Küçük İşletmeler İçin SEO Önerileri


Optimist Hub Team 18/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Özellikle ekibinizde az kişi bulunan küçük bir işletmeyseniz, SEO işlerinizi yürütmek biraz zor olabilir. Yine de imkansız değil, küçük işletmelerin az bütçe ayırarak gerçekleştirebileceği pek çok basit ama etkili SEO stratejileri de bulunmakta.

Küçük Ölçekli İşletmeler İçin SEO Stratejileri

Mobil için optimize edin

Günümüz için konuşulursa; mobil optimizasyonu, bir seçenekten çok zorunluluk haline geldi. Mobil olarak uyumlu versiyonlarını geliştiren siteler sıralama yarışında bir adım öne geçer.
Google’ın mobil öncelikli indeksinin de geliştirilmesiyle mobil optimizasyonu, SEO stratejileri açısından göz ardı edilmemelidir.

Mobil optimizasyonu sandığınız kadar zor bir iş değil. WordPress gibi platformlarla basit bir şekilde halledebilirsiniz, bu gibi sitelerin mobile optimizasyonu temalarını içeren havuzlarından istediğinizi seçerek sitenize uygulayabilirsiniz.

Lokal işletmeniz varsa, görüntünüz için lokal bir varlığınız da olmalıdır. Lokal SEO’nun da önem kazanmaya başladığı şu günlerde, farklı özelliklerine yatırım yapmaya başlamanız akıllıca olacaktır. Müşteriler tarafından bulunabilmek için internet ortamındaki varlığınızı bildirin ve koruyun. En son Lokal Arama Sıralaması Faktörleri araştırmasına göre; lokal arama uzmanları, 50 faktör arasında lokal alıntının yaklaşık %13.31, Google Benim İşletmem’in %19.01 etkilediğini belirtmekte.

Lokal varlığınız ve internet üzerindeki görüntünüz

Lokal alıntılar üç şekilde hazırlanabilir: Endüstriye özel platformlar, Lokal İşletme veri platformları ve İnternet. Restoran, bar, güzellik salonu gibi lokal listeler yaparak müşterilere hizmet veren bir platform olarak Yelp örnek verilebilir. Google Benim İşletmem (GMB) de tüm sektörlerdeki işletmelere hitap eden genel bir platform. Tüm bunların dışında; bloglar, belediye siteleri ve benzeri uygulamalar aracılığı ile de işletmenize lokal alıntı kurabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki, yalnızca internet üzerinde varlığınızı sergilemeniz her zaman yeterli değildir. İnternet üzerindeki görüntünüzün doğru ve gerçekçi olması da başarınızı etkileyen önemli faktörlerdendir. Farklı listelerde farklı bilgilerle görünmeniz, müşterilerinizi yanlış yönlendireceğinden dolayı işletmenizin güvenilirlik imajını zedeler, bu da söz konusu platformlar üzerinde olumsuz yorumlar almasına sebep olur. İlk olarak; isim, adres, telefon numarası ve benzeri iletişim bilgilerinin var olduğunuz tüm platformlar üzerinde doğru ve güncel şekliyle bulunduğundan kesinlikle emin olun.

Site haritası hazırlayın

Sitelerin trafik kaybetmesinin en büyük nedenlerinden biri de taranabilirlik sorunu yaşamalarıdır. Eğer trafik oranınızı yükseltmek istiyorsanız, SEO stratejilerinize ilk olarak bu noktadan başlamalısınız. Siteniz için hazırlayacağınız bir site haritası, arama motorlarına site sayfalarınızı taramasına yardımcı olur, yani sayfalarınız tamamen taranır.

Site haritası oluşturmak da zor değil. İnternet üzerinde pek çok site haritası üretme araçları bulabilirsiniz. Mesela, WordPress üzerindeki bir site için düşünürsek, site haritası otomatik olarak Google XML Sitemaps Generator eklentisi tarafından oluşturulur.

Meta-veri düzenlemesi

Olumlu SEO sonuçları almak için düzenli bir meta-veri de önemli unsurlardan biridir. Meta-verinizi oluşturan kısımlar; başlık, meta açıklama ve URL’dir. Hedef anahtar kelimenizi başlıkta bulundurmaya özen gösterin. Meta açıklamalarınızı kullanıcılara linke tıklamaya yöneltecek şekilde yazmaya çalışın. Hedef anahtar kelimenizi URL’de de bulundurmak optimizasyonunuzu tamamlar. Ayrıca, URL’nizi olabildiğince kısa tutmak daha faydalı olacaktır, bunu gereksiz bağlaçlardan temizleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.entrepreneur.com/article/315739)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

3 yorum

  1. Semra

    İşletmem için mobil optimizasyonun gerekliliğini bana öğrettiniz ve ayrıca bir site haritası ile trafik oranlarımı sayenizde daha fazla yükseltmeyi başardım.

  2. onur

    birçok start-up’ın bütçe yetersizliği nedeniyle ilk plana almadıkları seo; nasıl düşük bütçeye uydurularak yapılır ve hangi adımlar izleniri özetleyen rehber niteliğinde bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

  3. İlginiz ve geri bildiriminiz için teşekkür ederiz Onur Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?