Google Arama Sonuçlarında Yayın Tarihi


Optimist Hub Team 24/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Google Arama’nın Web Sayfanızı Öne Çıkarması İçin En İyi Tarihi Saptamasına Yardımcı Olun

Bazen, Google arama sonuçlarında listelemelerin yanındaki tarihler ​​gözükür. Bu yazımızda, web yöneticilerinin, tarihlerin nasıl belirlenmesi gerektiği ile ilgili sık sorulan soruları yanıtlayacağız ve bunların doğruluğunu arttırmak için en iyi uygulamaları sunacağız.

 

Tarihler Nasıl Belirlenir?

Google, otomatikleştirilmiş sistemleri, haber içeriği de dahil olmak üzere zamana duyarlı olabilecek sayfalar için uygun olacağını belirlediğinde sayfanın tarihini gösterir.

Google Aramalarında Tarihler Nasıl Belirlenir?

Google, aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli faktörleri kullanarak bir tarih belirler:

  • Sayfada listelenen belirgin tarihler
  • Yapılandırılmış işaretleme yoluyla yayıncı tarafından sağlanan tarihler.

Google tek bir faktöre bağlı değildir, çünkü hepsi sorunlara eğilimli olabilir. Yayıncılar her zaman net bir tarih belirtmeyebilir. Bazen, yapılandırılmış veriler eksik olabilir veya doğru zaman dilimine ayarlanamayabilir. Bu nedenle, sistemlerimiz bir sayfanın ne zaman yayınlandığına veya önemli ölçüde güncellendiğine dair en iyi tahminimiz olduğunu düşündüğümüz şeyleri bulmak için çeşitli faktörlere bakar.

 

Sayfada Tarih Nasıl Belirtilir?

Google’ın doğru tarihi seçmesine yardımcı olmak için, site sahipleri ve yayıncıları şunları yapmalıdır:

Net bir tarih yazılmalı: Sayfada belirgin bir tarih gösterin.

Yapılandırılmış verileri tercih edin. AMP veya AMP olmayan sayfalar için datePublished ve dateModified şemasını doğru zaman dilimi belirleyicisiyle kullanın. Yapısal verileri kullanırken, tarihler için ISO 8601 biçimini kullandığınızdan emin olun.

 

Google Haberler’e Özgü Yönergeler

Google Haberler, içeriğin yayınlanma veya güncellenme tarihini ve saatini açıkça göstermeyi gerektirir. Görünür tarih ve saate ek olarak kullanılması tavsiye edilse de, tek tek yapılandırılmış veriler yeterli değildir. Tarih ve saat, başlık ile makale metni arasında konumlandırılmalıdır.

Bir makale önemli ölçüde değiştirildiyse, ona taze bir tarih ve saat vermek mantıklı olabilir. Ancak, önemli bir bilgi veya tazelenme için başka bir zorlayıcı sebep eklemeden bir hikayeyi yapay olarak tazelemeyin. Ayrıca, daha önce yayınlanmış olanlardan çok az güncellenmiş bir içerik oluşturmayın, ardından eski içeriği silin ve yenisini yayılayın.

Web Sayfalarındaki Tarihler İçin Daha İyi Uygulamalar

Yukarıda listelenen en önemli gereksinimlere ek olarak, Google’ın bir web sayfası için gösterilmesi gereken en iyi sayfayı belirlemesine yardımcı olacak ek en iyi yöntemler şunlardır:

  • Bir sayfanın ne zaman güncellendiğini gösterin;

Bir sayfayı önemli ölçüde güncellerseniz, görünür tarihi de (ve eğer görüntülerseniz saatini) güncelleyin. İsterseniz, iki tarih gösterebilirsiniz. (Bir sayfa orijinal olarak ne zaman yayınlandı ve ne zaman güncellendi.) Bunu sadece okuyucularınız için görsel olarak net bir şekilde yapın. Her iki tarihi de gösteriyorsanız, algoritmaların tanınmasını kolaylaştırmak için AMP veya AMP olmayan sayfalar için datePublished ve dateModified öğelerinin kullanılması şiddetle önerilir.

  • Doğru zaman dilimini kullanın;

Bir zaman belirtiyorsanız, uygun şekilde gün ışığından yararlanma saati dikkate alınarak doğru zaman dilimini sağladığınızdan emin olun.

Kullanımda tutarlı olun. Bir sayfada, yapılandırılmış verilerde ve sayfanın görünür kısmında tam olarak aynı tarihi (ve potansiyel olarak zamanı) kullandığınızdan emin olun. Sayfada bir tane belirlerseniz aynı saat dilimini kullandığınızdan emin olun.

Sayfanın ne hakkında olduğu ile ilgili gelecekteki tarihleri ​​veya saatleri ​​kullanmayın: Her zaman, bir sayfanın kendisinin yayınlandığı veya güncellendiği bir tarih kullanın, sayfanın yazdığı bir etkinliğe, özellikle de etkinlikler için olan bir şeye bağlı bir tarihe değil.

  • Google'ın yapılandırılmış veri kurallarına uyun;

Google, bir sayfada belirtilen bir tarihin (veya genel olarak yapılandırılmış verilerin) kullanılacağını garanti etmese de, yapılandırılmış veri yönergelerimizi izleyerek algoritmalarımızın makinede okunabilir bir şekilde kullanılabilir olmasını sağlamasına yardımcı olur.

  • Sayfadaki diğer tarihleri ​​küçülterek sorun giderin;

Yukarıdaki en iyi uygulamaları kullanıp yanlış tarihlerin seçildiğini tespit ettiyseniz, sayfada görünebilecek diğer tarihleri ​​kaldırabilir veya en aza indirebilirsiniz.

 

Kaynak: https://webmasters.googleblog.com/2019/03/help-google-search-know-best-date-for.html

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?