Türkiye’deki Markaların 2018 SEO Karnesi


Optimist Hub Team 25/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Brands & Clicks Markaların SEO Karnesini Verdi

Brands & Clicks’in, Türkiye’nin 2018’de SEO konusunda performansı en iyi olan markaların listelendiği bir rapor hazırladı. Raporunda sektörel olarak markaların Google Arama Hacmi, MOZ ve ahrefs domain otoritesi, Semrush ve Alexa sıralaması gibi alanlarda sergiledikleri performansı listeyen Brands & Clicks gerçek anlamda bir karne çıkarmış oldu.

Bu rapora aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://brandsclicks.com/2018-sektorel-bazda-seo-analiz-raporu/

Online Bilet Sektörü

Rapora göre Online Bilet sektöründe "Enuygun" MOZ’da yüzde 51 ile yer alırken, "biletall" ahrefs’te yüzde 60 boy gösteriyor. Google arama hacminde ise "Skyscanner", 673 bin ile tüm rakiplerine büyük bir fark atarak listenin başında hakimiyet kuruyor.

Google PageSpeed Mobil’de yüzde 81 ile bilet bayisi öndeyken rekabetin yüksek olduğu Google PageSpeed Masaüstünde "Turna.com" yüzde 100 ile zirveye oturuyor. En Uygun, Alexa sıralamasında 30. olarak öne çıkarken, SimilarWeb’deki 7 milyonluk trafiği ile rakiplerini arkasında bırakıyor.

Google PageSpeed Mobil’de yüzde 81 ile bilet bayileri ön sıralarda saf tutarken,  rekabetin tavan yaptığı Google PageSpeed Masaüstü’nde "Turna.com" yüzde 100 ile baş sırada yerini alıyor. "Enuygun.com", Alexa sıralamasında 30. olarak kendini gösterirken, SimilarWeb’deki 7 milyonluk trafiği ile rakiplerini geride bırakıyor.

Online Bilet Sektörü SEO Değerleri

İnternet Sağlayıcıları

Rapordaki dataları incelediğimizde İnternet Sağlayıcıları piyasasında "Türk Telekom" MOZ’da yüzde 56 ile başı çekerken, ahrefs’te yüzde 79 oranıyla birinci sırada olmanın tadını çıkarıyor diyebiliriz. 2.24 milyonluk Google arama hacmiyle rakiplerini ciddi farkla geride bırakan "Türk Telekom", Semrush sıralamasında 88. olarak yine rakiplerinin önüne geçiyor.

İnternet Sağlayıcıları SEO Değerleri

Uydunet ise GTmetrix’teki 4.2 saniyelik açılış süresiyle en hızlı açılan web siteleri arasında ilk sıralarda boy gösteriyor. Google PageSpeed Mobil’de yüzde 71 ile rakiplerini gölgeleyen Uydunet,  Google PageSpeed Masaüstünde de yüzde 100 performans gösteriyor. Türk Telekom Alexa’da 89. uncuyken, SmilarWeb’deki 14.5 milyonluk trafiği ile rakip tanımıyor.

İlan Siteleri

İlan Siteleriden Sahibinden.com, MOZ’da yüzde 78 ile ön sıralarda yer alırken,  ahrefs’te ise yüzde 85 ile rakiplerine fark atıyor. 24.4 milyonluk Google arama hacmiyle diğer ilan sitelerini ciddi oranda geride bırakan sahibinden, aynı performansı Semrush sıralamasında 6. sırada yer alarak gösteriyor.

Zingat, Google PageSpeed Mobil’de yüzde 63 ile listenin önlerinde yer alırken, Google PageSpeed Masaüstü’nde yüzde 100 performansla ilk sıradaki yerini alıyor.  Ayrıca Alexa’da da 6. sırada yer almasıyla dikkat çeken Sahibinden.com,  SmilarWeb’deki 107 milyonluk trafiği ile sektöründeki diğer siteleri geride bırakıyor.

Sektörel alanda SEO karnelerini alan markalar bize göre 2018 yılında başarılı oldular diyebiliriz. Diğer alanlardaki raporlamalara ulaşmak için Brands & Clicks’in raporunu inceleyebilirsiniz.

 

Kaynak: https://webrazzi.com/2019/02/25/sektorel-bazda-turkiyenin-2018-seo-analiz-raporu/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?