E-Ticaret Sitesinde Kaliteli Ürün Görseli Kullanmanın Faydaları


Optimist Hub Team 25/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


E-ticaret dünyasında, mağaza sahipleri müşterileri etkilemek için ürün görsellerini kullanmaktadır. Müşteriler bir mağaza sitesinde gerçek ürüne dokunamaz, koklayamaz veya göremezler; bu nedenle görseller online alışveriş yapanların ürünlerle etkileşime girebilmesinin tek yoludur. Bu kısıtlamalardan dolayı çevrimiçi mağaza sahipleri; görüntüleri ön plana çıkarmak için farklı araçlar sunan bir e-ticaret yazılımı kullanmalıdırlar. Sonuçta görsellerin yardımıyla ürünleriniz daha çekici hale geldiğinde; çevrimiçi alışveriş yapan müşteriler sitenizden satın alma yaparken size daha fazla güven duyarlar.

Birçok online işletme, satış yaparken ilk izlenimin ne kadar önemli olduğunun farkındadır. Birçok işletmenin ürünlerine ait görselleri mümkün olan her açıdan göstermesinin nedeni de budur. Buna ek olarak yakınlaştırma imkânı sunarak müşterilerine gerçek bir deneyim yaşatmaktadırlar.

Kaliteli Ürün Görselleri E-ticaret Mağaza Gelirinizi Nasıl Arttırır?

Kalite, Ebat ve Renk

Teknik düzeyde, ürünlerinize ait görseller net olmalıdır. Görsellerin boyutu ve kalitesi, müşterinizin ürünlerinizi nasıl gördüğüyle doğrudan ilgilidir. Bir restoran örneğini ele alalım; eğer bir restoran sahibi iseniz ve online kanalda yemeklerinizi sergileyecekseniz; görsellerin iyi kalitede ve renklerde olması çok önemlidir. Görüntüleriniz canlı ve renkliyse; müşterileriniz yiyeceklerinizin tazeliğini görür ve daha iştahlı olurlar. Öte yandan, resimleriniz mat veya bulanıksa; yiyecekleriniz bayat hissi yaratıp iştahlarını kapatacaktır.

Teknik Desteği Korumak

Ürün görüntülerinizi öne çıkarmak için teknolojiden faydalanmak, daha fazla müşteriyi kendinize çekmek ve ürünlerinizi satmak için harika bir yoldur. Yakınlaştırma, büyütme ve döndürme gibi özelliklerin eklenmesi; kesinlikle müşterinizin satın alma kararını etkiler. Yakınlaştırma / ışık kutusu müşterilerinizin ürün ayrıntılarını görebilmelerini sağlar. Örneğin, kıyafet satıyorsanız; müşterilerinizin büyütülmüş kıyafet görüntüleri sayesinde kumaşın ayrıntılarını kolayca görebilmelerini ve nasıl hissettireceğini anlamalarını sağlayın.

Farklı online mağazaların ürünlerine ait görselleri vitrine koymak için kullandığı birçok teknik vardır:

  • Işık kutusu
  • Büyütme / küçültme
  • Tam ekran görüntüler
  • Fotoğraf galerisi

Hız ve Perspektif

Mağazanızın sitesinde kaliteli görüntüler kullanırken, web sitenizin performansını / hızını etkilemediğinden emin olmak da önemlidir. Bir web sitesinin yükleme süresi, kullanılabilirliğini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Web sitenizin yüklenmesi uzun zaman alıyorsa, çevrimiçi alışveriş yapanların çoğu beklemeyi sevmediği için web sitenizi otomatik olarak es geçeceklerdir. Kaliteli görseller açısından çok şey dikkate alınmalı ve görsellerin yapısı ile optimizasyonunun yanı sıra CSS kullanımı ile; görsellerin yönleri gibi birçok detaya sitenin hızı bakımından dikkat edilmelidir.

Ürünlerin online olarak satılmasında diğer bir önemli faktör, mümkün olan tüm bakış açılarını sağlayan görüntülerin kullanılmasıdır. Ders kitapları sattığınızı varsayalım. Bu durumda yalnızca bir kapak sayfası resmi ekleyerek, müşterinizi sipariş vermeye ikna edemezsiniz. Kapak sayfasına görsellerin eklenmesi, indeks, ilk birkaç sayfa ve kitabın arkası gibi detayların paylaşımı ürününüzün müşterinizin aklında yer etmesini sağlar. Online mağazanızda ürününüzün farklı açılardan çekilmiş detaylarını paylaşmak, gerçeği çok daha iyi yansıtır.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?