optimize Etmenin Yolları

Biyografinizi özelleştirin ve anahtar kelimelerle zenginleştirin

Profilinizi editlerken biyografinizin de arama sonuçları için optimize edildiğinden emin olun. Instagram biyografiniz Google’ın meta tanımlamalar limiti gibi maksimum 150 karakter ile sınırlı. Biyografi kısmında etiket kullanarak anahtar kelime yazabilirsiniz. Instagram etiketleri, sizi aynı etiket kullanılarak paylaşılmış gönderilere yönlendiren tıklanabilir bağlantılardır.

Ayrıca beraber çalıştığınız başka markalar veya influencerlar varsa o hesapları @kullanıcı adı şeklinde ekleyerek tıklanabilir bağlantılara dönüştürebilirsiniz.

Biyografiler, html olarak işlenir ve arama motorları tarafından taranabilirler. Bu sebeple, biyografinizde etiketler dışında da bir kaç kelime bulundurmak iyi bir fikir olabilir. Kim olduğunuzu ve ne hakkında olduğunuzu mümkün olduğunca açık bir şekilde ifade edin.

Profilinizi editlerken ayrıca İnternet sitesi kısmında markanızın internet sitesinin URL’sinin bulunduğundan emin olun. Bu bağlantı takip edilemese de, ihmal edilmemesi gereken bir yönlendirilmiş trafik kaynağı olarak görev görüyor.

Görsel açıklamasına önem verin

Instagram görsel açıklamalarına meta tanımlamalar gibi davranıyoruz ancak bu açıklamaları daha çok başlık etiketi gibi görmeliyiz. Çünkü Instagram, gönderiniz için bir sayfa oluşturduğunda başlık etiketi gönderi açıklamasını da içeriyor.

Direkt olarak Instagram gönderilerinize bağlanın

Bu, Instagram profilinizi optimize etme sürecinin en önemli adımı.

Instagram web uygulaması büyük ölçüde JavaScript’e gömülü ve bu Google’ın Instagram profilinizdeki bireysel gönderilerinize bağlı linkleri gerçek linkler olarak saymaması anlamına geliyor.

Sadece Instagram profilinizi tanıtarak bireysel gönderilerinizi tanıtamazsınız. Arama sonuçlarında insanların bu gönderileri bulmasını istiyorsanız, onları direk gönderiye yönlendirecek bağlantıları kullanmalısınız.

Instagram SEO dostu bir platform olmasa da, bu ekstra adımları atmak Instagram profilinizi ve gönderilerinizi arama sonuçlarında görünür kılacaktır.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://searchenginewatch.com/optimize-instagram-account-search-engines)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

3 yorum

  1. Meryem

    Instagram post paylaşımlarında yapmış olduğumuz görsel açıklamalarda link kullanımına izin verilmemesi JavaScript’e bağlı olarak mı engelleniyor? İlginiz için teşekkür ederim.

  2. burak

    instagramın basit bir sosyal medya uygulamasından bir ticaret alanına dönüştüğü bugünlerde oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş. ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?