Başa Dönün

Kripto Paraya Duyulan Güven Neden Azaldı?


Figen Yüzbaşıoğlu 21/08/2018
23/08/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 2 dakikada okunabilir."

Kripto paralar 2017 yılında inanılmaz yükselişe geçmişti. 2018 yılındaysa sert düşüşler yaşadı. Bu ani yükseliş ve düşüler kripto paralara olan güveni epeyce sarsmıştı. Fakat geçtiğimiz haftaki düşüşün birçok farklı nedeni var.

Kripto Paraya Duyulan Güven Neden Azaldı?Bitcoin ile düşüşe geçen kripto paralardan dolayı Ethereum da etkilendi. Hatta bu yılın en düşük seviyesine geriledi. Geçtiğimiz günlerde yüzde 17 civarı düşüş yaşadı. Bu milyar dolarlar değerinde bir kağıt para zararına eşit. Şu an Ethereum’un değeri 266 dolar civarlarında. 14 Ağustos 2017’de ise 304 dolardı. Ethereum mayıs ayının başında en yüksek değeri olan 808 doları görmüştü. Değerindeki ani düşüşler diğer kripto para birimlerine olan güveni de etkiledi.

Ethereum’un 300 doların altına düşüşü kripto topluluğunda yeni bir tartışma yarattı. Ethereum, Bitcoin’in üstünde bir gelişim platformu olarak görülüyordu.  Gerek uygulamaları, gerekse sistemiyle…  Piyasada bu kadar güven veren para biriminin bu kadar hızlı etkilenmesi normal değil. Uzmanlar ise “değeri istikrarlı olmalı” diyor. Bu istikrarsızlık Bitcoin’i ve Ethereum’u olanların paralarını satmasına neden oldu. Bu dengesizlik yatırımcıları da korkutuyor. Burada bir noktaya daha değinmek gerek; verilere baktığımızda kripto paraların birçoğunun uzun vadede kazanç sağladığını söyleyebiliriz. Görünen o ki, Kripto paralar 2018 yılında daha da büyük sınavlar vermeye devam edecek.

Keza doları, Euroyu bile çözümlemekte zorluk yaşayan uzmanların kripto paradaki dalgalanmayı çözebilmeleri çok zor…

Bu makale faydalı mıydı?
 
915 Okunma   208 Beğeni

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir