Optimize Edilmiş İçerik Nasıl Olur?


Optimist Hub Team 07/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Tam Optimize Edilmiş İçerik İçin 19 Önemli Aşama

Bir sonraki blog gönderinizi yayınlamadan önce içeriğinizi; okuyucular, arama tarayıcıları ve pazarlama hedefleriniz için tamamen optimize ettiğinizden emin olmak için öncelikle bu listeyi okumanızı öneririz. Arama motorlarında üst sıralarda yerinizi almak istiyorsanız iyi bir optimizasyon sürecine ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden SEO sürecinin en önemli adımlarını sizin için derledik:

 

 1. Giriş Başlığı Oluşturun

Yazının konusunun ne olacağı hakkında iyi bir başlık bulun. Yazmaya başlamadan önce başlığı bilmek, konuya bağlı kalmanıza ve başlıkta söz verdiğiniz şeyi iletmenize yardımcı olur.

 

 1. Kitlenizi Tanımlayın

Blog yazısını tam olarak kimin için yazdığınızı belirleyin. İçeriğinizin hedef kitlesini belirlediğiniz ve kitleyi bildiğiniz zaman, yazınızı yönlendirmek çok daha kolay olacaktır. Kitlenizi detaylıca belirleyemediyseniz, ideal okuyucunuzu özetlemeye başlamak için Alexa’nın Persona Temple şablonunu kullanabilirsiniz.

 

 1. Amacınızı Belirleyin 

Tüm dijital içerikler pazarlama planınız göz önünde bulundurularak oluşturulmalıdır. Bu nedenle, yazma kontrol listenizdeki ilk şeylerden biri blog pazarlama içeriğiniz için en üst amacı tanımlamak olmalıdır. (örneğin, marka bilinirliği oluşturmak, e-posta abonelerini yakalamak, SEO’yu artırmak, vb.)

 

 1. Birincil Anahtar Kelime Atayın

Anahtar kelime, konuyu tam olarak temsil etmeli ve sektörünüz için en iyi anahtar kelime olmalıdır. Nispeten popüler olan ve öte yandan da içeriğinizi doğru konumlayacak bir anahtar kelime belirlenmelidir. Yayınınız için kullanılacak en iyi anahtar sözcüğü tanımlamak için Alexa’nın Anahtar Kelime Zorluk Aracını kullanabilirsiniz.

 

Alexa Anahtar Kelime Zorluk Aracı

 

 1. Alternatif Anahtar Kelimeler Bulun

Gönderi için birincil hedef anahtar kelimeyle ilişkili üç veya dört ikincil anahtar kelime seçin. Bu adım aramalarda sizi daha güçlü kılacaktır. Eğer birincil anahtar kelime için çok fazla sonuç varsa, ikincil veya üçüncül anahtar kelimeleri kullanın. Bu kelimelerle içeriğiniz okuyucunun gözünden kaçmayacaktır.

 

 

 1. Minimum 300 Kelimelik Yazılar Yazın

Konuyu tam olarak ele almak için ihtiyaç duyduğunuz kadar yazın. Fakat 300 kelimeden az olmamak koşuluyla… Çünkü, arama motorlarına eksiksiz bir kaynak olduğunu göstermek için 300'den fazla kelime girilmesi gerekmektedir. Eğer içeriğinizin konusu 300 kelimeden az tutuyorsa örnekler ve alıntılar kullanarak konuyu açabilirsiniz. Bu sayede hem ideal olan minimum kelime sınırının altında kalmamış olursunuz hem de alıntılar ve örneklerle okuyucularınız için anlatmak istediklerinizi daha da detaylandırmış olursunuz.

 

 1. Söylemektense Göstermeyi Tercih Edin

Okunma oranını artırmak için okuyucuya balık tutmayı değil, direkt olarak balığın kendisini vermelisiniz. Hedef kitlenizin, paylaşmaya çalıştığınız mesajı derinlemesine anlamasına ve özümsemesine yardımcı olan örnekleri kullanın. Mesela sürekli link vermek yerine yönlendireceğiniz sitedeki bilgiyi yazınızın içinde özet olarak geçirebilirsiniz. Bu durum stratejik olarak okuyucunun dikkatinin dağılmamasını ve sitede daha çok kalmasını sağlayacaktır.

