İçeriğinizi Anlamsal SEO İçin Optimize Edin


Optimist Hub Team 09/05/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


İçeriğinizi Anlamsal SEO İçin Optimize Etmenin 5 Yolu

Anlamsal arama, daha etkili ve daha ilgili sonuçları kullanıcıya sunan önemli bir sıralama faktörüdür. SEO stratejinizi geliştirip uygularken, içeriğinizi anlamsal SEO için optimize etmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Sadece anahtar kelimeleri değil, konuları da düşünün
  2. İçeriği arama amacına göre eşleştirin
  3. İlgili anahtar kelimeleri içeriğinize ekleyin
  4. Öne çıkan snippet'ler için içeriğinizi optimize edin
  5. İçeriğinize yapısal veriler ekleyin

 

1- Sadece Anahtar Kelimeleri Değil, Konuları Da Düşünün.

Anlamsal arama, yalnızca tek tek anahtar kelimeleri değil, konu başlıklarını da çok önemli hale getirmiştir. Arama motorları, kullanıcılara en değerli ve alakalı sonuçları sunmak için çaba gösterir, bu nedenle içerik her zamankinden daha kapsamlı ve bilgilendirici olmalıdır.

Bu şekilde, anlamsal arama okuyuculara büyük faydalar sağlar, çünkü hedefi iyi belirlenmiş, faydalı içerikle sonuçlanmıştır.

Geniş bir arama teriminin her bir varyasyonu için kısa, sığ içerik sayfaları oluşturmak yerine, tüm konuyu kapsayan kapsamlı bir kılavuz oluşturmayı düşünün. Ardından, içeriğinizin hem arama motorları hem de okuyucular için tam olarak optimize edilmesini sağlamak için anahtar kelime optimizasyonu kullanın.

 

2- İçeriği Arama Amacına Göre Eşleştirin.

Hedeflemek istediğiniz SEO anahtar kelimeleri için içerik fikirleri geliştirirken, bir kullanıcının neden bu ifadeyi aradığını düşünün. Ne tür bir anahtar kelime olduğunu ve ne tür bir arama amacını temsil ettiğini düşünün.

Bilgilendirici anahtar kelimeler: Kullanıcı bir şeyler öğrenmeye çalışır, bu nedenle bilgi aramak ve sorularına cevap bulmak için “nedir” anahtar kelimelerini kullanır.

Gezinme anahtar kelimeleri: Kullanıcı belirli bir siteye gitmeye veya belirli bir öğeyi bulmaya çalıştığından, tanıdık bir marka veya web sitesini bulmak için "git" anahtar kelimelerini kullanır.

İşlemsel anahtar kelimeler: Kullanıcı bir satın alma işlemi yapmaya çalışıyor, bu nedenle satın alınacak ürünü veya işlem yapmak için bir sayfa bulmak için "al" anahtar kelimelerini kullanır.

 

Anlamsal Arama Çalışmaları

 

3- İçeriğinize Alakalı Anahtar Kelimeler Ekleyin.

İçeriğinize alakalı veya LSI anahtar kelimeler ekleyerek anlamsal aramanın “anlambilim” bölümünü kullanın.

LSI anahtar kelimeleri veya Latent Semantic Indexing anahtar kelimeleri, hedef anahtar kelimenizle yakından ilişkili ifadelerdir. İçeriğinize anahtar kelimeler vererek arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu ve kitlelere nasıl hizmet ettiğini daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Anlamsal arama için optimize edilmiş içerik oluşturmak için, alakalı anahtar kelimeleri bulun ve bunları içeriğiniz boyunca birkaç kez kullanın.

 

4- Özellikli Snippet'ler İçin İçeriğinizi Optimize Edin.

Arama motorları, kullanıcılara doğrudan istedikleri bilgileri sağlayan zengin sonuçları görüntülemek ister.

Arama görünürlüğünüzü artırmak için içeriğinizi yanıt kutuları ve paragraf, liste ve tablo özellikli snippet'ler için optimize edebilirsiniz. İçeriğinizdeki soruları net bir şekilde yanıtlayın, uzun anahtar kelimeleri hedefleyin ve bilgilerinizi öne çıkan pasajlar ile biçimlendirerek çekici bir seçenek haline getirin.

 

5- İçeriğinize Yapılandırılmış Veri Ekleyin.

Arama motorlarının içeriğinizin anlamını ve alaka düzeyini anlamalarına yardımcı olmanın bir başka yolu da yapılandırılmış verilerdir.

Yapısal veri veya şema biçimlendirmesi, bir web sayfasına kopyalamak için ek bağlam ekleyen bir mikro veri biçimidir. Arama motorları için içeriği kategorize eden bir dizi standart veri yapısı kullanır. Örneğin, bir kitabın yapılandırılmış verileri, arama motorlarına “Epic Content Marketing” kitabının yazarının Joe Pulizzi olduğu söyleyebilir. Bu ekstra bilgi, arama motorlarının içeriği sıralamasına ve zengin arama sonuçlarında görüntülenebilecek bilgileri tanımlamasına yardımcı olur.

Eğer anlamsal aramada daha ilgili sonuçlarda yer almak ve üst sıralara konumlanmak istiyorsanız bu 5 adımı içeriklerinizde kullanmak size istediğiniz sonuçları verecektir.

 

Kaynak: https://blog.alexa.com/semantic-search/amp/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?