Başa Dönün

Sanal Gerçeklik Nedir?


Figen Yüzbaşıoğlu 25/01/2018
18/10/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 4 dakikada okunabilir."

VR (Virtual Reality) yani Sanal Gerçeklik; dünyayı kurtarmak için filolarınızı savunup yeni dünyalar keşfetmekten, yıldız yolları ile boyama yapmaya kadar inanılmaz şeyler yaşamanıza olanak tanır. Ancak, kulaklıklar engel olabilir. Başkasının sanal gerçeklik gözlüğünü kullanmasını izliyorsanız, neler olup bittiğini ve neler gördüğünü söylemek zordur.

Daydream Laboratuvarı ve Google Araştırma Merkezi, bu sorunlara çözüm bulmak için bir araya geldi. Makine Öğrenme (Machinery Learning), 3D görüntü ve ileri işleme teknikleri birleşimini kullanarak, artık karma gerçeklikte gözlükleri “çıkarabilir” ve bir kişinin kimliğini, odaklanmasını ve tam yüzünü gösterebiliriz. Karma gerçeklik, sanal bir alanın içindeki ve dışındaki şeyleri iki boyutlu bir biçimde aktarmanın bir yoludur. Bu yeni teknoloji ile VR’deki kişinin daha kapsamlı bir resmini yapabiliyoruz.

HTC Vive, Gerçek ve Sanal Dünyayı Birleştiriyor

Bir gözlük, yeşil bir ekran ve bir video kamera içeren kalibre edilmiş bir VR setini (HTC Vive gibi) doğru izleme ve bölümlendirme ile birleştirerek “gerçek dünya” ve etkileşimli sanal öğeleri birlikte görebilirsiniz. Tilt Fırçası’nın neler yapabileceğini size göstermek ve Conan O’Brien’ı New York’taki YouTube Space‘ten sanal alana götüren bir geziye sanal gerçeklik seti ile çıkardık. Ne yazık ki karma gerçeklikte yüzler gözlükler tarafından engellenmektedir.

Sanal GerçeklikVR setini kaldırmaya yönelik ilk adım, göz kırptıklarında veya farklı yönlere baktıklarında yüzün aldığı şeklin dinamik 3D modelini oluşturmaktır. Bu model, kişinin yüzü gözlüğün altında gizlenmiş olmasına rağmen kişinin nereye baktığını taklit etmemizi sağlar.

Daha sonra, kişinin bakışlarını gözlüğün içerisinden yakalamak için SMI (Sensomotoric Instruments) tarafından modifiye edilen bir HTC Vive kullanıyoruz. Buradan, 3D yüz modelini bir kameranın video akışıyla hizalayarak ve harmanlayarak kişinin yüzünün illüzyonunu yaratıyoruz. Yarı saydam bir “tüplü maske” görünümü, “gizemli vadi” etkisinden kaçınmanıza yardımcı olur.

Son olarak, kişiyi Vive izleme sistemi ile harici kamera arasında kalibre etmeyi gerektiren sanal dünya ile birleştiriyoruz. Hareketin doğal görünmesi için bunu otomatik hale getirebilir ve son derece doğru yapabiliriz. Sonucunda da hem sanal dünyayı, hem de içinde bulunduğu kişiyi, tam yüzü ve nereye baktıklarının tam bir görüntüsünü elde edebiliriz.

Karma gerçekliğe odaklanan ilk çalışma, bu teknolojinin yalnızca bir potansiyel uygulamasıdır. VR gözlüklerinin ötesine bakmak iletişim ve sosyal etkileşimi geliştirmeye yardımcı olabilir. VR video konferans yapabilmek ve konuştuğunuz insanların yüz ifadelerini veya en sevdiğiniz oyunu birlikte oynarken arkadaşınızın tepkilerini görmeyi hayal edin.

Bu sadece bu teknolojinin bir başlangıcı ve gelişmeleri paylaşacağız. Daha detaylı bilgi Google Araştırma Blogu’nda mevcuttur. Bu, Google Araştırma, Daydream Laboratuvarı ve YouTube ekibi arasındaki devam eden bir işbirliğidir. Karma gerçeklik özelliklerini seçkin YouTube Mekanlarında kullanıma sunuyoruz ve bu teknolojiyi geleceğe nasıl taşıyacağımızı araştırıyoruz.

Kaynak: Google Blog (https://blog.google.com)

Bu makale faydalı mıydı?
 
900 Okunma   180 Beğeni

1 yorum

  1. Sevda Karadil

    Sanal dünyada bu denli gerçekliğe yaklaşmak yakın gelecekte deneyimsel pazarlamada nasıl değişimler yaratır acaba? Bekleyip göreceğiz.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir