İş Hayatında Verimli Çalışmanın 5 Yolu


Optimist Hub Team 22/08/2019
23/08/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


İş hayatında verimli olmak için çoğu insan çeşitli yollar dener. Hatta bu konuda motivasyon ya da verimli çalışma eğitimlerine katılırlar. Bir hedef belirlemeden yola koyulmak verimli olamamanın en temel etkenlerinden biridir. Aynı zamanda kişinin yaptığı işe karşı ilgisinin olmaması da verimini düşürmektedir.

Verimli Çalışmanın Anahtarı

Yapılacaklar listenizde bitiremediğiniz, hatta listeye daha çok şey eklediğiniz günler oldu mu? İş hayatında üretken ve verimli olmak çoğu zaman zor olabilir. Zamanınızı, üretkenliğinizi arttıracak şekilde yönetmek burada kilit noktadır. Ancak bu meseleyi başarmak için genellikle nereden başlayacağınızı kestirmek zordur. Kim olursanız olun veya ne iş yapıyorsanız yapın, yönetmeniz gereken tam 24 saat var. Unutmayın bu saatleri verimli kullanan kişiler başarılı olabilir. Şimdi gelin çalışma veriminizi ve disiplininizi nasıl geliştireceğinizi inceleyelim.

1. Birden Fazla Görevle Uğraşmayı Bırakın

Tek seferde birçok işi yaparak, özellikle basit ve ufak işlerde, dikkatleri çekebilir, cazip gözükebilirsiniz. Ancak bu şekilde uzun vadede başarılı olmanız zordur. Nero bilim profesörü Earl K. Miller'a göre aynı anda birçok görevi yerine getirmek insanların verimi için mümkün olmayan bir davranıştır. Öğlen yemeği yerken hem telefon görüşmesi yapıp, aynı zamanda sunum hazırlamak doğru bir davranış eğildir. Bu sebeple tek seferde bir göreve odaklanmalısınız. Böylelikle elinizdeki işleri daha verimli ve daha hızlı yerine getirebilirsiniz.

2. Aralar Verin

Uzun uzun çalışmak, daha çok görevi yerine getireceğiniz anlamına gelmez. Böyle yaparak çalışmaya ayırdığınız enerjinizi hızlı bir şekilde tüketirsiniz. Dolayısıyla bu durum verimliliğinizi düşürebilir. Araştırmalar, belirli aralıklarla molalar vermenin, kişinin konsantrasyonunu ve ruh halini pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Bir saat çalışmanızın ardından masa başından kalkın, 5 dakika ufak bir yürüyüş yapın veya taze kahveniz ile 10 dakikalık aralar verin.

3. Küçük Hedeflere Bölün

Bazen belirlediğiniz hedefler çok bunaltıcı ve yoğun gözükebilir. Takviminizde veya yapılacaklar listenizde gerçekleşmekte olan projelerin varlığının sizi strese sokmaması için, büyük işleri ufak görevlere bölerek daha rahat şekilde kontrol edilebilirsiniz. Böylece verimliliğinizi de arttırmanıza fayda sağlarsınız. Bir projenin yapılacaklarını genel hatlarıyla yazmak yerine, bunları ufak görevlere bölerseniz, hem günlük olarak neler yaptığınızı görmenizi hem de projenin ilerleyişini daha rahat takip etmenizi sağlayacaktır.

4. Yapılacak Görevleri Son Güne Bırakmayın

Atalarımız, bugünün işini yarına bırakmayın demiş. Genellikle nasıl yapacağımızı bilmediğimiz, kendimizi emin hissetmediğimiz konulardaki işleri son ana bırakma eğilimindeyizdir. Görevin bitirilmesi gereken gün geldiğinde ise göreve yeterince önem vermeyiz, hatta bazen yetiştiremeyiz. İşte, projelerin bitiş tarihinin uzaması, planlandığı şekilde gerçekleşmemesinin sebepleri buralarda yatıyor. Verilen görevi özümsemek, en iyi ne zaman ve nasıl çalıştığınızı anlamak, projedeki görevlerin zamanında yapılmasının anahtarıdır. Herkesin en verimli çalıştığı saatler aynı olmaz. Kimisi sabah kimisi de akşam daha verimli çalışır. Siz de önemli ve daha zor görevleri en verimli saatlerinizde gerçekleştirmelisiniz.

5. Parkinson Kuralını Uygulayın

Temel olarak Parkinson kuralı, bir görevi tamamlanacağı süre içerisinde bitirilmesi gerektiğini yoksa uzayacağını belirtir. Yani iki saatte bitirilecek bir işi tüm güne yayarsanız, bu görev sizin için karmaşıklaşmaya ve yorucu olmaya başlar. Görevi bitirmek için harcayacağınız ek zaman işin çıktısının kalitesine olumlu yönde etki etmekten ziyade gerginliği ve stresinizi arttıracaktır. Dolayısıyla bir işi ne kadar sürede bitireceğinizi kestirerek her göreve tahmini bitirme zamanı, tarihi vererek, zamanı daha verimli kullanarak çalışma veriminizi arttırabilirsiniz.

İleri Okuma Kaynakları:

https://www.forbes.com/sites/ashleystahl/2018/06/28/5-ways-to-increase-your-productivity-at-work/#4640ce772138

https://medium.com/personal-growth-lab/7-simple-ways-to-work-smarter-and-become-more-effective-788f05469470

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?