Başa Dönün

Facebook Etkileşiminizi Organik Yollardan Arttırmanın 3 Yolu


Figen Yüzbaşıoğlu 31/10/2018
15/11/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 3 dakikada okunabilir."

Facebook dünyada olduğu kadar Türkiye’de de en çok kullanılan mecralardan biri. Facebook, bu kadar popüler bir mecra olunca, markaların tüketicileriyle buluşmaları için de ideal bir buluşma noktası haline gelmesi de kaçınılmaz oluyor haliyle. İyi kurgulanmış bir sosyal medya stratejisi ve içerik pazarlaması ile de markalar, tüketicileriyle sıkı bir bağ kurarken, marka imajları için en doğru adımları yine bu sosyal medya üzerinden atabilmekte.

Facebook, özellikle markalar için harika bir iletişim noktası evet ama bir sorun var. Facebook, hayli kalabalıklaşan kullanıcı kitlesine daha iyi hizmet verebilmek adına mevcut yapısında sürekli güncellemeler yapıyor, algoritmasında değişikliğe gidiyor. Mesela yaptığı son algoritma değişikliği ile facebook, markaları ücretli reklam yapmaya mecbur bıraktır. Peki nedir bu algoritma değişikliği? Yapılan değişiklikle, marka içerikleri tüketicilere artık çok daha az görünmeye başladı. Bu da markaları ücretli reklama mecbur bıraktı.

Biz de tam bu noktada markanızın Facebook’ta organik olarak nasıl daha fazla etkileşim alabileceğinden bahsedeceğiz. Üstelik bu yöntemlerin hiçbiri için herhangi bir yere para ödemeniz de gerekmiyor.

Facebook'ta etkileşim nasıl artar?

1. Video İçerik Oluşturun!

Facebook’un kendi araştırmasına göre video içeriklerin diğer tüm içerik türlerine göre daha yüksek erişim ve etkileşim sağladığı görülmüş. Videoların niteliği markanıza göre değişebilir. Şirket kültürünüzü anlatan, ürün demosu, eğitici seriler ya da eğlenceli bir içerik olabilir. Bu tamamen markanızla ve vermek istediğiniz mesajla ilgili bir durum.

 

2. Doğal Tartışmalar Yaratın

Tartışma dedik diye aklınıza hemen insanları birbirine düşürmek gelmesin. Markanızı seven ve takip eden insanların birbirleri arasında iletişim kurabilecekleri bir konu yaratın mesela. Bırakın insanlar bu benzersiz ve çekici konu hakkında aralarında konuşsun, tartışsınlar.

 

3. Görsel Paylaşın

Facebook’un amacı kullanıcılarını Facebook’ta tutmaktır. Bu nedenle dışarıya link verdiğinizde Facebook’un kara listesine girmeyi de göze almanız gerektiğini unutmayın. Mesela bu tip paylaşımlarınızı görsel ile destekleyerek yapabilirsiniz. Görsel içeriğin diğer içeriklere kıyasla %87 daha fazla etkileşim aldığı bir yapıda görsel kullanarak facebook algoritmasının olumsuzluklarını tersine çevirebilirsiniz.

Bu makale faydalı mıydı?
 
405 Okunma   41 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir