Yapay Zeka


Optimist Hub Team 08/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Eski Google Çalışanları Makineleri ve İnsanları Birleştiriyor

İnsanların ve robotların farklı yetenekleri ve eksiklikleri olması, bu iki türün önümüzdeki yirmi ila otuz yıl içerisinde güçlerini birleştireceği anlamına geliyor. Robotlar yorulmak bilmez, verimli ve güvenilirdir. Ancak, insanlar bir milisaniyede sezgisel ve durumsal kararlar alabilirken, robotların böyle bir yetisi yoktur.

İşyeri robotları, herhangi bir insan düşüncesine ihtiyaç duymadan gerçek anlamda özerk olana kadar, onları büyük oranda denetlemek için sıkı bir yazılıma ihtiyacımız var gibi duruyor. Bu yüzden Formant şirketinin kurucu ortağı ve CEO’su Jeff Linnell, “insanların robotlarla konuşmasına yardım edin” diyor.

 “İnovasyon ekonomisinde ibreyi gerçekten hareket ettirecek olan şey, insanları otomasyonda güçlendirici bir unsur olarak kullanmaktır.”

Linnell “Yerçekimi” filminde çalışırken insan vücudu ve demir birleşiminin nimetlerinin farkına vardı. Sanatsal vizyon ve robotik hassasiyet, izleyicileri “hafiflemiş” hissettiren “yerçekimsiz” sahneleri çekmek için bir araya getirdi. Böylece Google, yeni başlayan Bot & Dolly'yi satın aldı ve Linnell, tezini oluştururken robotik direktör olarak dört yılını orada geçirdi.

Eğer her iki tarafı da çok iyi anlamak istiyorsanız empati yapmanız gerekir. Bir robot neler yapabilir veya bir insan neler yapamaz? İki tarafın da eksikliklerini anlayabilmek için ciddi egzersizler yapmalı ve kendinizi beslemelisiniz. Bu konuda 360 derece düşünebilmek çok önem kazanıyor. Yani duygusallık, gerçekçilik, vücut kapasitesi, yazılım güvenliği vb… Peki hem insan hem de robot birbirini tamamlayabilir mi?

“Bugün bir veri şirketi kuruyorsanız, AWS veya Google Cloud kullanmak zorundasınız, ama bu sistem robotlar için mevcut değildir. Biz de bu  katmanı yapıyoruz. ”

 

Harika Bir Birliktelik

“Şimdi söyleyeceklerim kulağınıza biraz garip gelebilir” diye uyarıyor ve anlatmaya devam ediyor Jeff: “ Küçükken sürekli bir rüya görürdüm. Bir geminin kaptanıydım ve omuzumda duran mekanik bir papağanım vardı. Denizlere açılırken bana durum analizi yapar ve açılıp açılmamam gerektiğini söylerdi. İşte o zamandan beri  akıllı makineleri icat etmenin bu dünyada yapacağım tek şey olduğunu biliyordum.”

Sapient Corporation adında bir şirket kurmak için MIT’teki robotik doktora programını yarıda bıraktı. Bu şirket sonrasında, 4.000 çalışanı olan bir kamu şirketi oldu ve “Tony Hawk” video oyunları üzerine çalıştı. Sapient Corporation’da çalışmalarına devam eden Jeff, Google’la yaptığı bir ticaret sayesinde Linnell ile tanıştı. “Biz ortak fikirlerimizi gerçekleştirmek için bu yola çıktık.  Tam özerkliğin gerçekten işe yarayacağı birkaç yer var ama hangi makinenin hangi insanla kusursuz bir evliliği olacağını öğrenmek için çalışıyoruz.” dedi Jules.

 

Formant Robotik Sensörler Kameralar Geliştiriciler

 

Formant, diğer şirketlerden farklı olarak bir bot sistemi inşa etmek yerine, insanların onları kontrol edebilecekleri bir bağlantı sistemi inşa ediyor.

Öncelikle Formant, LİDAR ile bulut sistemini derinlik görüntüleri, video, fotoğraflar, kayıt dosyaları, metrikler, motor momentleri ve skaler değerler vb. verilerle doldurmak için sensörlere bağlanır. Yazılım bu verileri ayrıştırır ve bir şeyler yanlış gittiğinde veya sistem nasıl ilerleyeceğinden emin olmadığında, müdahale etmeleri gereken “insan yetkilileri” uyarır. Böylece Formant, filoyu izleyebilir, hata kaynağını tespit edebilir ve daha sonra ne yapılacağına dair seçenekler önerebilir.

Örneğin, “Otonom bir kazıcı, inşaat sahasının önünde bir engelle karşılaştığında, onun ilerlemesi veya durması için güvenli olup olmadığını değerlendirmek için bir operatöre ihtiyacı vardır” diye yazıyor Linnell. “Robot tarafından toplanan zengin veriler, bir insan tarafından kolayca yorumlanabilir fakat bir makine için zor veya sorgulanabilir olarak algılanabilir. Bu seçim hala insanın değer yargısına bağlıdır ve engelin bir gaz hattı, bir kaya veya elektrik teli olup olmamasına bağlı olarak değişecektir. ”

Tek başına herhangi bir veri akışı, ortaya çıkan gizemleri açığa çıkaramaz ve insanlar da akıllarındaki farklı düşüncelerin beyinlerindeki beslenme noktalarının yerlerini değiştirmek için çabalarlar.  Formant’taki datalar sadece insanların hareket etmeleri için değildir, aynı zamanda onların seçimlerini yapay zeka için değerli eğitim verilerine de dönüştürebilir. Formant öğrenir, böylece bir dahaki sefere makine yardıma gerek duymaz.

Google’dan çıkan bu iki yetenek, tüm otomatik botları devre dışı bırakmaya çalışırken, şirketin en büyük problemi büyük devlerle rekabet etmek oluyordu. SAP gibi eski mühendislik şirketleri yeni gerçek zamanlı veri türüne uyum sağlamaya çalışabilirler, ancak Formant bunları kodlamayı umuyor. Google güvenilir bir bulut sistemi inşa ettikten sonra Boston Dynamics’le de iyi bir robotik deneyimi kazandı. Daha sonra da Linnell ve Jules’un şirketini satın aldı.

Linnell, kendi robot yönetim yazılımlarını kurmaya çalışan şirketlerin saldırıya uğramasından korkuyor. “Homegrown çözümleri yapan veya Google deneyimine sahip olmayan kişiler için endişeleniyorum. Robotları güvenli olmayan bir şekilde internete koymak ciddi problemler çıkarabilir.” Formant, 2019’da platformunu  müşterilere açmadan önce tüm hatalardan arındırmak istiyor.”

Zamanla, insanlara daha az gereksinim duyulacak ve bu, istihdam ve refah yolundaki toplumsal zorlukların üstünü örtecektir. Jules, “Bu gelişmeler, bir nevi sanayi devriminin devamı niteliğindedir.” dedi. “Biz bunun olacağına kesin gözüyle bakıyorduk ama 100 yıl kadar vakit alacağa benziyor.” dedi.

Görünen o ki, ikinci kuşak sanayi devriminin kapılarını zorlamaya başladık. Yepyeni bir çağın başlangıcı için daha vakit olsa da teknoloji bu kadar hızlı yol alırken belki de bekleme sürelerimiz azalır kim bilir? Ne dersiniz?

 

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?