 

 

 1. Alt Başlıklar Kullanın

Metin bölümlerini ayırmak için içeriğinizi gönderiniz boyunca alt başlıklar kullanarak ayırın. Heading etiket kullanımı tam da bu noktada devreye girmektedir. Yazacağınız başlıkları, bu başlık etiketleriyle beraber kullanırsanız Google ne anlatmak istediğinizi rahatlıkla kavrayacaktır ve içeriklerinizin arama motorlarında üst sıralara çıkma hızı gün geçtikçe iyileşecektir.

 

 1. Önemli Bilgileri Vurgulayın

En önemli içerik yazma ipuçlarından biri de gönderilerin daha kolay gözden geçirilmesini sağlayan biçimlendirme özellikleri kullanmaktır. Kalın, italik veya önemli bilgileri renklendirerek vurgulayın. Bu kullanım tarzı algoritmalar tarafından algılanma katsayınızı artıracaktır.

 

 1. İçeriğinizi Destekleyici Grafikler Ekleyin

Blog içeriğinize gönderinin daha ilgi çekici olması için resimler veya videolar ekleyin. Bu yazıyı daha okunabilir kılar.

 

 1. Görüntülerin Doğru Boyutta Olduğundan Emin Olun

Çok büyük resimler site yükleme hızını yavaşlatır, bu nedenle büyük dosya boyutlarında fotoğraf kullanmayın. Yavaşlayan site hızınız okuyucu kaybetmenize neden olabilir.

 

 1. Birincil Anahtar Sözcüğü Resim Alt Etiketine Ekleyin

Blogunuzun SEO’sunu iyileştirmek için sayfanın hedef anahtar kelimesini resim alt etiketinde kullanın. Bu uzun vadede sizi üst sıralara taşımanın bir başka etkeni olacaktır.

 

 1. Birincil Anahtar Sözcüğü Resim Dosyası Adında ve Başlığında Kullanın

Resim eklerken, orijinal dosya adındaki birincil anahtar kelimeyi ve CMS’deki başlığı kullanın.

 

Görsel Alt Etiketi Eklerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 1. Birincil Anahtar Kelimeyi Sayfa Başlığında Kullanın

Birincil anahtar kelimeyi içeren bir sayfa başlığı yazarak SEO optimizasyonunuzu başlatın. Sitenizin SEO’suna zarar verebilecek yinelenen başlık etiketi sorunlarını önlemek için sayfa başlığınızın benzersiz olduğundan emin olun. Yazı başlığınızla aynı sayfa başlığını kullanabilirsiniz.

 

 1. Birincil Anahtar Sözcüğü Meta Açıklamasında Kullanın

Ayrıca, birincil anahtar kelimeyi; 155-160 karakterden uzun olmayan bir orijinal meta açıklamasına ekleyin.

 

 1. Birinci Paragrafta Birincil Anahtar Kelime Kullanın

Diğer bir SEO metin yazarlığı tüyosu da birincil anahtar kelimeyi arama tarayıcılarına sinyal göndermek için yazının ilk paragrafına dahil etmektir.

 

 1. İlgili Dahili Sayfalara Bağlantılar Ekleyin

Diğer dahili sayfalara yönlendiren alakalı köprüler ekleyerek sitenizdeki diğer yayınlanmış sayfalarla bağlantılar kurun.

 

 1. Verdiğiniz Bağlantıları Yeni Sekmede Açılacak Şekilde Ayarlayın

Sayfanızdaki yönlendirilen bağlantıları yeni sekmede açılacak şekilde ayarlayın. Bu işlem okuyucularınızı sitenizde tutmak için yararlı olacaktır.

 

 1. Sayfadaki SEO’yu Kontrol Edin

Gönderi yayınlandıktan sonra, Alexa’nın Çevrimiçi SEO Denetleyicisi’ni çalıştırarak herhangi bir SEO optimizasyon adımını kaçırmadığınızdan emin olun.

Alexa Çevrimiçi SEO Denetleyicisi

Tam optimize edilmiş bir blog yazısı için neler yapmanız gerektiğini adım adım sizlerle paylaştık. Yazınızı yayınlamadan önce tüm bu aşamaları tamamladığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bahsettiğimiz 19 adım SEO sonuçlarında ön sıralarda yer almanız için faydalı olacaktır.

 

Kaynak: https://blog.alexa.com/checklist-for-writing/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?