Site İçi (On Page) SEO Nedir?


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


On Page SEO (Site İçi SEO), web sitenizdeki sayfaların her birinin tek tek en ince detayına kadar optimize edilmesi ve arama motoru uyumlu içeriklerle donatılmasıdır. Sektör, hedef kitle, anahtar kelime ve web sitenizin analiz edilmesi sayesinde organik trafiğinizin olabildiğince arttırılmasını; başta Google olmak üzere Yandex ve diğer tüm arama motorları sıralamalarında daha yukarılara çıkarılmasını hedeflenmektedir. Tüm site içi çalışmaların sonucunda da kaliteli ve optimize edilmiş kodların kullanıldığı bir web sitesi ile müşteri sayınızın ve iş potansiyelinizin artması sağlanır.

Aynı zamanda site içi SEO düzenlemelerinin yapılması işlerinizi tanıtmak için yapacağınız diğer hareketleri de minimum düzeye indirir. Çünkü aramalarda iyi optimize edilerek yukarılarda çıkan kaliteli bir site; müşterinin sizi fark etmesini sağlayacak; ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ilk elden görme fırsatını sağlayacaktır.

Site İçi SEO Çalışmaları

Site İçi SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Alan adı (domain) yaşı, site geçmişi ve domain kayıt süresinin kaç yıllık yapıldığı,
 • Sitenin Blacklist’e girip girmediği,
 • Kullanılan sunucunun kalitesi, lokasyonu ve güvenliği,
 • Sunucu ve sitenize ait IP,
 • Sitenin yazılım altyapısı, temiz kodla yazılmış olması, W3C kriterlerine göre optimize edilmesi ve SEO friendly olması,
 • Site arayüz tasarımının (web tasarım) kullanıcı deneyimini hedeflemesi,
 • Mobil uyumlu olması ve SSL sertifikasına sahip olması,
 • Site içerikleri ve görsellerin orijinal (özgün) olması,
 • Sitenin içerik ve görsel girdilerinin istikrarlı bir şekilde güncel tutulması ayrıca içeriklerin kelime sayısı, imlaya uygunluk, kullanıcıyı bilgi olarak tatmin etmesi,
 • Sosyal medya ve benzeri platformlarda site yayınlarının düzenli ve nitelikli şekilde imlenmesi,
 • Web sayfasının açılış hızının Google Page Speed kriterlerine uygun olması gerekmektedir.

Ayrıca ziyaretçinin sitede kalma ve farklı sayfalara geçiş oranları gibi parametreler de site içi SEO (On Page SEO) açısından göz önünde bulundurulmalı ve önemsenmelidir.

Özetlemek gerekirse site içi optimizasyon çalışmalarında; yapılan analizler sayesinde web sitenizdeki sorunlar tespit edilmeli ve arama motorlarının web sitenizin ne ile alakalı olduğunu anlaması sağlanmalıdır. Kaliteli içerikler üreterek içerikleriniz kullanıcı ve arama motoru dostu olacak şekilde düzenlenmeli. Bu çalışmalar sonunda, web siteniz arama motoru sıralamalarında optimum düzeyde yukarılara çıkacaktır.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

 1. Mehmet Kaban

  Google için ayrı Yandex veya Bing için ayrı işlemler mi yapılıyor? Sonuçlara baktığımda google’da uzun süredir ilk sırada olan sitemiz , yandex veya bing de ilk sayfa da bile değil. Bunun sebebi nedir , sizden hizmet aldığımızda bu sorunu düzeltebilir miyiz?

 2. Selamlar Mehmet Bey; sağlıklı bir yanıt için öncelikle vaka incelemesi yapmak ve bunun için de ilgili anahtar kelime ve sitenizin URL’sini iletmeniz gerekir.
  SEO, yani Arama Motoru Optimizasyonu, sadece tek bir arama motoruna özgü bir işlem olmayıp, evrensel bir şablonda dinamik bir şekilde kendisini güncelleyen, kurallar – algoritmalar – işlemler bütünüdür.
  Yandex ve Bing için Webmaster Tools kaydı – doğrulaması yapmanız, sorunun kaynağını bulmanıza ve çözüm için gerekli verilere ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
  Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?