Instagram İçeriğinizi Bir Üst Seviyeye Taşıyın


Optimist Hub Team 01/07/2019
10/07/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Günümüzde sosyal medya kanallarının etkisi göz ardı edilemez bir hale geldi. Artık markalar pazarlama stratejilerinde, sosyal medya kanallarına da yer vermek zorunda. “Wearesocial 2019” verilerine göre; Türkiye’de yaşayan insanların %63’ü sosyal medya kullanıcısı ve zamanının günde ortalama iki buçuk saatten fazlasını, sosyal medya kanallarında harcamakta. Instagram ile alakalı olan verilere bakacak olursak eğer, aylık aktif kullanıcı sayısı 38 milyon olan ayrıca aktif kullanıcı pastasının ise %84’ünü alan bu mecrada markanızın aktif olarak içerik üretmesi son derece önemlidir.

Kullanıcılar Instagram’da markalardan haberler alma konusunda istekliler. Çoğu marka bu isteğe kulak vermiş, Instagram’ı kullanıcılar ile bağlantıya geçebilecekleri ve satışlarını da arttırabildikleri bir platforma dönüştürmüşlerdir. Bunu elde etmek için çok büyük bir pazara sahip bir marka olmanıza lüzum yoktur. Bir restaurant, veteriner veya bir pasta yapım atölyesi olarak da Instagram’da farklı müşteri kitlelerine ulaşabilirsiniz. Ne var ki içerik noktası son derece önemlidir. Bu noktada, özellikle marka ile yakınlığı beslemek söz konusu olduğunda, “kullanıcıların en çok hangi içerikler ilgisini çekiyor” Facebook’un yaptığı araştırma doğrultusunda inceleyelim.

Facebook’un LRWTonic araştırma şirketine niteliksel bazda, Ipsos şirketine ise niceliksel bazda yaptırdığı, 13 farklı ülkeden kullanıcıları barındıran araştırmasında; Instagram kullanıcıları, markaların doğrudan iletişimi veya influencerlardan marka mesajlarını duymak yerine, eğlenceli içeriklerle, etkinliklerle veya kullanıcının ilgi alanına giren içeriklerle mesajların duyurulmasının, müşteri ilişkileri kurma potansiyelinde daha etkili olduğu görüşünde.  

İlgi Çekici İçerik Markanın İsminden Daha Etkilidir

Türkiye’de kullanıcıların %80i, bir markayı kendi ilgi alanlarında içerikler paylaştığı sebebiyle takip edebileceklerini söylüyorlar. Bu da ilgi çekici bir içeriğin, markanın mevcut takipçilerinin ötesinde erişimlerini arttırmasına yardımcı olur. Peki kullanıcılar ne tür içerikler görmek istiyor?

 • %73 yaratıcı içerik
 • %73 bilgi verici içerik
 • %72 eğlenceli ve şaka içeren içerik
 • %72 gerçek ve özgün içerik

Ayrıca kullanıcılar Instagram’ın hikayeleri içinde bulunan anket, soru sorma gibi özelliklerin, etkileşimi arttırdığını ve marka ile bir köprü kurduğu kanaatindeler.

Anketin bir başka sonucuna göre; Türkiye’de kullanıcıların %97’si Instagram’ı ilgi alanlarından en az birini takip etmek adına kullandıklarını dile getirdi. Ankete katılanların Instagram’da takip ettikleri ilgi alanları;

 • %58 seyahat
 • %55 müzik
 • %53 sinema
 • %53 teknoloji
 • %49 yiyecek ve içecek
 • %45 moda

Markalar bu noktada, önemli bir fırsat yakalayabilir ve yukarıdaki başlıklar etrafında yer alan kullanıcıların ilgisini, üretecekleri içerikler ile çekebilir, potansiyel müşterileri haline getirebilirler.

Ayrıca yapılan araştırma doğrultusunda; Instagram’da markalar, kullanıcıların ilgi çekici içerikler bulduğu hesaplar arasında yer almakta.

Türkiye’deki Instagram kullanıcıları ilgi alanlarını doyurmak adına;

 • %80 sevdikleri veya takip ettikleri markaların videolarını izliyor, fotoğraflarına bakıyor.
 • %80 diğer kullanıcıların içeriklerine bakıyor.
 • %78 diğer ünlü veya influencerların fotoğraf ve video içeriklerine bakıyor.

Bunlara ek olarak spor alanında, araştırmaya katılan erkeklerin %67’si spor müsabakalarını Instagram üzerinden takip etmekte. Buradan çıkarılacak bir içgörü de Instagram’da markaların bu alanda kullanıcılar ile kalıcı bağlantılar ve kuvvetli ilişkiler kurabileceğidir.

Toparlayacak olursak;

 • Instagram kullanıcıları markalardan haberler duymaya açıklar. Ancak bunu, onların ilgileri, alakaları doğrultusunda ve doğru bir şekilde verirseniz. Özgün ve eğlenceli olduğu sürece, içeriklerinizin kusursuz olmasının kullanıcıların gözünde çok fazla da etkisi yoktur.
 • Ulaşılamayana erişim sağlayın. Mesela bir reklamın, gösterinin sahne arkası görüntüleri, piyasaya daha sürülmemiş bir ürünün özel fotoğrafları gibi içeriklere Instagram hikayelerinde yer vererek, kullanıcının etkileşim kurmasını sağlayın.

 

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?