Başa Dönün

Google Haritalar Trafik Cezalarından Kurtaracak


Optimist Hub Team 16/07/2019
05/08/2019 Tarihinde Güncellendi


Google Haritalar’ın Büyük Yeniliği

Google Haritalar, namı diğer Google Maps adlı uygulamayı bilmeyen yoktur. Aplikasyonlar (APP) arasında büyük rağbet gören ve web üzerinde de deneyimlenebilen; Android cihazlarda hali hazırda bulunan bu aplikasyonu IOS’ta da kendi isteğimizle indirmek mümkün. Anlık trafik yoğunluğu-dijital harita üzerinde canlı trafik bilgisi özelliğinden sonra, şimdi de bir yenilikle karşımızda; Google Maps artık nerelerde radar olduğunu bizlere göstermeye başladı. Bu sayede, yol üzerinde bulunan radarların yerlerini belirleyerek, hız limitini aşıp ceza alma riskimizi azaltmış oluyor. Henüz bu uygulama sadece androidlerde işlemeye başladı ve herkese açık değil, Fakat zamanla geniş kitlelere ulaşacağı biliniyor. Hem sesli hem de görüntülü şekilde kullanmak bir hayli kolay. Google’ın bir diğer uygulamasında ise, kırmızı ışık noktaları ve kaza alanlarını görmek mümkün.

 

Bu Yenilik Hangi Ülkelerde Kullanılabilecek

Amerika’da çıkarılıp üretilmeye başlanan bu uygulama test aşamalarını tamamlamış bulunmakla beraber, Avusturalya, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık, İspanya, Hırvatistan, Japonya, Meksika, Andorra, Katar, Romanya, İsveç, Güney Afrika, Slovakya, Sırbistan, Suudi Arabistan, Çek Cumhuriyeti, Fas, Bosna-Hersek, Hindistan, Finlandiya, Malta, Zimbabve, İzlanda, İsrail, Norveç, Polonya, Portekiz, Letonya, Kuveyt, İtalya, Bulgaristan, Namibya, Ürdün, Katar, Estonya, Macaristan, Hollanda, Umman, Yunanistan, Litvanya ve Rusya ülkelerinde kullanma başlanmış durumda. Bunun yanı sıra bu sistemi kullanamayacak olan ülkeler de var. Mesela; Almanya, İsviçre, Fransa ve Türkiye bu uygulamayı kullanamayacak, çünkü; bu ülkelerde, herhangi bir şekilde trafik radarlarını takip etmek yasak ve büyük bir suç teşkil ediyor. Fransa’da böyle uygulamaların kullanılıp kullanılmadığı konusunda geniş kapsamlı aramalar yapılıyor ve bulunması durumunda ağır para cezası kesiliyor hatta kişilerin arabaları bağlanıyor.

 

Ne Zaman Kullanıma Açılır?

Şu an yalnızca sabit radarı gösteren Google Haritalar, hız sınırı ve radar yerlerini de göstermeyi hedefliyor. Uygulama, gidiş hızını hesaplayıp göstermediği için radara girmeniz epey muhtemel, fakat bu uygulama sayesinde hız sınırınızı bilmeseniz dahi küçük simgeler halinde göreceğiniz radarlar, sizin sınırı aşıp trafik cezası alma olasılığınızı da en aza indirgiyor. Ne zaman tam olarak işleme gireceği belli değil ama en kısa sürede sistemin yürürlüğe girmesi bekleniyor.

57 Okunma   10 Beğeni
Bu makale faydalı mıydı?
Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar